Спорт - Лазе Мајнов се сели во Торевиеха

Македонскиот интернационалец Лазо Мајнов од следната сезона ќе настапува во дресот на шпанскиот тим Торевиеха. Тој ќе биде вториот Македонец во шпанската лига АСОБАЛ, во која од лани игра и Кире Лазаров во составот на Сиудад Реал. Во Торевиеха 31-годишниот Мајнов се сели по половина сезона помината во Металург, каде што не се вклопи најдобро во шемата на тренерот Лино Червар. Мајнов во Металург дојде на полусезоната од словенечката Рибница. Во својата интернационална кариера леворакиот бек настапуваше и во екипата на Болоња во Италија, а претходно две сезони помина и во дресот на Загреб КО. Покрај договорот со Мајнов, клубот од Аликанте се засили со уште двајца странци, со Аргентинецот Агустин Видал и со Русинот Данил Чернов. По заминувањето на Мајнов, позицијата десен бек во Металург и натаму е најдефицитарна и најпроблематична за Червар. Се споменуваше името на хрватскиот ветеран Петар Метличиќ, најавен беше и ангажман на словенечкиот репрезентативец Ренато Вугринец, но од сето тоа не излезе ништо, а ...
| | веќе видена | слични

Мајнов потпиша за Торевиеха Повремениот македонски репрезентативец Лазе Мајнов следната сезона ќе игра во едно од најквалитетните светски ракометни првенства - шпански АСОБАЛ. Искусниот десен бек потпиша за тамошниот прволигаш Торевиеха, клуб кој во тукушто завршената сезона се пласираше на 11. место. На тој начин, Мајнов, по само половина сезона пауза, повторно ја продолжува неговата интернационална кариера, откако во зимскиот преоден рок се пресели од Словенија во Металург. Сепак, македонскиот шампион одлучи да не го задржи поради неговите проблеми со повредата, што му донесе мала минутажа, и на негово место, најверојатно, ќе го ангажира црногорскиот репрезентативец Жарко Марковиќ. Торевиеха ќе биде петти странски клуб во кариерата на Мајнов, по Загреб (Хрв.), Трамбле (Фра.), Болоња (Итал.) и Рибница (Сло.), а тој само четврти македонски ракометар што играл во АСОБАЛ, по Ристовски, Мојсоски и, сега, Лазаров. (Г.К.)
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар изгледа многу поразлично во оваа кампања без услугите на шампионите како Арпад Штербик, Хорхе Македа, Жоан ...
сите 101 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 258 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 70 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Лазе Мајнов се сели во Торевиеха

Од:
До кого (е-маил):
Порака: