Спорт - Австралиското чудо го исфрли и Содерлинг

Суперталентираниот 18-годишен тенисер од Австралија, Бернард Томиќ, е најголемото изненадување на овогодишното издание на Вимблдон. Тој во третото коло успеа да го елиминира петтиот носител Робин Содерлин со 3-0 во сетови (6-1, 6-4, 7-5), и тоа за нешто помалку од два часа игра. - Ова е мојата најголема победа во кариерата и навистина сум среќен. Оваа победа ќе ја паметам цел живот бидејќие ова е прва над тенисер од елитата - изјави Томиќ веднаш по победата. Младиот тенисер има одлична можност да продолжи со изненадувањата. Во четвртото коло ќе игра со Ксавиер Малис, а ако успее да го елиминира, најверојатно му претстои битка со Новак Ѓоковиќ за пласман во полуфиналето. Изненадување на Вимблдон е и квалификантот Лукаш Кубот, кој пласман во четвртото коло обезбеди по победата над 11. носител, Јирген Мелцер со 6-3, 3-6, 6-3, 6-3. Првиот фаворит и бранител на титулата Рафаел Надал по голема борба успеа да го победи Жил Милер од Луксембург, во меч кој почна во петокот, а заврши следниот ден. Надал по два и пол ...
| | веќе видена | слични

Рафаел Надал уште еднаш го потврди својот победнички карактер откако, и покрај незгодната повреда на зглобот, успеа да го совлада Хуан Мартин дел Потро (7-6, 3-6, 7-6, 6-4) и да се пласира во четвртфиналето на Вимблдон. Прворангираниот светски тенисер заработи повреда во финишот од првиот сет, по што му беше дадена лекарска помош. Сепак, Шпанецот стегна заби, одигра одличен меч и сосема заслужено се пласираше во следната рунда, каде што го очекува пресметка со Американецот Марди Фиш. - Ја чувствував повредата во текот на првиот сет, но при резултат 6-5 во гемови болката стана неподнослива. Ми се чини дека повредата е многу сериозна, во еден момент помислив дека ми пукна коската и сериозен ја разгледував можноста да го предадам мечот. Ги чекам резултатите од лекарските прегледи, кои ќе ја дадат точната дијагноза - истакна Надал. Новак Ѓоковиќ многу лесно го визираше пласманот меѓу најдобрите осум тенисери, совладувајќи го Французинот Лиодра со максимални 3-0 во сетови (6-3, 6-3, 6-3). Следен ривал на српскиот ...
| | веќе видена | слични

Роже Федерер (Швајцарија) - Жо-Вилфред Цонга (Франција) е првата четвртфинална двојка. Тие од 14 часот ќе го започнат својот дуел на „Централниот терен“ на „Вимблдон“. Во исто време на „Теренот број 1“ ќе играат Новак Џоковиќ (Србија) - Бернард Томиќ (Австралија). Српскиот тенисер е апсолутен фаворит во овој меч. Енди Мареј (Шкотска) - Елисијан Лопез (Шпанија) е втора двојка која е предвидено да игра на „Централниот терен“ по завршувањето на дуелот Федерер - Цонга. Рафаел Надал (Шпанија) и Марди Фиш (Америка) ќе го чекаат крајот на дуелот меѓу Џоковиќ и Томиќ на „Теренот број 1“ за да го одиграат својот меч.
| | веќе видена | слични

Денешната програма од Отвореното првенство на Велика Британија во тенис ќе ни ги понуди четвртфиналните судири кај мажите, а за задоволство на сите пријатели на аристократската игра најдобрите четворица во светот се уште се во битка за титулата. Првиот судир на централниот терен на "Сеанглискиот клуб" ќе го донесе 6-кратниот носител на трофејот Роже Федерер во дуел со 12-от носител Жо-Вилфред Цонга. Французинот не може да се пофали со успеси во дуелите против „маестрото“ бидејќи досега на пет меѓусебни средби, претрпел 4 порази. Во вториот дуел на големата сцена на Вимблдон ќе го видиме локалниот миленик Енди Мареј, против Фелисиано Лопез. Шпанецот за влакно успеа да го прескокне минатото коло, додека Мареј со секој изминат дуел добива се поголема самодоверба. Своевремено американците владееа со Вимблдон. Сега единствен претставник на поранешната велесила е само Марди Фиш На теренот број 1 се закажани преостанатите два натпревари од денешната програма. Првиот е меѓу непобедливиот Новак Ѓоковиќ и ...
| | веќе видена | слични

На терените во Лондон каде се одржува најпрестижниот светски тениски турнир за денеска се закажани мечевите од четвртфиналната фаза во машка конкуренција. Роже Федерер (Швајцарија) - Жо-Вилфред Цонга (Франција) е првата четвртфинална двојка. Тие од 14 часот ќе го започнат својот дуел на „Централниот терен“ на „Вимблдон“. Во исто време на „Теренот број 1“ ќе играат Новак Џоковиќ (Србија) - Бернард Томиќ (Австралија). Српскиот тенисер е апсолутен фаворит во овој меч. Енди Мареј (Шкотска) - Елисијан Лопез (Шпанија) е втора двојка која е предвидено да игра на „Централниот терен“ по завршувањето на дуелот Федерер - Цонга. Рафаел Надал (Шпанија) и Марди Фиш (Америка) ќе го чекаат крајот на дуелот меѓу Џоковиќ и Томиќ на „Теренот број 1“ за да го одиграат својот меч.
| | веќе видена | слични
3 копии

Попладнево на терените на Се англискиот клуб во Лондон ќе се одиграат четвртфиналните дуели во машка конкуренција, на третиот тениски грен слем сезонава, Вимблдон. Четвртфиналната програма во машкиот сингл е предвидено да започне во 14 часот, а мечевите ќе се играат на Централниот и Теренот број 1. На Централниот терен прв ќе излезе човекот со најмногу грен слем титули во тениската историја, третиот светски рекет, Роџер Федерер. Швајцарецот за противник ќе го има францускиот тенисер, Жо-Вилфред Цонга. По завршувањето на овој меч, домашниот фаворит Енди Мари за противник ќе го има вториот Шпанец во оваа конкуренција Фелисијано Лопез. На Теренот број 1 програмата ќе ја отвори тенисерот кој има најдобри резултати оваа сезона, Новак Ѓоковиќ. Противник на српскиот тенисер ќе му биде најголемото изненадување оваа година на Вимблдон, Австралиецот со хрватско потекло, Бернард Томиќ. По овој меч за пласман во полуфиналето ќе се борат бранителот на трофејот, најдобриот светски рекет, Рафа Надал. Шпанецот за ...
| | веќе видена | слични

Младиот австралиски тенисер Бернард Томиќ е во центарот на вниманието на годинешното издание на „Вимблдон“. Победите на Надал, Ѓоковиќ, Федерер и Енди Мареј секојдневно се во сенка на успесите на 18-годишниот тениски „вундеркинд“. Со победата против ветеранот Малис, Томиќ стана четвртиот најмлад учесник во едно четвртфинале на неофицијалното светско првенство во тенис и неговото име се најде зад легендите Бјорн Борг, Борис Бекер и Џон Мекинро. Австралија во изминатите неколку години нема тенисери со кои може да се гордее. Времето на Рафтер заврши, а по разочарувачкиот настап на терените во Лондон, очигледно и Хјуит треба да почне да размислува за пензија. Сепак, на овој грен-слем земјата на кенгурите го доби својот нов миленик. Денеска во 14 часот, во рамките на четвртфиналето, Томиќ се среќава со вториот носител и најдобриот тенисер во 2011 година, Новак Ѓоковиќ. Би било научна фантастика ако кажеме дека 158-миот тенисер во светот има каква било шанса да го победи Србинот. Сепак, момчето нема што да загуби. ...
| | веќе видена | слични

Рафаел Надал ги преброди проблемите со повредата, како и незгодниот противник со силен сервис Хуан Мартин дел Потро од Аргентина, совладувајќи го со 7-6, 3-6, 7-6, 6-4 за пласман во четврт-финалето на Вимблдон. Но, на светскиот рекет број еден треба да му биде направена магнетна резонанца врз стапалото што го повреди во текот на мечот и што ненадејно го доведе во прашање освојувањето на четвртиот Гренд-слем турнир во низа за Шпанецот. Првиот носител и бранител на трофејот мораше да извади максимум од себе за да го совлада победникот на Ју-Ес опен од 2009 година, посебно по повредата на стапалото што предизвика долг прекин на крајот од првиот сет. „Помислив дека ќе морам да се повлечам“, изјави Надал за проблемот што бараше десетминутна интервенција надвор од теренот. „Почувствував нешто многу чудно. Се' уште не знам во што е проблемот. Изгледа како да е нешто во коската во стапалото. Лентата веројатно ги промени положбата на стапалото и дистрибуцијата на енергијата, па можев да продолжам со мала болка“. По ...
| | веќе видена | слични

Никогаш не ми паднало на памет дека ќе останам да играм и во втората недела на Вимблдон . Ова навистина е прекрасно чувство и одличен турнир за мене, нагласи 18-годишниот Бернард Томиќ Австралискиот тенисер со хрватско-босанско потекло Бернард Томиќ (18 години и 255 денови) е најмладиот учесник во четвртфиналето на третиот грен слем турнир Вимблдон по пауза од 25 години. Само еден месец (18 години и 226 денови) помлад од него беше Германецот Борис Бекер кога се пласира во четвртфиналето во 1986 година. Тогаш Германецот го освои турнирот, како и една година претходно со само 17 години, во 1985 година во четвртфиналето влезе со 17 години и 227 денови. Томиќ во осминафиналето на импресивен начин во три сета славеше над Белгиецот Хавиер Малиш со 6:1, 7:5, 6:4. Австралиецот со оваа победа стана и прв четвртфиналиост - квалификант по Русинот, Владимир Волчков во 2000 година. -Никогаш не ми паднало на памет дека ќе останама да играм и во втората недела на Вимблдон. Ова навистина е прекрасно чувство и прекрасен ...
| | веќе видена | слични

В среда, на програмата на деветиот натпреварувачки ден на Вимблдон, на програмата се четвртфиналните натпревари во машка конкуренција. На централниот терен во 14 часот се среќаваат Федерер и Цонга, а по нив Мареј и Лопез. На теренот број 1 во 14 часот Ѓоковиќ игра против Томиќ, а по нив Надал против Фиш.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 323 | | | веќе видена

Претседателот на Нова демократија, Киријакос Мицотакис синоќа од Солун порача дека неговата пратија ќе направи сѐ што може за да ја спречи ратификацијата на ...
сите 203 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Во Русија Богојавление често се одбележува со капење на ниски јануарски температури. Тоа го направиле и овие убавици и со тоа се пофалиле на Инстаграм Минатиот ...
сите 212 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Австралиското чудо го исфрли и Содерлинг

Од:
До кого (е-маил):
Порака: