Србија презема чекори за смирување на тензиите во Санџак

Екстремистичките изјави ги загрижија властите за можни етнички судири. Неколку инциденти во Санџак, регион во Србија со мнозинско муслиманско население во Србија, предизвикаа загриженост. [AФП] Српските власти преземаат чекори за намалување на тензиите во регионот на Санџак, каде што е концентрирано претежно бошњачко население. Властите се загрижени за неколку настани во оваа област. На Фејсбук се појавија објави дека Бошњаците во Санџак треба да им се приклучат на екстремистите во Ирак и Сирија и да формираат армија за одбрана на муслиманите од Санџак од „четниците“, начин на кој се опишуваат српските националисти. Во септември Исламската заедница во Србија одржа парада по повод одбележувањето на 70-годишнината од егзекуцијата на 2.000 Бошњаци за време на Втората светска војна. Се смета дека комунистичките власти во Србија ги стрелале соработниците на германските фашисти, но некои Бошњаци мислат дека тие биле егзекутирани бидејќи биле истакнати бошњачки водачи. Парадата ја сочинуваа млади мажи во зелени ...
| | веќе видена | слични

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 152 | | | веќе видена

По потврдување на регуларноста на кандидатурите на тројцата претседателски кандидати и по утврдување на редоследот на гласачкото ливче, за помалку од десет ...
сите 236 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, беше во посета на Кичево, а младите активисти од градот го пречекаа на средбата наметнати со македонски знамиња ...
сите 228 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 132 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Србија презема чекори за смирување на тензиите во Санџак

Од:
До кого (е-маил):
Порака: