Србија четврта во светот по транспарентен извоз на оружје

Србија се наоѓа на четврто место во светот според транспарентноста на податоците за извозот на малокалибарско и лесна вооружување, според истражувањето на независниот проект „Small arms survey”. Водечкото место според ова истражување и припадна на Швајцарија, пред Велика Британија и Германија. Барометарот на транспарентноста е утврден врз основ ана критериуми за благовременост, пристап и доследност, а се водело внимание и колку извештаите биле јасни и сеопфатни. Во анализата биле опфатени држави кои што оствариле извоз на малокалибарско и лесно вооружување во вредност од над 10 милиони долари.
| | веќе видена | слични

Останато

Актуелната политичка состојба во земјава, затворската казна за поранешниот премиер Никола Груевски и неодамнешната посета на делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ во ...
сите 180 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 144 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 60 | | | веќе видена

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената на хумани ...
сите 64 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Србија четврта во светот по транспарентен извоз на оружје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: