Шундовски: „Го исполнивме ветеното“

Македонските ракометари ја совладаа Полска со 27 спрема 25 и се пробија на третото место на табелата во првата четвртфинална група на Европското првенство во соседна Србија. Фантастичната партија на голманот Борко Ристовски кој нанижа 19 одбрани и луцидната игра во одбраната и пред голот на Полска и ја донесоа првата победа на Македонија во главната фаза на Евро-шампионатот.Во првиот дел набилдавме предност од 6 до 7 голови и заминавме на одмор со позитива од 18:12. Во второто полувреме Полска се врати во игра резултатски со мини серии од 3 до 4 погодоци но, кога беше најпотребно Ристовски ја спушти ролетната на голот и го спречи противникот да се израдува на поволен резултат. “ Ова беше супертежок меч, петти на ова првенство, и јас сум среќен од победата. Тоа што го ветивме, успеавме да го исполниме. Бевме супериорни во текот на целиот меч и заслужено славевме. Ќе се обидеме да продолжиме во истото темпо и на мечот со Србија. Максимално се подготвуваме за секој противник, така ќе биде и за следниот. Момците ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија со победата од 22-19 над домакинот на Европското првенство во ракомет Србија во последното коло од главната групна фаза го освои третото место во групата и во петок во 15:15 часот против Словенија ќе игра за солидното 5то место кое води во баранжот за квалификациите за Олимпијадата во Лондон оваа година. т.г/к77
| | веќе видена | слични

Ракометната репрезентација на Македонија ја совлада репрезентацијата на Србија со 19:22 (10:11) и со тоа и го нанесе првиот пораз на Европското првенство. Нaтпреварот немаше натпреварувачко значење, бидејќи претходно Србија имаше обезбедено место во полуфиналето, додека Македонија ги загуби шансите за истото по победата на Данска против Шведска. Најдобар кај нашата репрезентација повторно беше Кире Лазаров со 10 голови, додека Борко Ристовски имаше остварено 15 одбрани, а кај Србија најдобар беше Вујин со 5 постигнати погодоци. Во првото полувреме мечот беше изедначен, а кај нашиот тим одличен беше Кире Лазаров кој постигна седум голови. Македонија во 19-тата минута имаше предност од 3 гола, но српските ракометари ја анулираа таа предност со головите на Ненадиќ. Ракометарите на Србија се држеа во првото полувреме и на одмор отидоа со само еден гол заостаток! Првата предност на Србија и ја донесе Стојковиќ во 38-та минута, на нашите ракометари успеаа да се вратат во натпреварот и повторно да дојдат до ...
| | веќе видена | слични

Откако немотивираната Шведска ни ги урна надежите за историското полуфинале, го совладавме домаќинот Србија со 22:19 и го освоивме третото место во групата кое ни овозможува борба за петтото место во Европа и учество на квалификациски турнир за летните Олимписки игри Пред повеќе од осум илјади македонски навивачи и предводени од Кире Лазаров, македонскиот ракометен тим успеа да го порази домаќинот и да обезбеди уште еден натпревар на ова европско првенство, во петок против Словенија и борба за петтото место во Европа. Натпреварот против Словенија ќе значи и борба за обезбедување учество на квалификациски турнир за летните Олимписки игри, бидејќи само победникот ќе ја добие можноста да игра за виза за Лондон. Единствено доколку Србија стане европски првак на ова првенство, во таков случај и со пораз обезбедуваме место за олимписките квалификации. Во текот на целиот натпревар Македонија имаше предност, освен на десеттина минути до крајот кога Србија водеше со само еден погодок разлика. Лазаров беше играч ...
| | веќе видена | слични

Најдобрите македонски ракометари в петок (15.15 ч.) ќе се борат за пласман на еден од квалификациските турнири за Олимписките игри во Лондон, откако со победата од 22:19 над домаќинот го освоија третото место во групата 1 од втората фаза на ЕП во Србија. Противникот ќе им биде Словенија, што, всушност, ќе биде меч за петтото место на првенството, но двете селекции, истовремено, се и директни конкуренти за настап на ОИ. Малку недостигаше Македонија да обезбеди директно учество во квалификациите, но работата ја расипаа Унгарците и Хрватите, кои одиграа нерешено. Во случај Србија да стане европски првак, и Македонија и Словенија ќе учествуваат во квалификациите за Олимпијадата во Лондон. В петок се играат и двете полуфинални двојки: Шпанија-Данска (17.45), Србија-Хрватска (20.15). Од Белград, Горан Конев
| | веќе видена | слични

Македонската ракометна репрезентација ја совлада Србија со 22-19 во последниот натпревар од третото голо и го освои третото место во групата 1. Оваа победа на Македонија значи дека нашите ракометари во петок во 15.30 часот ќе се борат со Словенија за петото место на континенталниот собир и учество на олимпискиот квалификациски турнир. Македонија водеше уште од самиот почеток и само два пати дозволи домаќините на првенството да водат со еден разлика. Кире Лазаров повторно беше најдобар на теренот со десет голови и беше најзаслужен за победата против Србија, која денеска играше во комбиниран состав и ги одмораше најдобрите четворица ракометари. Димовски три пати се запиша во листата на стрелците, додека по два пати погодија Златко Мојсовски, Филип Лазаров и Стоилов. Кај Србија најдобар беше Вујин со пет голови, четири постигна Шешум.
| | веќе видена | слични

Македонската ракометна репрезентација вечерва ја совлада селекцијата на Србија со 22:19 и триумф го заврши настапот во главната фаза на Европското ракометно првенство. Со оваа победа нашиот тим натпреварите во групата ги заврши на третото место и в петок против Словенија разигруваме за петата позиција на шампионатот. Нашиот тим имаше контрола на резултатот во целиот тек од натпреварот во првиот дел предноста на моменти изнесуваше и три гола, но сепак на одмор се замина со водство на Македонија од 11:10. И во второто полувреме се играше гол за гол, а селекцијата на Србија само еднаш беше во ситуација да води и тоа во 37-та минута кога резултатот беше 13:12. Од тој момент избраниците на селекторот Ѕвонко Шундовски повторно ја преземаа контролата на теренот и дојдоа до предност од два гола, која успеавме да ја задржиме, а до крајот на натпреварот и да ја зголемиме за конечни 22:19. Најефикасен во македонската репрезентација беше Кире Лазаров со 10 гола, три пати во листата на стрелците се запиша Ванчо Димовски ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Нашите ракометари ја совладаа Србија со 22:19, со што го освоија третото место во групата Еден. Предводени од капитенот Кирил Лазаров кој постигна 10 погодоци, Македонија во текот на целиот меч го имаше водството и заслужено стигна до победата. Со оваа победа Македонија во петок ќе игра против Словенија за петтото место, натпревар од кој најверојатно ќе зависи и пласманот на Олимпијадата. Пред околу повеќе од 15 илјади навивачи во белградска Арена која повторно беше обоена во црвено, бидејќи според првичните проценки имаше повеќе од 8 илјади навивачи, Македонија дојде до толку посакуваната победа. Во текот на целиот меч Македонија имаше предност, освен на десеттина минути до крајот кога Србија водеше со само еден погодок разлика.
| | веќе видена | слични

Македонските ракометари во вечерашниот натпревар го победија домаќинот на Европското првенство, Србија. Со победата од 22:19 Македонија го обезбеди третото место во групата 1 од втората фаза од шампионатот. Со ова македонската репрезентација е на чекор до Летните олипмиски игри во Лондон годинава. Од нашата група во полуфиналето продолжуваат Србија како прва со седум бодови и Данска како второпласирана со шест. Македонија имаше шанса за полуфинале, по победата на Полска над Германија, но поразот на Шведска од данските ракометари ја растури добитната комбинација за нашата репрезентација.
| | веќе видена | слични

Ракометната репрезентација на Македонија го освои третото место, во четвртфиналната Група 1, на 10-то Европското првенство, откако ја победи Србија со 22:19 (11:10). Македонските ракометари со оваа победа и освоеното третото место во групата се избори за меч, за петтото место, во кој ќе „бркаат“ пласман на квалификацискиот турнир, за пласман на ОИ во Лондон. Противник на Македонија во борбата за петтата позиција ќе биде Словенија, овој натпревар ќе се одигра во петок, со почеток во 15:15 часот. Македонската репрезентација во Белградска Арена против домаќинот водеше од самиот почеток , на моменти, во првото полувреме имаше и предност од три гола, но Србија полувремето го заврши со негатива од еден гол. Второто полувреме имаше сличен тек како последните минути од првиот дел, се играше гол за гол, но Македонија константно беше во предност, за во последните шест минути со серијата одбрани на Борко Ристовски да биде обезбедена победата. Кире Лазаров е прво име на мечот со 10 постигнати гола, вкупно 53 на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Почитувани судии од Апелациониот суд, Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на ...
сите 214 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 253 | | | веќе видена

Имотот во Чешка на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков ја зголемува околноста тој да се даде во бегство, продавајќи го огромниот имот од ...
сите 158 | | | веќе видена

Додека еден дел од познавачите на состојбите смета дека премногу значење ѝ се дава на целата ситуација, со бегството на поранешниот премиер и се занемаруваат ...
сите 124 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 51 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 175 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 60 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шундовски: „Го исполнивме ветеното“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: