Србија и Националната гарда на Охајо одбележуваат неколкугодишно партнерство

Воено-воената соработка е најразвиениот сегмент на партнерството меѓу Српската армија и Националната гарда на Охајо. Припадник на Националната гарда на Охајо стои меѓу војниците на Српската армија за време на вежбата во близина на српскиот град Ниш. [AФП] Како дел од американската Програма за државно партнерство, српското Министерство за одбрана работи со Националната гарда на Охајо на подобрување на соработката на различни полиња - од воена обука, образование и проекти, до заеднички напори за помош на српските цивили. „Во текот на изминатите години воено-воената соработка константно се развива. Програмата со Србија е една од најуспешните во повеќе од 60 партнерства воспоставени ширум светот“, изјави за SETimes мајор Јован Кривокапиќ, портпарол на српското Министерство за одбрана. „Соработката е значително интензивирана преку заедничкиот проект за развој на центарот во базата „Југ“ за обука за мултинационални операции. Соработката е, исто така, поттикната преку заедничките обуки и вежби, пренесувањето на ...
| | веќе видена | слични

Делегација на АРМ предводена од началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески, од среда престојува во дводневна официјална посета на Вооружените сили (ВС) на Кралството Шпанија. Котески во Мадрид беше пречекан со високи воени почести од страна на началникот на ГШ на ВС на Кралството Шпанија, генерал адмирал Фернандо Гарсија Санчез. Ова е прва официјална посета на ВС на Кралството Шпанија од страна на началник на ГШ на АРМ, на која покрај унапредувањето на билатералната воена соработка, се разговараше и за искуствата на двете армии од учеството во мисии предводени од НАТО и ЕУ и трансформацијата. На средбата посебно стана збор за проширување на соработката на полето на военото образование и користењето на услугите на центрите за обука на ВС на Шпанија за потребите на АРМ. Генералот Котески ја истакна соработката со ВС на Шпанија како исклучително важна во процесот на евро-атланските интеграции на Република Македонија, при што како можни форми за проширување на билатералната соработка, ја посочи ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 149 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 14 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 105 | | | веќе видена

Поранешниот шеф на британската дипломатија и некогашен градоначалник на Лондон, Борис Џонсон освои вчера најмногу гласови во вториот круг од изборите за нов ...
сите 94 | | | веќе видена

Тетовскиот театар вечер од 20 часот во Центарот за култура „Иљо Антески-Смок“ ќе ја има својата прва премиера во 2019 година – политичката драма „Изгубено ...
сите 51 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски е оптимист дека германскиот Бундестаг ќе донесе позитивна одлука во септември и оти потоа ќе се чека на формална одлука на ...
сите 103 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Србија и Националната гарда на Охајо одбележуваат неколкугодишно партнерство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: