Српската и македонската полиција се борат против криминалот во руралните области

Новиот полициски пристап на општинско ниво го подобрува достапот на полицијата до граѓаните. Македонија распоредува полициски комбиња, познати како мобилни полициски станици, во руралните области. [Mики Трајковски/SETimes] Полициите во Македонија и Србија воведуваат нови стратегии за достап до руралните области и решавање на локалните проблеми и прекуграничниот криминал, велат официјалните претставници. Македонската полиција воведе комбиња, популарно наречени мобилни полициски станици, како дел од својот проект Соседска патрола, кој има за цел навремено спречување или одговор на криминал и закани по безбедноста. „Очекуваме дека сето ова ќе придонесе и за зголемување на довербата во полицијата меѓу граѓаните и ефикасноста на полициското работење, што би подразбирало и намалување на криминалот“, изјави за SETimes Иво Котевски, портпарол на македонското Министерство за внатрешни работи. Слично на тоа, Србија минатата година усвои општинска полициска стратегија, чија цел е подобрување на соработката меѓу ...
| | веќе видена | слични

Земјите прават сè поголеми напори за подобрување на односите. Околу 300 полицајци, косовски Срби, беа интегрирани во косовската полиција. [АФП] Бриселскиот договор помеѓу Белград и Приштина доведе до подобрување на безбедноста откако почна да се спроведува пред нешто повеќе од година, но експертите велат дека дава и можности за решавање на нерешените предизвици во областа на безбедноста. Српската влада ѝ даде на Приштина список од 337 полицајци што ќе работат во северно Косово, со мнозинство Срби, како што е наведено во договорот, а речиси 300 од нив се ангажирани. „Тие полицајци дополнително се обучуваат на Косовската академија за јавна безбедност, а потоа се праќаат да работат во општините во кои живеат“, рече Маја Белос, истражувач од Белградскиот центар за безбедносна политика за SETimes . Уште 800 други српски полицајци што живеат надвор од северно Косово, не можат да се интегрираат во косовската полиција, велат официјалните претставници. Оние што беа интегрирани, сè уште имаат пониски чинови отколку ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 116 | | | веќе видена

Купишта искористени пелени во стан од вториот кат на зградата на булеварот „Кузман Јосифовски Питу“ 15 (во станбено-деловниот комплекс „Скопјанка“ во Аеродром) ...
сите 77 | | | веќе видена

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 77 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 262 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Српската и македонската полиција се борат против криминалот во руралните области

Од:
До кого (е-маил):
Порака: