Видео: Сампдорија во Серија Б

2 копии

Шампионот на Италија од 1991-тата година, екипата на Сампдорија се враќа во второлигашката фудбалска конкуренција... Точно пред дваесет години тимот од Џенова успеа да се израдува на Скудетото кога во неговите редови настапуваа Џанлука Вијали и Роберто Манчини. Во текот на вчерашниот ден, фудбалерите од Џенова на домашен терен претрпеа пораз од Палермо со 2:1 и на едно коло пред крајот на Серија А ги загубија и теоретските шанси за опстанок во елитата. Оваа вест освен навивачите, најтешко се чини ја прими капитенот на Сампдорија, кој по натпреварот не ги криеше солзите.
| | веќе видена | слични

Навивачите на Сампдорија се во шок откако оваа екипа на едно коло до крајот од Серија А ги загуби сите шанси за опстанок во елитното италијанско фудбалско друштво. Во клучниот натпревар оваа сезона Сампдорија сосема неочекувано загуби на домашен терен од Палермо со 1-2, со што беше пропуштена и последната можност да се фати приклучок во битката за опстанок. Шокот е уште поголем бидејќи Сампдорија минатата сезона ја заврши на четвртото место на табелата, а сега се наоѓа на 19. позиција во Серија А. - Сакам да им се извинам на навивачите, и самиот сум во шок од тоа што се случуваше оваа сезона, од многуте разочарувања што кулминираа со поразот од Палермо. Ја преземам одговорноста за неуспехот, но, исто така, и морам да потенцирам дека се уште сум крајно мотивиран и убеден сум дека експресно ќе се вратиме во елитата - изјави Рикардо Гароне, претседателот на Сампдорија. Наполи го осигури пласманот во Лигата на шампионите следната сезона со ремито од 1-1 на домашен терен со Интер. Горан Пандев повторно не настапи ...
| | веќе видена | слични

Најдобриот македонски фудбалер Горан Пандев и неговиот Интер го осигураа второто место во италијанската Серија А, откако „нераѕурите“ одиграа нерешено 1-1 на гости кај Наполи. Пандев, кој сезонава постигна само два погодока во првенството, остана на клупата за резерви. Струмичанецот во вториот дел од сезоната е дури четврти напаѓач во Интер во конкуренција на Ето, Пацини и Милито. С` погласни се шпекулациите дека поради слабата форма, но и помалата минутажа, Пандев летово може и да биде ставен на трансфер-листата и да не го доработи договорот кој го обврзува да остане на „Џузепе Меаца“ до 2014 година. Тренерот на Интер, Леонардо, беше задоволен од бодот против Наполи. - Мисијата за освојување на второто место е завршена. Секако дека најдобро е да се биде прв, но и ова не е лошо. Трката за титулата ја загубивме по поразот во градското дерби од Милан. Лани ја почнав тренерската кариера и завршив на третото место, сезонава стигнав до второто, што значи в година... Резултатите оваа сезона беа позитивни, а би ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Серија А, 37. коло Резултати: Наполи - Интер 1:1, Сампдорија - Палермо 1:2, Киево - Удинезе 0:2, Катанија - Рома 2:1, Бари - Лече 0:2, Парма - Јувентус 1:0, Чезена - Бреша 1:0, Фиорентина - Болоња 1:1, Милан - Калјари 4:1, Лацио - Џенова 4:2. Табела: Милан 81, Интер 73, Наполи 69, Удинезе 65, Лацио 63, Рома 60, Јувентус 57, Палермо 56, Фиорентина 50, Џенова 48, Катанија 46, Парма 45, Калјари 44, Чезена 43, Киево 43, Болоња 42, Лече 41, Сампдорија 36, Бреша 31, Бари 21.
| | веќе видена | слични

Експресно ќе се вратиме во Серија А. Само ова ќе им го ветам на најверните фанови, изјави разочараниот сопственик на "морнарите", Рикардо Гароне Последното 38. коло во Серија А треба да даде одговор само на прашањето кој ќе биде четвртиот клуб што ќе ја претставува Италија во најпрестижното клупско натпреварување, Лигата на шампиони. Освен Милан, Интер и Наполи, кои ќе играат во групната фаза, моментално најблиску до квалификациската рунда од ЛШ е тимот на Удинезе, но без шанса не е и римскиот калчолигаш Лацио. Во последното коло Удинезе е домаќин на новиот шампион на Италија, Милан, додека Лацио ќе треба да ги одмери силите со домашниот тим на Лече. - На чекор сме до историскиот успех, но истиот ќе стане реалност само ако останеме непоразени во дуелот со Милан. Очекувам невидена поддршка од најверните фанови и од клупските челници. Сонот може да стане реалност, само ако одиграме како што знаеме, изјави тренерот на Удинезе, Франческо Гвидолин. Збогум на елитата и здраво на Серија Б, порано од предвиденото, ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Лацио со победата со 4-2 против Џенова, во меч од 37. коло на италијанската Серија А, ги задржаа шансите за пласман на 4. место, кое води во квалификациите за Лигата на шампионите следната сезона „Бјанкочелестите“ во борбата за 4. место имаа еден бод повеќе од Удинезе, сé до вчерашното гостување на „зебрите“ во Киево. Милан на „Сан Сиро“ го прослави освојувањето на 18-та шампионска титула, со убедлива победа со 4-1 против Калјари. Резултати: Лацио - Џенова 4-2 (Хернанес 56, 66, Бијава 7, Роки 52 - Паласио 12, Флорес 89), Милан - Калјари 4-1 (Робињо 22, 35, Гатузо 24, Сидорф 77 - Косу 38), Фиорентина - Болоња 1-1 (Черчи 20 - Рамирез 50). Вчера играа: Чезена - Бреша, Парма - Јувентус, Бари - Лече, Катанија - Рома, Киево - Удинезе, Сампдорија - Палермо, Наполи - Интер. Табела: Милан 81, Интер 72 (-1), Наполи 68 (-1), Лацио 63, Удинезе 62 (-1) итн.
| | веќе видена | слични

Фудбалот е спорт што во еден момент носи многу радости, а во следен големи разочарувања. Така некако може да се опише последнава година на екипата на Сампдорија. Со вчерашниот пораз на домашен терен од 2-1 од екипата на Палермо, тимот од „Мараси“ следната сезона ќе се натпреварува во втората италијанска лига. Сампдорија пред точно една година го славеше освоеното четврто место во Серија А и пласманот во квалификациите во Лигата на шампионите. Неверојатно како се сменија работите, но навивачите на овој клуб сигурно ќе сакаат што побрзо да ја заборават 2011 година. Тимот од Џенова немаше среќа да обезбеди пласман во групната фаза од Лигата на шампионите и беше елиминиран од германскиот Вердер Бремен. Во есенскиот дел од шампионатот никој не помислуваше на најлошото, бидејќи Сампдорија се наоѓаше на средината на табелата и секогаш беше противник кој големите клубови имаа проблем да го победат. Проблемите на тимот, кој беше шампион на Италија во сезоната 1990/91, почнаа со караницата на тогаш најдобриот играч во ...
| | веќе видена | слични

Трикратниот шампион на Италија, Рома загуби на гостувањето кај Катанија во рамките на 37. коло од Серија А со 1:2 покрај тоа што водеше до 78. минута со погодокот на Симоне Лорија. Во последните 10 минути со погодоците на Гонсало Бархесио и Алехандро Гомес во последната секунда од петминутното продолжение донесоа заслужена победа на сицилијанците, при што на тој начин сонот на волците за пласман во лигата на шампионите исчезна. Римјаните останаа со 60 поени, додека Удинезе се наоѓа на четвртата позиција со 65 поени. Франческо Тоти и компанија можат и воопшто да не сеп ласираат во евротурнирите, доколку загубат на Олимпико од испаднатата Сампдорија, а Јуве победи во последното коло. Во текот на оваа сезона Рома беше елиминирана во осминафиналето на ЛШ од Шахтјар, а новиот сопственик на тимот им даде за задача на играчите задолжително да се пласираат во најкомерцијалниот турнир на клубско ниво.
| | веќе видена | слични
3 копии

Дерби натпреварот со кој беше комплетирано 37.коло во Италијанското фудбалско првенство меѓу Наполи и Интер заврши нерешено 1:1. Самуел Ето ги донесе гостите на синоќешниот дуел во Неапол во водство, а изедначи Хуан Ѕунига во последната минута од првото полувреме и на Наполи му обезбеди настап во Лигата на шампионите следната сезона. На останатите натпревари од претпоследното коло во Серија А беа постигнати следниве резултати: Фиорентина - Болоња 1:1, Чезена - Бреша 1:0, Парма - Јувентус 1:0, Бари - Лече 0:2, Катанија - Рома 2:1, Киево - Удинезе 0:2, Сампдорија - Палермо 1:2, Милан - Каљари 4:1 и Лацио - Џенова 4:2. Пред одигрувањето на последното коло, екипата на Сампдорија им се приклучи на Бари и на Бреша кои следната сезона ќе играат еден ранг подоле. Остануваат уште дилемите, Удинезе или Лацио во квалификациите од Лигата на шампионите и Рома или Јувентус во Лигата на Европа. Табела: Милан 81 бод, Интер 73, Наполи 69, Удинезе 65, Лацио 63, Рома 60, Јувентус 57,....., Лече 41, Сампдорија 36, Бреша 31 и ...
| | веќе видена | слични

Екипата на Сампдорија од следната сезона ќе игра во италијанската Серија Б, откако вчера на домашен терен загуби од Палермо со 1:2. Во исто време Лече како гостин го победи отпишаниот Бари и си обезбеди опстанок. Покрај Сампдорија, од следната сезона во понизок ранг ќе настапуваат и екипите на Бреша и Бари. Удинезе не се откажува од четвртото место и настапот во Лигата на шампионите. Оваа екипа во Верона го победи Киево со 2:0 и во последното коло ќе влезе со бод предност во однос на Лацио. Резултати: Фиорентина-Болоња 1:1 Чезена-Бреша 1:0 Парма-Јувентус 1:0 Бари-Лече 0:2 Катанија-Рома 2:1 Киево-Удинезе 0:2 Сампдорија-Палермо 1:2 Претпоследното коло во Серија А ќе биде комплетирано вечерва со одигрувањето на натпреварот Наполи-Интер. Врати се назад
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Одолговлекувањето на разговорите за брегзит ќе има политичка и економска „цена“ за Унијата, па затоа Лондон треба да понуди јасен план за тој процес, изјави ...
сите 227 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател на државата, Стево Пендаровски, денеска се сретна со граѓаните на главниот град, Скопје. На средбите со граѓаните низ ...
сите 97 | | | веќе видена

Охрид, 19. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево и топло време во утринските часови со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Во ...
сите 163 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Видео: Сампдорија во Серија Б

Од:
До кого (е-маил):
Порака: