Србија и Црна Гора ги зајакнуваат врските и ја унапредуваат толеранцијата

Неодамнешниот туристички проект помoгна во унапредувањето на културната, религиската и прекуграничната соработка меѓу Србија и Црна Гора. Општина Плужине во Црна Гора учествуваше во туристичките размени со Србија. [Panacomp.net] Во обид за подобрување на толеранцијата и прекуграничната соработка, Србија и Црна Гора неодамна го комплетираа туристичкиот проект под слоганот „Преку култура и туризам до подобро партнерство“. Во февруари Србија и Црна Гора потпишаа меморандум за соработка во областа на туризмот. Меморандумот се фокусира на полесни прекугранични преминувања, размена на искуства и експертиза, унапредување на туризмот, поддршка на инвестициите во туризмот и консултантски состаноци. Неодамнешниот проект, кој влегува во рамките на февруарскиот договор, помогна во зајакнувањето на односите меѓу двете држави и подобрувањето на меѓународната промоција на туристичкиот сектор, велат официјалните претставници. Недељко Јововиќ, директор на Туристичката организација во Плужине, град во Црна Гора кој ...
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 76 | | | веќе видена

„За мене е неверојатно што сум тука. Имам 80 години и уште продолжувам да работам. За мене е важна работата, со неа живеам во многу животи”, рече филмската ...
сите 100 | | | веќе видена

Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Авдулах Хоти смета дека дијалогот со Србија можат да го водат единствено претставителни и ...
сите 158 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Во Македонија за неколку дена пристигнуваат две слоници. Војо Иванов зоо неговател вели дека станува збор за две слоници, едната има 40, другата 50 години, ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Србија и Црна Гора ги зајакнуваат врските и ја унапредуваат толеранцијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: