Спорт - Првенец на Спајс во „Асен“

Возачот на Јамаха, Бен Спајс, славеше на трката за Големата награда на Холандија на патеката „Асен“ и дојде до својата прва победа во шампионатот на Мото ГП. До првиот триумф во кариерата Американецот стигна во својот 25. настап во кралската класа со време од 41:44.659 минут. Спајс на подиумот го придружуваа возачите на Хонда, второпласираниот Кејси Стонер и третиот Андреа Довичиозо. Трката во Асен, која е една од најпознатите во шампионатот на Мото ГП, и годинава изобилуваше со многу возбудувања. Најголемо изненадување, сепак, беше победата на Спајс, кој првото место го зазеде уште во првиот круг по судирот на неговиот тимски колега Хорхе Лоренцо и на Марко Симончели од тимот на Хонда. Во борбата за подиумот на Асен не успеа да се вмеша Валентино Роси, кој ја заврши трката на четвртото место. По седум трки во генералниот пласман во Мото ГП води Стонер со 136 бода, а го следат Лоренцо со 108 и Дивичиозо со 99. Следната трка во Мото ГП ќе се вози на 3 јули за Големата награда на Италија на патеката „Муџело“.
| | веќе видена | слични

Спајс го зачини јубилејот на Јамаха Бен Спајс ја прослави неговата прва победа во МотоГП на трката за Големата награда на Холандија, со што на соодветен начин беше обележан јубилејот половина век на Јамаха во Гран-при натпреварувањето. Американецот, чиј тимски колега и актуелен светски шампион Хорхе Лоренсо отпадна уште во првиот круг, по судирот со Марко Симончели, е првиот нов возач со триумф во МотоГП, по Андреа Довициозо во 2009 година. - Растев гледајќи ги сите мои херои како возат на оваа патека, и затоа оваа победа е нешто особено. Се чини, сè се совпадна денеска - изјави Спајс. Тој ја прекина серијата од три победи на Кејси Стоунер, кој сега беше втор, додека како трет заврши Довициозо. Стоунер води во првенството со 136 поени, 28 повеќе од Лоренсо. Марк Маркес славеше во Мото2, откако лидерот во првенството Штефан Брадл падна на влажната патека на неколку круга до крајот. Поројниот дожд беше причината за прекин на трката во најслабата класа по 15 извозени круга, а за победник беше прогласен ...
| | веќе видена | слични

Останато

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 70 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Првенец на Спајс во „Асен“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: