Спорт - Унијата на играчи не им попушта на газдите

Претседателот на Унијата на НБА-играчи, Дерек Фишер, изјави дека кошаркарите се обединети во желбата за потпишување фер колективен договор дури и по цена на одложување на сезоната. - Со задоволство би го избегнале „локаутот“, но обединети сме во намерата да се бориме против предизвиците. Сакаме фер договор, сопствениците на клубовите заработуваат огромни суми, а прикажуваат дека работат со загуби само за да не ни дадат на нас дел од колачот. Затоа сме одлучни да одиме до крај, дури и по цена на одложување на стартот на сезоната - изјави Фишер. Претставниците на сите екипи од НБА и околу 60 кошаркари одржаа состанок во Њујорк за да се информираат за текот на разговорите поврзани со новиот колективен договор. Меѓу нив се и ѕвезди како Пол Пирс, Крис Пол, Џејсон Тери, а дел од преговарачите се и Кевин Гарнет и Џејсон Кид. Актуелниот договор меѓу НБА и Унијата на играчите истекува на 30 јуни, во новиот договор сопствениците на екипите поддржани од НБА бараат намалување на платите поради финансиски загуби, нешто ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов соопшти дека се злоупотребува Претседателот на Република Македонија и ги негира изнесените наводи во службената белешка ...
сите 311 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 309 | | | веќе видена

Во моментов не постојат официјални информации дали полицијата има сознанија дека Груевски е во земјата, штом потрагата ја започна пред неговиот дом. Единствено ...
сите 217 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите ...
сите 170 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 248 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 77 | | | веќе видена

Од кабинетот на унгарскиот премиер Виктор Орбан реагираат дека ниту унгарската држава, ниту унгарските власти му помогнале на Никола Груевски. Спротивно на ...
сите 471 | | | веќе видена

Тридневната инертност на институциите беше доволна екс премиерот Никола Груевски да се даде во бегство. Од петокот до понеделникот, судските служби се обидоа ...
сите 466 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Унијата на играчи не им попушта на газдите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: