Полицијата на БиХ ја развива регионалната соработка

Властите ја интензивираат борбата против перењето пари и шверцот на наркотици. Славен Росиќ (лево), претставник на Центарот за спроведување на законот во Југоисточна Европа, му додели награда на министерот за внатрешни работи на Република Српска, Гојко Васиќ, за работата на земјата против прекуграничниот криминал. [Младен Драгојловиќ/SETimes] Полициите на Балканот сѐ повеќе соработуваат за спречување на перењето пари кое честопати го придружува шверцот на наркотици во регионот и пошироко. Државната агенција за истраги и заштита на Босна и Херцеговина (БиХ), (СИПА), во изминатите шест месеци работеше со полициите од регионот на разбивање на групите на организиран криминал вклучени во перење пари и шверц на дрога. Полицијата на БиХ ја спроведе својата досега најголема операција против перењето пари во средината на октомври, под кодираното име Гибралтар, со помош на хрватската, словенечката и австриската полиција. Истата уапси деветмина наводни членови на групата осомничени за перење на повеќе од 5 милиони ...
| | веќе видена | слични

Србија ги зголемува напорите за борба со тероризмот, што е клучно за безбедноста на граѓаните, за интеграцијата во ЕУ и за отпорот против ИСИЛ, велат експертите и официјалните претставници. „Оперативната соработка во регионот се остварува уште од 2013 година и е посебно посветена на активностите на борците и поддржувачите на ИСИЛ и терористичката закана што тие ја претставуваат, рече српската полиција. [АФП] Во напорот да им се обезбеди на граѓаните безбедна и сигурна околина, како и да се забрза интегрирањето во ЕУ, Србија ги продлабочува своите врски со партнерските земји и организации за да спречи тероризам. „Министерството за внатрешни работи е одговорно за безбедноста на граѓаните и за нивната сопственост. Целта на сите активности на министерството во однос на спречувањето и борбата против тероризмот е да се зголеми безбедноста. Со подобрувањето на соработката на Србија со другите земји се зголемува безбедноста. Целта на нашите активности за подобрување на антитерористичкиот систем е да се задоволат и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 76 | | | веќе видена

„Со цензурирани медиуми кои исто како и Премиерот не смеат да го пишат името Македонија не се стигнува во Европа. Погазена е слободата на медиумите и ...
сите 163 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Полицијата на БиХ ја развива регионалната соработка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: