Македонци се уште заглавени во Либија

Девет Македонци се евакуирани од Либија и се веќе пристигнати на аеродромот во Софија, од каде што со помош на тамошната македонска амбасада ќе им биде организиран превоз до Скопје, соопштија вчера од Министерството за надворешни работи. Околу 10 лица остануваат во Триполи, а 31 лице се во најзагрозениот и најпроблематичниот град Бенгази. Со оглед на тоа што аеродромот во Бенгази е уништен, од МНР соопштуваат дека македонските државјани ќе бидат пренесени заедно со турските државјани во следниот организиран превоз со брод, а можно е тие да бидат пренесени и со италијанските граѓани. Уште двајца македонски државјани има и во градот Мисурта во источна Либија, за кои пак, се уште нема точни информации како ќе бидат пренесени. Министерството за надворешни работи завчера формираше координативно тело за евакуација на македонските државјани од Либија. МНР соопштува дека ова тело 24 часа ќе стои на располагање со давање насоки, совети, информации и прибирање податоци за затекнатите македонски граѓани во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Со вонредни летови на “Јат” од Триполи за Белград се евакуираат Србите од Либија. Во пристаништето Рас Лануфу треба да стигне црногорски брод од бар со 1 000 патнички места, во кој треба да се качат околу 300 српски граѓани. Бродот ќе ги однесе во Истанбул, а е ангажиран од министерството за вонредни ситуации на Русија. Во Москва ќе ги чекаат претставници на српската амбасада кои понатаму ке се погрижат нивно пристигнување во Белград. Синоќа 30 -тина српски граѓани се качиле на турски брод и биле однесени во Истанбул. Според српските власти во Либија има уште 200 српски државјани кои работат во мали фирми во Бенгази, рас Лануфу и Саби. Се очекува во наредните неколку денови сите Срби да бидат евакуирани од Либија.
| | веќе видена | слични

Триесетина градежни работници од Куманово, кои веќе пет дена се наоѓаат на пристаништето во Бенгази во надеж дека секој момент ќе се вратат во Македонија, денеска, конечно, би требало да ја напуштат Либија и со брод да се упатат кон Турција. Роднини на Македонците, кои се уште го живеат либискиот пекол, вчера ни потврдија дека нивните блиски веќе се качени во турскиот брод, но поради невремето, тој се уште не може да исплови. Истата информација ја потврди и Министерството за надворешни работа, од каде што истакнаа дека се во постојан контакт со своите турски колеги од кои добиле уверување дека Македонците се наоѓаат на списокот на патници, но дека лошото време е единствена пречка што бродот вчера не ја напуштил територијата на Либија. Македонските државјани, кои со деновиве бараат спас и живеат во страв за својата безбедност и претходно се пожалија дека виновникот што досега не се вратиле дома е токму Министерството за надворешни работи, кое се однесува премногу пасивно за разлика од владите на Хрватска, ...
| | веќе видена | слични

МНР не организира враќање за граѓаните на Македонија од Либија зашто земјава имала само педесетина граѓани на работа во таа земја, за разлика од другите, кои имале многу повеќе, и поради тоа и ја презеле евакуацијата Последната група македонски државјани што беа заглавени на либиското пристаниште Бенгази синоќа, преку Турција, требаше да стигнат дома. Од Министерството за надворешни работи информираат дека ситуацијата се следи во сите фази и оти се прават сите напори нашите сограѓани да стигнат безбедно од Либија. Од педесетината македонски државјани, ангажирани во Либија, досега дома пристигнаа дваесеттина што работеа за хрватска фирма. И работниците од Македонија ангажирани преку босанско-херцеговска фирма пристигнаа преку Белград. Транспортот на македонските државјани од Либија, главно, се одвиваше преку превоз што го организираа другите држави. На пример, за Македонците што работеа за босанско-херцеговска фирма превозот го организира официјално Сараево, за оние што работеа за Хрватска превозот го ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Сите македонски државјани денеска се качиле на турскиот траект кој доцна синоќа пристигнал на пристаништето во Бенгази. Поради силно невреме не се знае кога ќе исплови бродот. Евакуираните од Либија ги очекува 15-часовен пат до познатото турско летувалиште Мармарис каде ќе ги пречека македонскиот амбасадор во Турција и ќе им го обезбеди патувањето до дома. Во турскиот брод се сместиле 1.100 патници од кои најголемиот број се турски државјани, а останатите 350 странски државјани. Министерството за надворешни работи се уште официјално не потврдува дека на траектот се и македонските државјани. Инаку, информациите со кои досега располагаат, а ги добиле од Анкара, Македонците се враќаат дома. Ивона Талевска
| | веќе видена | слични

Турски траект ги евакуира Македонците од Либија Турскиот траект кој доцна синоќа пристигнал во либиското пристаниште Бенгази треба да ги преземе сите македонски државјани кои се на привремена работа во таа земја. Но, поради невремето, се уште не се знае кога турскиот траект ќе исплови од Бенгази. Според наводи на членови на семејствата, како што објавува „Утрински весник“, македонските државјани треба од Бенгази да бидат префрлени во Мармарис. Таму ќе ги пречека македонскиот амбасадор во Турција , кој потоа треба да го обезбеди нивниот трансфер за дома. Според изјави на членови на семејствата, во турскиот брод се сместиле 1.100 патници од кои најголемиот број се турски државјани, а останатите 350 се странци. Македонскиото Министерство за надворешни работи се уште официјално не потврдува дека на траектот се и македонските државјани. Од таму појаснуваат дека официјална потврда ќе може да се добие дури откако ќе го добијат списокот со евакуираните од Бенгази.
| | веќе видена | слични
4 копии

Започна утоварувањето на турскиот брод на пристаништето во Бенгази, со кој треба да бидат евакуирани поголем број на граѓани, меѓу кои и 31 лице од Македонија, информираат од Министерството за надворешни работи. Неизвесно е кога бродот ќе тргне во Турција, поради временските услови што владеат на либискиот брег. Најверојатно, бродот ќе се упати кон Мармарис, каде македонските граѓани ќе бидат пречекани од претставници на македонската амбасада во Турција. По нивното пристигнувањето во Турција, тие со организиран превоз ќе заминат кон Македонија. Најголем дел од македонските државјани се градежни работници од Куманово.
| | веќе видена | слични

Последната група од 30 државјани на Македонија кои работеа во Либија претладнето се качи на турски брод, со кој се евакуираат од пристаништето во Бенгази, потврдено е официјално. Тие требаше да заминат од Бенгази вчера, но поради лошите временски услови турските бродови не успеаја да стигнат до одредиштето. Лошото време и денеска неколкупати го одложуваше заминувањето на бродовите со кои Турција досега евакуираше осум од триесетте ијлади свои граѓани во Либија. Осум државјани на Македонија претходно беа евакуирани преку Белград, а девет преку Софија. Масовна евакуација на своите граѓани преземаат сите земји. Кина со грчки бродови евакуира околу 15.000 свои државјани, неколку десетица илјади евакуираа и земјите од ЕУ.
| | веќе видена | слични

Заедно со 1100 турски државјани, 350 наши и државјани од други земји, денеска се качиле на брод на пристаништето во Бенгази и чекаат да помине бурата за да тргнат кон Турција во попладневните часови. Во Министерството за надворешни работи засега не можат со прецизност да го соопштат списокот на македонски државјани кои се наоѓаат на оваа тура. Семејствата на кумановците кои во Либија работеле на градежништво, пак, сеуште се во исчекување. Над 3000 кумановци во моментот работат во земјите од Блискиот исток и Африка, во немирни и кризни подрачја а неколкумина од нив го загубија животот. Велат, ќе работат било каде само да се спасат од бедата и сиромаштијата. Во Куманово месечно има прилив од околу 10 милиони долари токму од овие луѓе. Парите се инвестираат во подобрување на личниот стандард но и во бизнисот од што соодветен дел оди и во државната каса.
| | веќе видена | слични
2 копии

Уште 89 српски државјани се евакуирани од Либија кои со лет на компанијата “Јат“ рано утрово слетале на белградскиот аеродром Никола Тесла. Една група на државјани на Србија се веќе евакуирани од Либија со бродот “Свети Стефан“, кој по полноќ испловил од пристаништето во Бар. Со бродот ќе бидат евакуирани државјани на Русија, Србија и Турција, јавува српски “Блиц“, пренесува Нетпрес. Со бродот кој во средата исплови од црногорското пристаниште Бар, ќе бидат евакуирани 1.263 лица, од кои 563 државјани на Русија и 700 граѓани на Турција и Србија кои работеле во Либија за “Руски железници“. Бродот “Свети Стефан“ во Бар пристигнал за дополнување на бензин, но морало да се чека заради лошите временски услови. Бродот бил закупен од руска компанија за која во Либија работат граѓани од повеќе држави од регионот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Руската авиокомпанија „Аерофлот“ ќе ја откаже до ноември нарачката на 20 авиони „Боинг 737 Макс“, освен ако компанијата Боинг може да и гарантира безбедност на ...
сите 239 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател, Стево Пендаровски денеска се повлече од учеството во Комитетот за интеграција на Република Северна Македонија во НАТО Алијансата. ...
сите 160 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска-Давкова, вчера оствари средба со граѓаните во општина Крива Паланка и разговараше со нив за енормното загадување ...
сите 134 | | | веќе видена

За само неколку дена, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, три пати остро ја нападна Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, споменувајќи мафијашко и рекетарско ...
сите 226 | | | веќе видена

Сончево со мала до умерена облачност, најавува УХМР за утре. Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови до засилен ветер од западен правец. Прогноза за ...
сите 194 | | | веќе видена

,,Во Венецуела има над 20 000 кубански војници на важни локации . И навистина владеат. Имаме и колумбиски герилци , бунтовници кои контролираат делови ан ...
сите 145 | | | веќе видена

Во своето гостување во емисијата „И што сега“ на МРТ, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски повикувајќи се на изјавата на Заев, истакна дека ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонци се уште заглавени во Либија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: