Спорт - Доживотен затвор за убијците на Козма

Во Унгарија заврши судењето на напаѓачите на тројцата ракометари на Веспрем, кое се случи во февруари 2009 година. Шандор Рафаел и Гизо Немет добија казна доживотен затвор за убиството на романскиот репрезентативец Маријан Козма и за тешките повреди што им ги нанесоа на Хрватот Иван Пешиќ и на српскиот репрезентативец Жарко Шешум. Третиот учесник во инцидентот што се случи пред една дискотека во Веспрем, Иван Стојко, доби 20 години затвор, а другите четири лица замешани во нападот добија помали затворски казни. Несреќата во Веспрем се случи на 8 февруари 2009 година. Козма заедно со своите соиграчи од Веспрем во една дискотека го прославувал раѓањето на детето на еден од соиграчите. Пред дискотеката по забавата ги пречекала група Роми, кои го нападнале Козма. Романскиот ракометар со нож беше прободен во срцето и почина на самото место, Пешиќ беше прободен во грбот и го загуби едниот бубрег, а Шешум доби фрактура на черепот и му беше загрозен видот на едното око.
| | веќе видена | слични

Останато

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 228 | | | веќе видена

Адвокатот Александар Тортевски во емисијата Топ Тема на телевизија Телма, истакна дека обвинението против поранешниот премиер Никола Груевски во случајот ...
сите 42 | | | веќе видена

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ вечерва оддржува седница на централниот комитет во седиштето на партијата. Највисоко на агендата на вечерашниот состанок се очекува ...
сите 65 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 45 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Доживотен затвор за убијците на Козма

Од:
До кого (е-маил):
Порака: