Србија презема чекори за смирување на тензиите во Санџак

Екстремистичките изјави ги загрижија властите за можни етнички судири. Неколку инциденти во Санџак, регион во Србија со мнозинско муслиманско население во Србија, предизвикаа загриженост. [AФП] Српските власти преземаат чекори за намалување на тензиите во регионот на Санџак, каде што е концентрирано претежно бошњачко население. Властите се загрижени за неколку настани во оваа област. На Фејсбук се појавија објави дека Бошњаците во Санџак треба да им се приклучат на екстремистите во Ирак и Сирија и да формираат армија за одбрана на муслиманите од Санџак од „четниците“, начин на кој се опишуваат српските националисти. Во септември Исламската заедница во Србија одржа парада по повод одбележувањето на 70-годишнината од егзекуцијата на 2.000 Бошњаци за време на Втората светска војна. Се смета дека комунистичките власти во Србија ги стрелале соработниците на германските фашисти, но некои Бошњаци мислат дека тие биле егзекутирани бидејќи биле истакнати бошњачки водачи. Парадата ја сочинуваа млади мажи во зелени ...
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 286 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 212 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 232 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Србија презема чекори за смирување на тензиите во Санџак

Од:
До кого (е-маил):
Порака: