Спорт - Морати верува во Гасперини

Првиот човек на Интер, Масимо Морати, јавно му даде поддршка на новиот кормилар на „нероаѕурите“, Џанпјеро Гасперини. Изборот на Гасперини за нов тренер на Интер наиде на остри реакции од навивачите и од италијанската јавност, кои сметаат дека поранешниот првак морал да ангажира стратег со поголемо реноме. Сепак, Морати е убеден дека управата завршила одлична работа со ангажманот на поранешниот стручњак за Џенова, кој, конечно, ќе добие шанса да работи во елитен клуб. - Свесен сум за сомнежите на јавноста, но тоа воопшто не ме загрижува. Јас верувам во Гасперини, дури можам и да гарантирам за неговите тренерски способности. Станува збор за извонреден стручњак, кој одлично ги познава фудбалските услови во Италија и кој сигурно ќе ни донесе многу причини за радост. Џенова играше убав фудбал со Гасперини, очекувам ние да играме уште подобар со оглед на квалитетните фудбалери што ги имаме во нашиот тим - изјави Морати.
| | веќе видена | слични

Раководството на Џенова продолжува со напорите во следната сезона за предводник на својот напад да го има Горан Пандев. Овој италијански тим веќе извесно време е во преговори со Интер за размена на македонскиот капитен за аргентинскиот голгетер Родриго Паласио. Преговорите се интензивираа откако Интер го ангажираше за тренер поранешниот стратег на Џенова, Џампјеро Гасперини, кој не крие дека по секоја цена сака да го види Паласио во дресот на „нероаѕурите“. Гасперини им соопштил на клупските директори дека е подготвен да се откаже од Пандев за да го ангажира својот поранешен миленик. Сега, останува на македонскиот репрезентативец да се изјасни дали сака да се пресели во Џенова и да биде стандарден првотимец во овој тим или, пак, цела година да ја грее клупата на Интер, како што тоа го правеше во вториот дел од ланската сезона. - Ние имаме добри односи со Интер и верувам дека можеме многу лесно да постигнеме договор за Родриго Паласио. Чекаме само на Пандев, тој треба да се изјасни дали сака да дојде во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Иако не преставува закана по Русија, влезот на Македонија во Алијансата и ЕУ заедницата ќе помогне да се стабилизира историски немирниот дел на Европа, напиша ...
сите 226 | | | веќе видена

Со сведочењето на Сашо Тасевски вечерва во 23 часот заврши целодневното рочиште за настаните во Собранието за 27 април минатата година. Судијката Добрила ...
сите 211 | | | веќе видена

Грчкиот весник „Екатимерини" открива дека по интервенција од Атина македонската државната новинска информативна агенција ја сменила изјавата на премиерот Зоран ...
сите 118 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден во 14:00 часот во Куманово на бул.„Октомвриска Револуција“ во близина на крстосницата со ул.„Пионерска“, се случила сообраќајна ...
сите 218 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев оствари средба со претставници и припадници на заедниците на Бошњаци и Горани во Македонија и ...
сите 170 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 177 | | | веќе видена

Полицијата вчера уапси кавадарчанец во Струмица под сомнение за обид за убиство како и за повеќе кражби во станови во повеќе градови во државата. Според ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Морати верува во Гасперини

Од:
До кого (е-маил):
Порака: