Српската и македонската полиција се борат против криминалот во руралните области

Новиот полициски пристап на општинско ниво го подобрува достапот на полицијата до граѓаните. Македонија распоредува полициски комбиња, познати како мобилни полициски станици, во руралните области. [Mики Трајковски/SETimes] Полициите во Македонија и Србија воведуваат нови стратегии за достап до руралните области и решавање на локалните проблеми и прекуграничниот криминал, велат официјалните претставници. Македонската полиција воведе комбиња, популарно наречени мобилни полициски станици, како дел од својот проект Соседска патрола, кој има за цел навремено спречување или одговор на криминал и закани по безбедноста. „Очекуваме дека сето ова ќе придонесе и за зголемување на довербата во полицијата меѓу граѓаните и ефикасноста на полициското работење, што би подразбирало и намалување на криминалот“, изјави за SETimes Иво Котевски, портпарол на македонското Министерство за внатрешни работи. Слично на тоа, Србија минатата година усвои општинска полициска стратегија, чија цел е подобрување на соработката меѓу ...
| | веќе видена | слични

Земјите прават сè поголеми напори за подобрување на односите. Околу 300 полицајци, косовски Срби, беа интегрирани во косовската полиција. [АФП] Бриселскиот договор помеѓу Белград и Приштина доведе до подобрување на безбедноста откако почна да се спроведува пред нешто повеќе од година, но експертите велат дека дава и можности за решавање на нерешените предизвици во областа на безбедноста. Српската влада ѝ даде на Приштина список од 337 полицајци што ќе работат во северно Косово, со мнозинство Срби, како што е наведено во договорот, а речиси 300 од нив се ангажирани. „Тие полицајци дополнително се обучуваат на Косовската академија за јавна безбедност, а потоа се праќаат да работат во општините во кои живеат“, рече Маја Белос, истражувач од Белградскиот центар за безбедносна политика за SETimes . Уште 800 други српски полицајци што живеат надвор од северно Косово, не можат да се интегрираат во косовската полиција, велат официјалните претставници. Оние што беа интегрирани, сè уште имаат пониски чинови отколку ...
| | веќе видена | слични

Останато

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 87 | | | веќе видена

Кривичниот совет од скопска единица составен од судиите Огнен Ставрев, Горан Бошевски и Васка Николовска – Масевска ги одби жалбите на осомничените во случајот ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 47 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 45 | | | веќе видена

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, по објавата во јавноста на Решението на Основниот суд Скопје 1 за определување мерка притвор против Миле ...
сите 51 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Српската и македонската полиција се борат против криминалот во руралните области

Од:
До кого (е-маил):
Порака: