Дебакл против Србија

2 копии

Македонската ватерполо репрезентација доживеа убедлив пораз од 12:4 во дуелот против селекцијата на Србија, кој се одигра во рамките од четвртото коло во Светската лига. Нашите ватерполисти потфрлија во одбраната и на квалитетниот противник во серија му дозволувавме да постигне лесни погодоци. Избраниците на селекторот Сашо Поповски достоен отпор пружија само во првиот период од натпреварот во кој противникот имаше водство од 2:1. Во вториот вистински дебакл на нашиот состав, постигнавме два гола, но Србите има серија од 3:0, која на крајот им донесе убедливо водство од 7:3. Во третата четвртина повторно македонските ватерполисти имаа шанса да ја намалат предноста на противникот, но не искористивме неколку шанси, а на спротивната страна Србија и ја зголеми предноста на 9:4. И во завршната четвртина нов голем пад во играта, нашите репрезентативци не успеаа да ја затресат мрежата на противникот, а гостите три пати го совладаа нашиот голман за конечни 12:4. Најефикасен играч на натпреварот беше Андрија ...
| | веќе видена | слични

Македонската репрезентација во ватерполо го забележи и четвртиот пораз во исто толку одиграни натпревари во Светската лига. Овој пат поуспешна од избраниците на Сашко Поповски беше селекцијата на Србија, светскиот шампион и актуелен бранител на трофејот во Светската лига, која им одржа вистинска лекција по модерно ватерполо победувајќи со 12-4. Со убедливиот пораз, ватерполистите го расипаа добриот впечаток од претходното коло кога на гостувањето во Германија испуштија триумф во самата завршница. Иако победата не беше во мислите на македонските репрезентативци, изненадува слабата игра во нападот, елемент од играта што противникот на најдобар начин го искористи за лесни голови од контранапади. - Србија е актуелен светски првак и игра фантастична одбрана. Игравме брзоплето во нападот, имавме многу избрзани удари кон голот на противникот затоа што играчите сакаа да се покажат. Србија покажа зошто е најдобра, одигра одлично во одбраната, а со лесни голови преку контранападите дојде до победа. Ватерполото се игра ...
| | веќе видена | слични

Очекувана доминација на светскиот првак МАКЕДОНИЈА-СРБИЈА 4:12 (1:2, 2:5, 1:2, 0:3) СКОПЈЕ. - Базен: Олимписки. Гледачи: 800. Судии: Тулга (Турција), Вамос (Романија). МАКЕДОНИЈА: Перчиниќ (6 одбрани), Маринковиќ (3), Рачуница 1, Димовски, Босанчиќ, Кречковиќ, Петровиќ, Ранџиќ 2, Милановиќ, Ивовиќ, Летица, Бениќ 1. СРБИЈА: Г. Пјетловиќ (3), Митровиќ (2), Аврамовиќ 1, Гоциќ 2, Удовичиќ 2, Миличиќ, Д. Пјетловиќ, Микиќ 1, Алексиќ, Убовиќ, Филиповиќ 2, Прлаиновиќ 3, Петковиќ 1. Македонските ватерполисти очекувано лесно загубија од светскиот шампион Србија во 4. коло на Светската лига на ФИНА. Северниот сосед докажа дека е далеку поквалитетен од нашиот тим, иако во поголемиот дел од мечот немаше потреба да форсира. Нашите репрезентативци паднаа, пред се, на физички план, откако Србите речиси во секој наврат имаа можност за контранапад, додека избраниците на Сашо Поповски се мачеа да допливаат назад во одбрана. - Србите ги искористија нашите грешки и беа пребрзи за нас. Темпото беше добро, но бараше многу пливање ...
| | веќе видена | слични

Толку беспомошни македонските ватерполисти не биле уште од завршницата на минатогодишното Европско првенство во Загреб како против Србија во четвртото коло од Светската лига. Северниот сосед славеше повеќе од лесно на Олимписки базен „Центар“ во Скопје со 12:4, по четвртини 2:1, 5:2, 2:1 и 3:0, па од двете последни средби во првата група ќе им биде доволен бод за пласман на финалниот турнир во Фиренца. Македонија, пак, остана закована на последното место на табелата без бодови. Не е срамота да се изгуби од светскиот шампион, трикратен освојувач на Светската лига и бранител на трофејот во ова натпреварување, но не на начин како во вторникот навечер и посебно не по добрата игра и пристојниот пораз од 10:6 во ноемврискиот дуел во Белград. Дотолку повеќе што српскиот селектор Дејан Удовичиќ во Скопје дојде со двајца дебитанти (Петковиќ и Убовиќ), шанса да се докажат им даде и на Миличиќ и на Митровиќ, а го немаше стандардниот Раѓен поради повреда. Но, во водата не се ни забележа дека северниот сосед е со ...
| | веќе видена | слични

Македонија загуби од Србија со 4-12 во 4. коло од Светската лига, што е четврти пораз сезонава за Македонија и четврти пораз од Србијана големите натпреварувања Грешките противникот искусно ги казни Македонија загуби со 4-12 (1-2, 2-5, 1-2, 0-3) од актуелниот светски шампион Србија во меч од 4. коло на Светската лига (СЛ) во ватерполо, завчера доцна навечер, во Олимпискиот базен во Скопје. Тоа е четврти пораз за Македонија сезонава во СЛ и четврти пораз од Србија на големите натпреварувања (6-10 во СЛ и 6-23 и 9-19 на ЕП). Македонската репрезентација пред околу 900 гледачи, во одлична атмосфера, му даде достоен отпор на светскиот шампион. Тоа го потврдува и изјавата на гостинскиот селектор Дејан Удовичиќ. - Резултатот лаже. Моравме да се потрудиме за да дојдеме до победата. Македонија има доста играчи што знаат да играат. Во овој момент сум повеќе од задоволен од тоа што го видов - изјави Удовичиќ. Пофални зборови за македонската репрезентација имаше и најдобриот играч на мечот Слободан Никиќ. - Македонија ...
| | веќе видена | слични

Брзоплетоста во некои моменти и преголемата желба да се надигрува со светскиот првак Србија, на Олимпискиот базен во Скопје, ја чинеше Македонија убедлив пораз од 4-12 (1-2, 2-5, 1-2, 0-3), смета селекторот на ватерполо-репрезентацијата Саше Поповски. Македонија доживеа најубедлив пораз досега во Светската лига сезонава. Дури ни во првиот меч со апсолутниот фаворит Србија во Белград, не изгубивме со толку голема разлика (6-10). Сепак, Поповски не е многу загрижен и гледа напред, кон 30 март, кон мечот со Белорусија од квалификациите за ЕП 2012, што е веројатно најважен меч за македонскиот тим сезонава. - Постоеше голема желба во тимот да се надигруваме со Србите. Сакавме навистина да постигнеме добар резултат. Тоа изгледа резултираше со контраефект. Имавме неколку избрзани акции, играта што се разви беше пребрза. Не искористивме неколку шанси и полушанси, изгубивме неколку топки. Тим како Србија го казнува тоа сто отсто ефикасно - вели Поповски. Македонскиот тим изгледаше инфериорен во брзата игра што се ...
| | веќе видена | слични

Светскиот првак Србија со контри ги казнуваше нашите грешки пред голот на противникот, особено во втората четвртина, што резултираше со четврти пораз во групата Македонската ватерполо репрезентација го претрпе и четвртиот пораз на исто толку натпревари во Светската лига. "Црвено-жолтите" во Олимпискиот базен во Скопје беа потопени од актуелниот светски првак и бранител на титулта во ова натпреварување Србија со (4:12) . Избраниците на селекторот Сашо Поповски со ништо не ја повторија играта од претходните дуели, особено со Германија, кога на минута пред крајот испуштивме победа. Играа нервозно, со неизградени шутеви во нападот и слабо во одбраната. Секоја грешка на нашите ватерполисти пред голот на противникот, гостите ја казнуваа со контра и сигурен погодок. Најслаба игра Македонија покажа во втората четвртина кога "делфините" со брзи контри пет пати ја затресоа мрежата на голманот Далибор Перчиниќ. Вториот дел беше рутина за светскиот шампион, а ние продолживме да играме нервозно и со многу грешки. Доказ ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Ватерполо репрезентацијата на Македонија синоќа на „Олимпискиот базен“ во Скопје го доживеа и четвртиот пораз во групата „1“ од Светската лига во ватерполо, овојпат од светскиот првак Србија со 12:4 (2-1; 5-2; 2-1; 3-0). За разлика од претходните натпревари, пред се последниот со Германија, Македонија одигра многу слабо, а противникот ја казнуваше секоја грешка. По водството на Србија во првата четвртина со 2:1, следуваше период кога Македонија буквално беше надиграна, а Србија втората четвртина ја доби со 5:2 за водство од 7-3 на полувремето. До крајот на натпреварот гостите постигнаа уште пет голови, а Македонија само еден. Во последната четвртина македонските репрезентативци не дадоа ниту еден гол. Головите за Македонија ги постигнаа Мирослав Ранџиќ 2, Игор Рачуница и Даниел Бениќ по еден, додека најефикасен на натпреварот беше Андрија Прлаиновиќ со 3 голови. По натпреварот селекторот на Србија Дејан Удовичиќ истакна: - Победивме заслужено, но не беше лесно. Моравме да вложиме многу напор за оваа победа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ватерполо репрезентацијата на Македонија вечерва во Скопје е поразена од репрезентацијата на Србија со 12:4(2:1, 5:2, 2:1, 3:0) во четвртото коло од Светската лига. Ова е четврт пораз на македонската репрезентација, додека за Србите ова е четврта победа, со што се зацврстија на првото место во А групата. Најефикасен во победничкиот тим беше Андрија Прлаиновиќ со три погодоци.
| | веќе видена | слични

Македонија - Србија 4:12 (1:2, 2:5, 1:2, 0:3) Ватерполо репрезентација на Македонија во меч од 4. коло во првата квалификациска група од Светската лига во Олимпискиот базен во Скопје загуби од светскиот првак Србија со убедлив резултат 4:12. Некомплетната репрезентација на светскиот шампион и освојувачот на Светската лига беше пресилна за Македонија. Најефикасен на мечот беше Андрија Прлаиновиќ кој постигна три погодоци. Србија со максимални 12 бода ја обезбеди првата позиција што ја води на завршниот турнир и кон одбраната на трофејот. Шпанија е втора со седум, по вчерашниот триумф од 9:8 на гости кај Германија, којашто остана на пет бодови. Македонија и натаму е без бодови и дефинитивно ќе им се посвети на дуелите со Белорусија во квалификациите за Европското првенство.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 238 | | | веќе видена

Граѓаните да бидат спокојни и да ја одбијат омразата на ВМРО-ДПМНЕ, порача владејачкиот СДСМ, од каде тврдат дека Законот за јазиците е во согласност со ...
сите 208 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 175 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дебакл против Србија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: