Србија и Црна Гора ги зајакнуваат врските и ја унапредуваат толеранцијата

Неодамнешниот туристички проект помoгна во унапредувањето на културната, религиската и прекуграничната соработка меѓу Србија и Црна Гора. Општина Плужине во Црна Гора учествуваше во туристичките размени со Србија. [Panacomp.net] Во обид за подобрување на толеранцијата и прекуграничната соработка, Србија и Црна Гора неодамна го комплетираа туристичкиот проект под слоганот „Преку култура и туризам до подобро партнерство“. Во февруари Србија и Црна Гора потпишаа меморандум за соработка во областа на туризмот. Меморандумот се фокусира на полесни прекугранични преминувања, размена на искуства и експертиза, унапредување на туризмот, поддршка на инвестициите во туризмот и консултантски состаноци. Неодамнешниот проект, кој влегува во рамките на февруарскиот договор, помогна во зајакнувањето на односите меѓу двете држави и подобрувањето на меѓународната промоција на туристичкиот сектор, велат официјалните претставници. Недељко Јововиќ, директор на Туристичката организација во Плужине, град во Црна Гора кој ...
| | веќе видена | слични

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 397 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 275 | | | веќе видена

Денес времето ќе биде облачно и студено со повремени врнежи, кои во западните делови ќе бидат претежно од снег. Во попладневните часови врнежите ќе преминуваат ...
сите 253 | | | веќе видена

Албански медиуми кои се повикуваат на полициски извори тврдат дека поранешниот премиер Никола Груевски во Албанија влегол нелегално и тоа во близина на ...
сите 202 | | | веќе видена

„Предлог Буџетот за 2019 година изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедува социјална праведност, повеќе пари кај граѓаните и поголема помош за секое ...
сите 231 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 48 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Србија и Црна Гора ги зајакнуваат врските и ја унапредуваат толеранцијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: