Спорт - Ѕвездите во синџирот на суеверието

Современиот спорт носи со себе голема одговорност, притисокот врз играчите е огромен, а да се дојде до успех во кој било спорт е пеколно тешко. Кога еднаш ќе ја почувствуваат сласта на успехот, спортистите се свесни дека тоа е плод на нивната напорна работа, но, исто така, и веруваат дека дел од нивните позитивни резултати се должи на ритуалите што ги изведуваат пред и за време на натпреварите. Моментно најактуелен е првиот светски тениски рекет, Рафаел Надал, кој важи за еден од најсуеверните спортисти на денешницата. Најинтересен е неговиот ритуал со шишињата за вода кои стојат на теренот покрај неговата клупа, а една од нив мора да биде ледена. По секој гем заледеното шише го врти кон делот на теренот на кој ќе игра, а постојано ги предупредува децата задолжени за топчињата да не му ги поместуваат ниту празните шишиња. Неговата опрема мора да биде под конец, логото на маичката мора да биде паралелно со земјата, додека чорапите не смеат да бидат повисоки од 15 сантиметри над патиките и мора да бидат ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 425 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 319 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 79 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 168 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 285 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 229 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 65 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Ѕвездите во синџирот на суеверието

Од:
До кого (е-маил):
Порака: