Полицијата на БиХ ја развива регионалната соработка

Властите ја интензивираат борбата против перењето пари и шверцот на наркотици. Славен Росиќ (лево), претставник на Центарот за спроведување на законот во Југоисточна Европа, му додели награда на министерот за внатрешни работи на Република Српска, Гојко Васиќ, за работата на земјата против прекуграничниот криминал. [Младен Драгојловиќ/SETimes] Полициите на Балканот сѐ повеќе соработуваат за спречување на перењето пари кое честопати го придружува шверцот на наркотици во регионот и пошироко. Државната агенција за истраги и заштита на Босна и Херцеговина (БиХ), (СИПА), во изминатите шест месеци работеше со полициите од регионот на разбивање на групите на организиран криминал вклучени во перење пари и шверц на дрога. Полицијата на БиХ ја спроведе својата досега најголема операција против перењето пари во средината на октомври, под кодираното име Гибралтар, со помош на хрватската, словенечката и австриската полиција. Истата уапси деветмина наводни членови на групата осомничени за перење на повеќе од 5 милиони ...
| | веќе видена | слични

Србија ги зголемува напорите за борба со тероризмот, што е клучно за безбедноста на граѓаните, за интеграцијата во ЕУ и за отпорот против ИСИЛ, велат експертите и официјалните претставници. „Оперативната соработка во регионот се остварува уште од 2013 година и е посебно посветена на активностите на борците и поддржувачите на ИСИЛ и терористичката закана што тие ја претставуваат, рече српската полиција. [АФП] Во напорот да им се обезбеди на граѓаните безбедна и сигурна околина, како и да се забрза интегрирањето во ЕУ, Србија ги продлабочува своите врски со партнерските земји и организации за да спречи тероризам. „Министерството за внатрешни работи е одговорно за безбедноста на граѓаните и за нивната сопственост. Целта на сите активности на министерството во однос на спречувањето и борбата против тероризмот е да се зголеми безбедноста. Со подобрувањето на соработката на Србија со другите земји се зголемува безбедноста. Целта на нашите активности за подобрување на антитерористичкиот систем е да се задоволат и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 149 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 14 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 105 | | | веќе видена

Поранешниот шеф на британската дипломатија и некогашен градоначалник на Лондон, Борис Џонсон освои вчера најмногу гласови во вториот круг од изборите за нов ...
сите 94 | | | веќе видена

Тетовскиот театар вечер од 20 часот во Центарот за култура „Иљо Антески-Смок“ ќе ја има својата прва премиера во 2019 година – политичката драма „Изгубено ...
сите 51 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски е оптимист дека германскиот Бундестаг ќе донесе позитивна одлука во септември и оти потоа ќе се чека на формална одлука на ...
сите 103 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Полицијата на БиХ ја развива регионалната соработка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: