Над 500 милиони долари заработиле цариниците хакери од лажираните транзити

Меѓународната банда предводена од бугарски цариници, која ги хакирала царинските компјутерски системи на неколку држави, меѓу кои и на македонската царина, со лажирање камионски транзити заработила над 500 милиони евра, дознава „Дневник“. Бугарските истражни органи во компјутерот на Димитар Пешев (22), хакерот што го креирал вирусот внесен во царинскиот систем, пронашле 213.519 биткоини, односно виртуелна валута во која младиот Бугарин ги конвертирал еврата заработени од манипулирањето со податоците на царината. Бидејќи еден биткоин се продава по цена од 2.354 американски долари, бандата практично заработила над 500 милиони долари. Од македонското МВР нема детали за акцијата наречена „Пратка/Вирус“, освен првичната информација дека Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика запленил неколку компјутери на Царинската управа заради утврдување поврзаност на вработени во Царината во меѓународната криминална група. Kако што „Дневник“ претходно пишуваше, хакерот Пешев го креирал компјутерскиот вирус, ...
| | веќе видена | слични

Речиси сите мигранти се сместени во центрите и апсолутно е невозможно нелегално да ја поминат унгарската границаВо Србија во моментов има 7 илјади мигранти и состојбата е стабилна. Според Ненад Иванишевиќ, државен секретар во Министерството за вработување не се очекува дополнителен прилив на мигранти а со досегашните, во моментов успешно се справуваат.Европската унија, ќе издвои 4 милиони евра да и помогне на локалната самоуправа за полесно да се справи со трошоците од мигрантската криза.Иванишевиќ истакнал дека речиси сите мигранти се сместени во центрите и апсолутно е невозможно нелегално да ја поминат унгарската граница.
| | веќе видена | слични
3 копии

Во Србија во моментов има 7 илјади мигранти и состојбата е стабилна. Според Ненад Иванишевиќ, државен секретар во Министерството за вработување не се очекува дополнителен прилив на мигранти а со досегашните, во моментов успешно се справуваат. Европската унија, ќе издвои 4 милиони евра да и помогне на локалната самоуправа за полесно да се справи со трошоците од мигрантската криза. Иванишевиќ истакнал дека речиси сите мигранти се сместени во центрите и апсолутно е невозможно нелегално да ја поминат унгарската граница.
| | веќе видена | слични

ЕУ е сериозна во намерата да се спроведе политиката на задолжителни квоти со кои државите членки се обврзани да примат мигранти на своја територија, а во спротивно ќе се соочат со казни. – Следната недела ќе се позанимаваме со прашањето дали да покренеме постапки за непочитување на договорот. Се уште не е донесена одлука за тоа, но јас јасно кажувам дека сум за такви мерки, изјави Жан Клод Јункер, претседателот на Европската комисија за германски „Шпигел“. Со планот, што го објави Еврокомисијата во 2015 година, се предвидува сите земји членки на ЕУ да прифатат дел од 160.000 мигранти, во најголем дел од Сирија, Еритерја и Ирак, кои се наоѓаат во Грција и Италија, врз основа на утврдени квоти во зависност од нивната големина и економска моќ. Меѓутоа, некои од источноевропските членки на ЕУ, првенствено Унгарија, Полска и Словачка, недвосмислено најавија дека нема да го почитуваат планот за прифаќање на мигранти. Европската комисија досега во неколку наврати најави дека нема да го толерира непочитувањето на ...
| | веќе видена | слични

Шверцот на мигранти станува најпрофитабилна дејност на организираните криминални групи, кои во 2015 година заработиле околу 6 милијарди евра, а наместо по илегален пат, илегалците с` почесто користат легални патишта да дојдат во земјите од ЕУ, но со фалсификувани документи. Токму последниот случај во кој беше разбиена банда од Грција што шверцувала мигранти преку Македонија покажува колку е развиен бизнисот со шверцот на мигранти. Kако што претходно информира „Дневник“, Европол во соработка со грчката полиција и Националната криминалистичка агенција на Велика Британија по неколкумесечна истрага разби организирана криминална група, која за транспортот наплаќала по 16.000 евра од човек. Освен преку копно, преку балканската рута, мигрантите биле префрлани во Западна Европа и со авиони, но со фалсификувани документи. Според првичните информации, нема осомничени или приведени македонски државјани, кои евентуално биле замешани во шверцот. Од истрагата било утврдено дека бандата била замешана во 26 случаи на ...
| | веќе видена | слични

Грци шверцувале мигранти преку Македонија Европол разби организирана криминална група, која од Грција преку Македонија шверцувала мигранти во земјите од ЕУ, а за транспортот наплаќала по 16.000 евра од човек. Kако што информира Европол, освен преку копно, преку балканската рута, мигрантите биле префрлани во Западна Европа и со авиони, но со фалсификувани документи. Според првичните информации, нема осомничени или приведени македонски државјани, кои евентуално биле замешани во шверцот. Kако што информира Европол, операцијата за разбивање на бандата била спроведена заедно со грчката полиција, како и на Националната криминалистичка агенција на Велика Британија и тоа по неколку месечна истрага. Во големата акција што била спроведена во Атина на крајот на минатиот месец биле уапсени 12 лица, од кои седуммина члена на групата за организиран криминал. Четворица од уапсените се мигранти кои требало да бидат шверцувани, а еден е авганистански државјанин, кој бил уапсен за носење лажна лична карта. Според Европол, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 184 | | | веќе видена

Лидерите на Европската Унија се спремни да дозволат кратко одложување на датумот за излегување на Велика Британија од Унијата доколку британскиот Парламент ...
сите 202 | | | веќе видена

На Политичкото Собрание на Европската Народна Партија денес во Брисел. Со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски активно учествуваме во работата на ЕПП ...
сите 154 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во рамките на својата посета на политичкото собрание на Европската Народна Партија што се одржува во Брисел ...
сите 172 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 185 | | | веќе видена

Српскиот суд ослободи две лица кои во саботата влегоа во зградата на РТС, а претседателот Вучиќ најави и дека ќе ги амнестира експресно осудените кои се судени ...
сите 220 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Кавадарци, каде се сретна со граѓаните и учествуваше на трибина ...
сите 99 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 217 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Над 500 милиони долари заработиле цариниците хакери од лажираните транзити

Од:
До кого (е-маил):
Порака: