Спорт - Да се приземји Транс Нарва

Работнички својата европска авантура во новата сезона ја почнува во Талин, каде што денеска (17.30 часот) на арената „Ле Кок“ ќе го одигра првиот меч од првото квалификациско коло за Лигата на Европа со естонскиот тим Транс Нарва. Со оглед дека „романтичарите“ го носат товарот на фаворити, противникот Транс Нарва нема што да загуби. Предноста на Естонците е што се во натпреварувачки ритам бидејќи нивниот шампионат е во полн ек. Но, затоа избраниците на Горан Петрески ќе мора да одиграат мирно, да ја спуштат топката на земја и да ги контролираат играта и резултатот. Работнички пред заминувањето за Естонија одигра само еден контролен натпревар, во кој доживеа убедлив пораз од шампионот на Србија, Партизан (1-5). - Немавме можност да одиграме уште еден натпревар иако беше планиран, но и вака е добро. Имаме направено анализа на противничката игра. Транс Нарва се обидува да игра со долги топки, прескокнувајќи ја средината на теренот. Затоа ние ќе играме мирно, со многу додавања во маневарот и верувам дека ќе ...
| | веќе видена | слични

Работнички ги збриша Естонците Фудбалерите на Работнички веќе можат да размислуваат за следните европски предизвици, откако на првиот меч од првото квалификациско коло на Лига Европа ја прегазија Транс Нарва на гостински терен со 4:1 (1:1). Овој резултат широко им ги отвора вратите, не само на второто туку и на третото коло, бидејќи, по Естонците, ги чека скромниот противник од Сан Марино, Јувенес Догана. Дебармаалци поведоа уште во 16. минута, преку слободен удар, што го изведе Крсте Велкоски, но до полувремето, домаќините успеаја да искористат една од неколкуте свои шанси, кога Епикин излезе сам пред голманот Димитриевски. Второто полувреме помина целосно во знакот на Работнички и со головите на Маневски (51'), Петковски (73') и Гроздановски (88') извојува победа за мирен реванш. *** Има уште работа за Ренова Ренова речиси цел меч имаше играч повеќе, но на крајот среќно стигна до победа од 2:1 (1:1) над Гленторан и и претстои уште доста работа околу пласманот во второто квалификациско коло на Лига ...
| | веќе видена | слични

Трите гола предност на романтичарите од првиот меч во Естонија (4-1) им гарантираат мирен реванш во Скопје Маневски постигна еден гол Работнички оствари убедлива победа со 4-1 на гостувањето против естонскиот Транс Нарва, со што е блиску до пласман во 2. квалификациско коло за пласман во фудбалската Лига Европа. Реваншот, закажан в четврток на арената „Филип Втори“ во Скопје, би требало да биде само формалност. Романтичарите се покажаа како пресилен противник за моментно четвртопласираната и најефикасна екипа во естонскиот шампионат, која практично не создаде посериозна шанса во текот на целиот меч. Иницијативата што ја имаше Работнички уште од самиот почеток на мечот резултира со водство во 16. минута, кога Димитрија Лазаревски упати одличен центаршут од левата страна до Крсте Велкоски, кој со глава го отвори резултатот. На десет минути пред крајот на првиот дел, Антон Епикхин излезе сам пред голот на младиот голман Столе Димитриевски (17) по една неуспешно поставена офсајд-стапица на одбраната на ...
| | веќе видена | слични

Тетовци од 14. минута имаа фудбалер повеќе и водство со 1-0, но на крајот славеа со 2-1 Радост на тетовци Ренова обезбеди минимална предност во 1. квалификациско коло за пласман во Лига Европа, по победата со 2-1 над Гленторан (Белфаст, Северна Ирска), во Скопје. Иако во поголем дел од мечот тетовската екипа повеќе ја имаше топката, нападот не функционираше доволно добро за да бидат постигнат повеќе голови и да се обезбеди поповолна предност. Акциите одеа добро додека се градеа по страните, но во шеснаесетникот немаше кој да биде прецизен. Ренова поведе во 14. минута, од пенал, што го реализира Бобан Јанчевски. Претходно, капитенот Фисник Нухи на левата страна доби топка од Гаши, Нухи го помина Мекговерн, тргна сам кон голот на Гленторан, но Мекговерн го собори од позади. Гостите од тој момент останаа без играч, откако судијата Давид Пиасецки (Полска) му покажа црвен картон на Мекговерн. Во трите минути од судското продолжение од првото полувреме му успеа да израмни на капитенот Никсон, кој со глава ја ...
| | веќе видена | слични

Ренова успеа да ја впише втората победа во европските фудбалски купови по онаа над Риека во Интертото купот во 2008 година. Овојпат славеше над Гленторан од Северна Ирска со 2:1 во првиот меч од првото квалификациско коло за Лига Европа, но начинот преку ја обезбеди минималната предност за реваншот во Белфаст по седум дена воопшто не остава простор за задоволство и радост. „Оптимист сум дека во Белфаст ќе го одбраниме овој резултат. Добро почнавме вечерва. По првото исклучување и пеналот мислевме дека ќе заиграме уште подобро и ќе постигнеме уште некој гол. Но, наместо тоа се случи пад во нашата игра. Од резултатот сум задоволен, но не и од играта “, рече тренерот на домашните, Билбил Соколи, на прес-конференција по мечот. Речиси 80 минути составот од тетовско Џепчиште имаше човек повеќе на тревникот, а се однесуваше како да има помалку и беше апсолутно безопасен за противникот. Ја контролираше топката во голем дел од натпреварот меѓутоа, добар дел од времето, не знаеше што да прави со неа. Долги и ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Работнички во голем стил ги започнаа годинашните настапи на меѓународна сцена. Дебармаалци фуриозно минаа низ Талин по убедливата партија и победа над тимот на Транс од источното естонско гратче Нарва со 4:1 во воведната квалификациска рунда за пласман во Лига Европа. За формален реванш во Скопје наредната недела се погрижија Крсте Велкоски (16 минута), Борче Маневски (51 минута), Филип Петковски (73 минута) и Влатко Гроздановски (88 минута), почесниот погодок за домашните беше дело на Епихин во 34 минута. Ако се има предвид позитивата што ја донесоа од естонската престолнина, тогаш составот на Горан Петрески може малку да здивне, да се опушти и релаксирано да ги одработува обврските во месец јули, со оглед дека во второто коло ќе имаат рутински двомеч со аматерскиот состав на Јувенес Догана од Сан Марино. „Романтичарите“ заминаа во естонската престолнина со желба и надеж дека уште таму ќе ги отстранат дилемите околу патникот во второто коло. И успеаја во тоа. Посакуваа макар минимален ...
| | веќе видена | слични

Тимот на Џебчиште на реваншот против Гленторан во Белфаст ќе патува со минимална предност, но и еден примен гол (2:1) Стравувањата во таборот на Ренова дека нема да биде лесно со тимот на северноирскиот Гленторан се потврдија уште на дуелот во Скопје од првото квалификациско коло за ЛЕ. "Гипсарите", иако важеа за фаворити, многу потешко дојдоа до минимална победа од 2:1, па на реваншот во Белфаст ќе падне одлуката кој ќе патува во втората рунда на мегдан со украиската Ворскла. Од самиот почеток на натпреварот на Ренова се и одеше од рака, прва го отвори резултатот, а гостите останаа и со играч помалку. Меѓутоа, Ирците не се предаваа, па дури во финишот на првото полувреме успеаја и да го израмнат резултатот. Тоа беше сигнал за тренерот Билбил Соколи по одморот да направи измени во тимот. Но, и покрај бројната надмоќност на теренот "гипсарите" дури на три минути пред крајот на мечот успеаја да постигнат победоносен гол, кој ги остава во игра за втората рунда. - Почнавме добро. По бројната предност на теренот ...
| | веќе видена | слични

Работнички во Талин убедливо славеше против Транс Нарва (4:1) и практично се пласира за второто коло Фудбалерите на Работнички веќе можат да прават планови за вториот противник во квалификациите за групната фаза во Лигата на Европа и гостувањето во Сан Марино за двомечот со Јувенес Доган. "Романтичарите" во првото коло, во Талин, убедливо го совладаа естонскиот претставник Транс Нарва со 4:1 и практично се пласираа во втората рунда, зашто реваншот на 7 јули треба да биде само формалност. Избраниците на тренерот Горан Петрески, кои и пред натпреварот ја имаат улогата на фавороти, целосно ја прифатија и оправдаа. Доминираа во текот на целиот натпревар и беа подобар противник од домаќинот, кој предничеше само во грубите стартови и жолтите картони. Отпорот на Транс беше скршен уште во 16. минута со голот на Велкоски, но израмнувачкиот гол на Епикин, по неуспешната офсајд стапица, не дозволи Работнички да замине со предност на одмор. Сепак, неизвеноста, што според прикажаното на теренот и не постоеше, беше ...
| | веќе видена | слични

Работнички си го отвори патот кон следната рунда, Ренова тешко мина во првиот меч од квалификациите за Европа лигата Македонските претставници во првото квалификациско коло од УЕФА Европа лигата, Работнички и Ренова, со победи ја почнаа континенталната летна одисеја, но се во сосема спротивни позиции. Работнички од гостувањето кај Транс Нарва во Естонија славеше со 4-1. Со високата залиха Работнички си доаѓа во скопје во очекување на реваншот кој би требало да биде формалност на патот кон второто квалификациско коло во осмиот настап на европска сцена за скопскиот тим. Од друга страна, Ренова ќе има тешка задача во Белфаст следната недела. За да оди во второто коло ќе мора да одработи поволен резултат кај Гленторан во гости откако синоќа одигра тешки 2-1 на арената Филип втори во Скопје. Ренова добро влезе во мечот, поведе од пенал уште во 12 минута, а Гленторан остана со играч помалку. Сепак Ренова не одржа победнички ритам, Гленторан успеа да постигне гол во гости кој драстично го ...
| | веќе видена | слични

Вториот македонски претставник во најмасовниот европски турнир, Лига Европа, тимот на Ренова успеа да слави со 2-1 во првиот натпревар од првото коло против Гленторан од Северна Ирска. Натпреварот кој се одигра на „националната Арена Филип Втори Македонски“ не предизвика големо внимение но сепак победата, иако со примен гол, е добро отварање на новата сезона за тимот на Ренова. Стрелци на погодоците за нашиот преттавник беа Бобан Јанчеевски во 14. минута од Пенал и Муарем Бајрами на три минути пред крајот на средбата, додека за гостите прецизен беше Колин Никсон. За одбележување е и фактот дека тимот од Северна Ирска го заврши натпреварот со девет играчи на терен, со оглед на тоа што Елтон Морис уште во првото полувреме и Џејми МекГовен пред крајот на дуелот заработија црвени картони. Реванш натпреварот ќе се игра во Северна Ирска а е закажан за 7. Јули. Претходно победа на гости од 4:1 забележа Работнички во дуелот со Транс Нарва, Романтичарите истиот ден реваншот ќе го одиграат на „Националната ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

* РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во ...
сите 116 | | | веќе видена

Извори од СЈО за КОД велат дека најмалку два пати Бојан Јовановски ја посетил Катица Јанева во нејзината канцеларија во СЈО.Снимките предадени во ...
сите 396 | | | веќе видена

Рожер Федерер на болен начин го загуби неделното финале со Новак Ѓоковиќ на Вимблдон, но од друга страна пак, импресионираше со тенисот кој го прикажа во ...
сите 250 | | | веќе видена

Британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант, денеска изјави дека инцидентот со нафтениот танкер во Ормускиот проток може да биде знак дека Иран ...
сите 221 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Да се приземји Транс Нарва

Од:
До кого (е-маил):
Порака: