Србија разгледува закон за забрзување на приватизацијата

Предложениот закон, што би бил поддржан со заем од Светска банка, е во собраниска процедура. Во другите бизнис-вести: расте оптимизмот за иднината на економијата во југоисточна Европа. Компанијата „Симпо“ во Врање работи со загуба, при што може да биде засегната од предложениот закон за приватизација, што е во собраниска постапка. [Никола Барбутов/SETimes] Владата на Србија усвои предлог-закон за приватизација, како и измени на тамошниот закон за стечај, во обид да ја забрза приватизацијата на загубарите во државна сопственост. Законот, што допрва треба да се усвои во парламентот, е дел од условите за ослободување на заем од Светска банка за поддршка на буџетот во вредност од 250 милиони американски долари. Во Турција беше пуштена брза железничка врска помеѓу Истанбул и Анкара. Проектот, со вредност од 4,1 милијарда американски долари, го намали времето на патување од едниот до другиот град на три и пол часа, а има капацитет од 409 патници. Според неодамнешна анкета на „Евробарометар“, за првпат по седум ...
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 162 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Србија разгледува закон за забрзување на приватизацијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: