Програмата на ЕУ Креативна Европа ја промовира балканската култура


Унијата одвои 1,5 милијарди евра за културни и медиумски проекти. Издравачката куќа Три од Скопје ги искористи средствата на ЕУ за превод на книги на македонски јазик. [Toмислав Георгиев/SETimes] Програмата Креативна Европа на Европската унија доделува 1,5 милијарди евра за поддршка на регионалните културни организации, вклучително и филмот, како и за превод на книги на регионалните јазици. Албанија ќе потпише меморандум за соработка со Европската комисија кој ќе обезбеди финансиски и законски гаранции за културата на земјата, рече Мирела Кумбаро Фурџи, албанскиот министер за култура. „Ако се спроведе, истиот директно ќе им помогне на албанските уметници“, рече таа. Креативна Европа, исто така, ги охрабрува земјите да формираат културни мрежи и да воспостават мултиетнички платформи преку национални и регионални проекти. Македонија ги искористи средствата на ЕУ за финансирање 86 културни и медиумски проекти во изминативе пет години. „Проектите овозможија да се зајакне европската културна соработка на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На вчерашниот состанок во Берлин, српскиот Премиер Александар Вучиќ на германската канцеларка Ангела Меркел и предложи план во 5 точки напишан на 18 страни кои предвидува економско и политичко јакнење на регионот. Во планот опфатени се: Србија, Црна Гора, БиХ, Македонија, Косово и Албанија. Вучиќ предлага реконструкција на инфраструктурата со што ќе се обезбеди поврзување и царинска Унија на регионот, што ќе ја зајакне неговата позиција во Европа и светот. Предлага и формирање на Унија на млади од целиот регион (некогаш ваквата Унија се нарекуваше Сојуз на пионери или Сојуз на млади). Вучиќ всушност предложи формирање на некој вид на Југославија или Југосфера, ама сеуште не и даде име. Ова се идеите на Александар Вучиќ 1. Иницијатива за основање на царинска унија за послободен проток на стоки - ги вклучува Србија, Македонија, Црна Гора, Босна и Албанија - целта е поефикасно и поевтино движење на стоки - нема царинење, брз проток на стоки - да се воспостави надворешна политика кон трети земји - се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 88 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 200 | | | веќе видена

Зоран Азманов кој се занимава со градежен бизнис и пред ТВ камерите остана на своето тврдење дека е рекетиран од сопственикот на 1ТВ Бојан Јовановски, и дека ...
сите 793 | | | веќе видена

За десетина дена се очекува да бидат сублимирани проценките од штетите што ги предизвика минатонеделното невреме во Преспа и да бидат доставени до владината ...
сите 72 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нема да се појави на лидерската средба в петок, потврди денеска претседателка на Унијата на жени на партијата, ...
сите 303 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Програмата на ЕУ Креативна Европа ја промовира балканската култура

Од:
До кого (е-маил):
Порака: