Малиот Грин Беј со големо срце

Клубот кој доаѓа од град со 101.000 жители ја освои рекордната 13 титула во професионалниот американски фудбал. Грин Беј пекерс ја освои рекордната 13 титула во НФЛ-лигата со победата од 31-25 над Питсбург стилерс. Тие по четврти пат триумфираат во Суперболот, финалето на американскиот фудбал, кој е спортски настан број еден во САД и се одржува 45 години. Грин беј е единствен тим во најпознатите спортови во САД, чии сопственици се навивачите. Пекерси не се обичен клуб и според фактот што доаѓаат од град, кој има 101.000 жители. Тие во огромна конкуренција успеаја да стигнат до 13 титули, девет пред да почне Суперболот. Пехарот на победникот го носи името на легендарниот тренер на Грин Беј и двоен освојувач на Суперболот, Винс Ломбарди. Фановите на клубот трофејот го крстија „Тајтлтаун“, а до него последен пат стигнаа во 1997 година, предводени од одличниот квотербек Брет Фавр. Најдобар поединец беше победничкиот квотербек Арон Роџерс со 24 успешни од вкупно 39 додавања, по кои неговите соиграчи ...
| | веќе видена | слични

Грин Беј триумфираше на Супер Боул Грин Беј Пекерс стана шампион во НФЛ, откако во Далас славеше со 31:25 над Питсбург стилерс во Супер Боул, финалето во американски фудбал. За најкорисен играч на натпреварот, кој на стадионот "Каубојс" го следеа 100.000 гледачи и над сто милиони пред ТВ-екраните само во САД, беше избран Арон Роџерс, квотербекот на новиот првак. Дилемата околу победникот на две минути пред крајот ја реши Мејсон Крозби, кој на својот тим му донесе нови три поени го најави големото славје. Ова е прва титула за Пекерс по 14 годишна пауза, а вкупно 13. во историјата на клубот. Со популација од 102.000 жители, Грин Беј е најмалиот американски град кој е домаќин на НФЛ-екипа, а трофејот "Винс Ломбарди" го носи името на нивниот славен тренер. Поради недовршен дел од трибината на 1,2 милијарди долари вредниот стадион во Арлингтон, 400 гледачи со купени влезници не влегоа. Организаторот им исплати трикратен износ за влезниците од 800 долари, а дуелот го гледаа во клупските простории на Далас на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Наместо да се крие зад социјалните медиуми, зад неговите ...
сите 143 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Обвинителството за организиран криминал и корупција го истражува бегството на поранешниот премиер Никола Груевски. Обвинител веќе ги прибира доказите, дали ...
сите 276 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 258 | | | веќе видена

Патешествието на Груевски низ Црна Гора наликувало на шпионски филм. Го чекале разни унгарски дипломати, се менувале возила, а примопредавањето се одвивало во ...
сите 318 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Малиот Грин Беј со големо срце

Од:
До кого (е-маил):
Порака: