Разговорите меѓу Белград и Приштина ќе продолжат

По неколкумесечен прекин, разговорите меѓу Белград и Приштина ќе продолжат на највисоко ниво. „Продолжувањето на европската интеграција зависи од почитувањето и примената на Бриселскиот договор“, изјави за SETimes Тања Мишчевиќ, шеф на српскиот преговарачки тим во пристапните разговори со ЕУ. [Блиц] Премиерите на Србија и Косово, Александар Вучиќ и Иса Мустафа, ќе се состанат во Брисел на 9-ти февруари за да ги продолжат преговорите меѓу двете земји по прекинот во разговорите кој траеше неколку месеци. Конкретните теми на разговорите се сè уште непознати, но учесниците сигурно ќе ја покријат примената на Бриселскиот договор и неговото влијание врз двете земји. Продолжението на разговорите со Приштина е особено важно за Белград, бидејќи дијалогот е клучна точка во продолжувањето на интеграцијата во ЕУ на Србија. Србија очекува по продолжувањето на преговорите со Приштина, официјалните претставници на ЕУ да ѝ дозволат на земјата официјално да ги отвори поглавјата на преговорите. „Продолжувањето на европската ...
| | веќе видена | слични

Србија се надева дека ќе придонесе за смирување на кризата во Украина и подобри односи во Југоисточна Европа за време на својата година на претседавање со ОБСЕ. Српскиот министер за надворешни работи и претседавач на ОБСЕ, Ивица Дачиќ, говори на состанокот на ОБСЕ во Конгресниот центар Хофбург во Виена на 15-ти јануари. [AФП] Србија, која го презеде едногодишното претседавање со Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) на 15-ти јануари, објави дека нејзини приоритети ќе бидат мирното решение за украинската криза, како и подобрувањето на односите во Југоисточна Европа. „Принципите по кои ќе се раководи Србија во текот на своето претседавање со ОБСЕ се мирно решавање на споровите, јакнење на довербата, солидарност, одговорност и соработка. Тоа ќе бидат главните точки по кои ќе се раководиме во решавањето на предизвиците со кои сме соочени“, рече за SETimes српскиот министер за надворешни работи и претседавач на ОБСЕ, Ивица Дачиќ. Дачиќ ја посети Украина, која ќе биде главен предизвик за време ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 199 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Разговорите меѓу Белград и Приштина ќе продолжат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: