Спортските тимови и навивачите го кренаа гласот против насилството

Спортистите и навивачите шират пораки против насилството со надеж за подобрување на односите и единство во регионот. Марко Ивковиќ, навивач на српски клуб, беше убиен во Истанбул пред кошаркарскиот натпревар на Евролигата меѓу Црвена ѕвезда Белград и Галатасарај на 21-ви ноември. [Фејсбук] Во обид да се запре насилството на навивачите на спортските настани во регионот, тимовите ја започнаа иницијативата Стоп за насилството. Целта е да се поттикнат подобри односи и единство во регионот. Во рамките на иницијативата, играчите на српскиот кошаркарски тим Црвена ѕвезда и хрватскиот тим Цедевита со едноминутно молчење пред нивниот натпревар на 28-ми ноември му оддадоа почит на Марко Ивковиќ, навивач на српски клуб кој беше убиен во Истанбул пред Абди Ипекчи арената пред кошаркарскиот натпревар на Евролигата меѓу Црвена ѕвезда Белград и Галатасарај на 21-ви ноември. Навивачите ја поздравија постапката. „Загрепчани, ви благодариме на едноминутното молчење! Не е тешко да се биде човек, особено кога го сакаш спортот“ ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 228 | | | веќе видена

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 36 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 129 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена

Зоран Велјовиќ, експерт за геометрија, истакнува дека никогаш не присуствал на фудбалски натпревар, но и тој даде свој удел во дебатата дали голот на Боакје е ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спортските тимови и навивачите го кренаа гласот против насилството

Од:
До кого (е-маил):
Порака: