Македонец возел 705 килограми марихуана меѓу краставици

Македонски камионџија бил фатен во шверц на над 700 килограми марихуана, скриени меѓу пакети со краставици, завчера во пристаништето во Драч, Албанија, информираа тамошните медиуми. Првично се претпоставувало дека товарот дрога тежи еден тон, но по мерењето било утврдено дека во зеленчукот биле скриени 705 килограми канабис сатива. Освен Македонецот, за учество во шверцот се осомничени уште три лица, но освен нашинецот, никој друг, барем засега, не е уапсен. Ова е втора рекордна заплена на дрога од Албанија годинава, а интересно е и што при најголемата акција реализирана во февруари, во нелегалниот бизнис повторно учествуваа македонски државјани. Медиумите во Тирана пишуваат дека шверцот со дрога бил откриен во средата околу полноќ, кога на пристаништето во Драч пристигнал камион „даф“, управуван од Македонецот Kирил Ф. (32), кој бил сам во возилото. Тој на цариниците им рекол дека нема што да пријави, освен тоа што пишувало во декларацијата - зеленчук, а дека патувал за Бари, Италија. Цариниците и ...
| | веќе видена | слични
19 копии

Во заедничка акција на српската полиција и Министерството за здравство е откриена и запленета нова дрога која е 800 пати посилна од марихуаната. – Станува збор за супстанца, синтетички канабиноид (5F-MDMB-PINACA), кој кај луѓето може да предизвика тешко нарушување на здравјето, изјави за весникот „Блиц“ Јелена Јанковиќ, раководител на Центарот за рано предупредување за нови психотропни супстанци при Министерството за здравство. – Ова е светски важна вест, имајќи предвид дека информацијата од Србија преку системот за рано предупредување ќе ја добијат сите земји од ЕУ, истакна Јанковиќ. Според неа, во Србија оваа дрога веднаш ќе биде ставена на листата на забранети психотропни супстанци, а се очекува тоа да го направат и другите земји. Оваа супстанца припаѓа на групата психотропни супстанци кои можат да предизвикаат тешко нарушување на човечкото здравје. – Синтетичките канабиноиди имаат 100 до 800 пати посилно дејство од канабисот и се јавуваат во облик на смола, бел прав, кристали, масло, поранешни мешавини, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Грчката полиција заплени голема количина марихуана во планински предел во близина на грчко-албанска граница кај Јанина. - Станува збор за 500 килограми марихуана,која албански нарко шверцери ја имаа скриено во планински предел за да потоа ја транспортираат на грчкиот нарко пазар. Во акцијата нема уапсени ни осомничени лица,-стои во полициското соопштение. Во меѓувреме албанската полиција, кај месноста Сиќил во близина на градот Делвина, при контрола открила и запленила 51 килограми марихуана а трага по двајца албански државјани на 24 и 29-годишна возраст. Само пред неколку дена грчката гранична патрола на патниот правец Козан-Јанина заплени 335 килограми мархуана прошверцувана од Албанија. Истиот ден албанската полиција,во приморскиот град Валона запленети се 685 килограми мархуана и моторен чамец со кој требало истата да биде транспортирана во правец на Италија.
| | веќе видена | слични

– Станува збор за супстанца, синтетички канабиноид (5F-MDMB-PINACA), кој кај луѓето може да предизвика тешко нарушување на здравјето, изјави за весникот „Блиц“ Јелена Јанковиќ, раководител на Центарот за рано предупредување за нови психотропни супстанци при Министерството за здравство. – Ова е светски важна вест, имајќи предвид дека информацијата од Србија преку системот за рано предупредување ќе ја добијат сите земји од ЕУ, истакна Јанковиќ. Според неа, во Србија оваа дрога веднаш ќе биде ставена на листата на забранети психотропни супстанци, а се очекува тоа да го направат и другите земји. Оваа супстанца припаѓа на групата психотропни супстанци кои можат да предизвикаат тешко нарушување на човечкото здравје. – Синтетичките канабиноиди имаат 100 до 800 пати посилно дејство од канабисот и се јавуваат во облик на смола, бел прав, кристали, масло, поранешни мешавини, додава Јанковиќ.
| | веќе видена | слични
2 копии

Лани е зголемена соработката на организираните албански и италијански криминални групи, кои ја користат посебната географска позиција на регионот, стои во извештајот на полицијатаИталијанската централна управа за спречување на недозволената трговија со дрога во објавениот извештај за минатата година, наведува дека е забележан рапиден раст на шверц на наркотици меѓу Албанија и Италија.- Во текот на 2016 година запленети се 41,6 тони мархуана што е за 347,15 отсто повеќе споредено со претходната 2015 година. Лани е зголемена соработката на организираните албански и италијански криминални групи, кои ја користат посебната географска позиција на регионот, стои во извештајот.Како што се наведува во документот, овој регион е центар на главните патишта на Медитеранот, посебно на Балканот, каде во последно време се шверцува марихуана од Албанија.Исто така се констатира дека Италија е меѓу најголемите потрошувачи на марихуна во Европа, веднаш зад Франција, каде овој наркотик го користат 19 отсто млади на возраст од 19 ...
| | веќе видена | слични

На годишно ниво, на територијата на Европа се регистрираат над еден милион заплени на незаконски дроги. Во повеќе од случаите се запленуваат помали количества што надлежните ги пронаоѓаат кај корисниците, додека големи количества, пак, европските власти запленувале кај самите произведувачи или кај трговците.Ова е генералниот заклучок даден во најновиот извештај на Европскиот мониторинг-центар за дроги и зависности (ЕМЦДДА) за 2017 година, кој беше презентиран деновиве и е насловен како „Европски извештај за дрогите: Трендови и развој“.Во однос на застапеноста на нелегалните дроги, нема промена. На прво место односно најчесто запленувала дрога е канабисот, во повеќе од 70 отсто. Следен е кокаинот со девет отсто, а по него се амфетамините и хероинот со по пет отсто, а околу два отсто од заплените им припаѓаат на синтетичките МДМА.- Билниот канабис (марихуаната) и канабисот-смола (хашишот) се двата главни производа од канабис што може да се пронајдат на европските наркопазари, додека маслото од канабис се ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Италијанската централна управа за спречување на недозволената трговија со дрога во објавениот извештај за минатата година, наведува дека е забележан рапиден раст на шверц на наркотици меѓу Албанија и Италија. – Во текот на 2016 година запленети се 41,6 тони мархуана што е за 347,15 отсто повеќе споредено со претходната 2015 година. Лани е зголемена соработката на организираните албански и италијански криминалн групи, кои ја користат посебната географска позиција на регионот, стои во извештајот. Како што се наведува во документот, овој регион е центар на главните патишта на Медитеранот, посебно на Балканот, каде во последно време се шверцува марихуана од Албанија. Исто така се констатира дека Италија е меѓу најголемите потрошувачи на марихуна во Европа, веднаш зад Франција, каде овој наркотик го користат 19 отсто млади на возраст од 19 до 34 години. Најголемиот дел од огромното количество на запленета марихуна во текот на 2016 година, од Албанија бил транспортиран со моторни чамци кои тргнувале од регионот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

– Во текот на 2016 година запленети се 41,6 тони мархуана што е за 347,15 отсто повеќе споредено со претходната 2015 година. Лани е зголемена соработката на организираните албански и италијански криминалн групи, кои ја користат посебната географска позиција на регионот, стои во извештајот. Како што се наведува во документот, овој регион е центар на главните патишта на Медитеранот, посебно на Балканот, каде во последно време се шверцува марихуана од Албанија. Исто така се констатира дека Италија е меѓу најголемите потрошувачи на марихуна во Европа, веднаш зад Франција, каде овој наркотик го користат 19 отсто млади на возраст од 19 до 34 години. Најголемиот дел од огромното количество на запленета марихуна во текот на 2016 година, од Албанија бил транспортиран со моторни чамци кои тргнувале од регионот на Валона или со возила со траекти кои испловуваат од Драч.
| | веќе видена | слични

Останато

Миле Јанакиески, Кирил Божиновски и нивните семејства се жртви на политички прогон, терор и одмазда. Решението со кое што им се изрекува притвор на Јанакиески ...
сите 237 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 289 | | | веќе видена

Во моментов не постојат официјални информации дали полицијата има сознанија дека Груевски е во земјата, штом потрагата ја започна пред неговиот дом. Единствено ...
сите 218 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 272 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 59 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите ...
сите 74 | | | веќе видена

Избеганиот Никола Груевски е во Унгарија каде што побара азил, а таму стигнал преку Црна Гора. Територијата на Црна Гора ја напуштил истиот ден преку ...
сите 312 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, денеска одржа прес-конференција заедно со заедно со министерот за финансии Драган Тевдовски, на која ги презентираа главните аспекти на ...
сите 188 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонец возел 705 килограми марихуана меѓу краставици

Од:
До кого (е-маил):
Порака: