Магат го сака Сисоко во Шалке

2 копии

Тренерот на Шалке 04 Феликс Магат има за цел да примами своите стари познаници од Јувентус и да го доведе во редовите на тимот, дефанзивниот среден играч на „бјанконерите", Мохамед Сисоко. Информацијата е на „Билд", а во плановите на Магат влегува Сисоко со цел да замени двајца од сегашните играчи. Некогашниот германски репрезентативец замислил да се ослободи од средните играчи Џермејн Џонс и Иван Ракитиќ. Магат не е задоволен од нивната презентацијата во есента во Бундеслигата, а смета дека Сисоко ќе ја пополни целосно оставената дупка по нивното заминување. Според весникот, цената на Сисоко е околу 7-8 милиони евра. Сисоко премина во Јуве од англискиот гигант Ливерпул пред 3 сезони и досега има одиграно 64 натпревари и има постигнато 3 погодоци за „бјанконерите“.
| | веќе видена | слични

Водечките луѓе на Јувентус се обидуваат да го доведат Иван Ракитиќ во редовите на најтрофејниот италијански клуб во текот на јануарскиот преоден рок. Информациите од Италија говорат дека преговорите се почнати минатата недела, а „старата дама“ е подготвена во директна размена за Ракитиќ да го испрати во Гелзенкирхен интернационалецот од Мали, Мохамед Сисоко. Станува збор за играч што е по вкусот на тренерот на Шалке, Феликс Магат, кој, најверојатно, ќе даде зелено светло за овој трансфер да се реализира. Дури и доколку Шалке ја одбие ваквата понуда на Јувентус, италијанскиот клуб е подготвен да плати пет милиони евра за Ракитиќ за во средниот ред да биде ангажиран млад инвентивен фудбалер што со години би можел со успех да го носи дресот на „старата дама“. Сериозен интерес за услугите на хрватскиот репрезентативец покажува и Атлетико Мадрид, но во редовите на Јувентус се убедени дека можат да излезат како победници од трката и да го доведат Ракитиќ во своите редови веќе на почетокот од зимскиот преоден рок.
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 348 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 78 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 466 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Магат го сака Сисоко во Шалке

Од:
До кого (е-маил):
Порака: