Разговорите меѓу Белград и Приштина ќе продолжат

По неколкумесечен прекин, разговорите меѓу Белград и Приштина ќе продолжат на највисоко ниво. „Продолжувањето на европската интеграција зависи од почитувањето и примената на Бриселскиот договор“, изјави за SETimes Тања Мишчевиќ, шеф на српскиот преговарачки тим во пристапните разговори со ЕУ. [Блиц] Премиерите на Србија и Косово, Александар Вучиќ и Иса Мустафа, ќе се состанат во Брисел на 9-ти февруари за да ги продолжат преговорите меѓу двете земји по прекинот во разговорите кој траеше неколку месеци. Конкретните теми на разговорите се сè уште непознати, но учесниците сигурно ќе ја покријат примената на Бриселскиот договор и неговото влијание врз двете земји. Продолжението на разговорите со Приштина е особено важно за Белград, бидејќи дијалогот е клучна точка во продолжувањето на интеграцијата во ЕУ на Србија. Србија очекува по продолжувањето на преговорите со Приштина, официјалните претставници на ЕУ да ѝ дозволат на земјата официјално да ги отвори поглавјата на преговорите. „Продолжувањето на европската ...
| | веќе видена | слични

Србија се надева дека ќе придонесе за смирување на кризата во Украина и подобри односи во Југоисточна Европа за време на својата година на претседавање со ОБСЕ. Српскиот министер за надворешни работи и претседавач на ОБСЕ, Ивица Дачиќ, говори на состанокот на ОБСЕ во Конгресниот центар Хофбург во Виена на 15-ти јануари. [AФП] Србија, која го презеде едногодишното претседавање со Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) на 15-ти јануари, објави дека нејзини приоритети ќе бидат мирното решение за украинската криза, како и подобрувањето на односите во Југоисточна Европа. „Принципите по кои ќе се раководи Србија во текот на своето претседавање со ОБСЕ се мирно решавање на споровите, јакнење на довербата, солидарност, одговорност и соработка. Тоа ќе бидат главните точки по кои ќе се раководиме во решавањето на предизвиците со кои сме соочени“, рече за SETimes српскиот министер за надворешни работи и претседавач на ОБСЕ, Ивица Дачиќ. Дачиќ ја посети Украина, која ќе биде главен предизвик за време ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 74 | | | веќе видена

Нападнат новинарот Љупчо Златев кој денеска на лице место токму од Маврово сакаше да ја информира јавноста за случајот поврзан со викенд куќата на скопскиот ...
сите 32 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Имaме сознанија дека се работи за непријатни измени на Уставот, односно за нови амандмани кои се спремаат за да се измени Уставот, но се кои се кријат од ...
сите 103 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Разговорите меѓу Белград и Приштина ќе продолжат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: