Спорт - Дамјан Стојановски - кошаркар на годината

Дамјан Стојановски - кошаркар на годината Браќата Стојановски донесоа две титули кошаркар на годината во своето семејството, при што неколку минути помладиот Дамјан вечерва ќе ја прими својата награда на свечената церемонија во хотелот "Александар палас". Бекот на бугарскиот шампион Лукоил Академик освои најмногу гласови во изборот на најдобрите за 2010 година, во конкуренција на Горан Самарџиев, Ефтим Богоев и Димитар Караџовски, повторувајќи го успехот на својот брат-близнак Војдан од пред две години. И покрај тоа што минатата сезона не успеа да освои трофеј со Вардар осигурување, со кој стигна до финалето на првенствениот плеј-оф и на Купот, Стојановски, сепак, беше прогласен за најдобар играч (МВП) на финалната серија со Фени индустри. Славица Димовска, истовремено, ќе ја понесе титулата најдобра кошаркарка на Македонија. Тоа е заслужено признание за играчот кој го предводеше тимот на Младинец до првата шампионска титула во неговата историја, за што веќе беше прогласена за МВП на финалето на плеј-офот со ...
| | веќе видена | слични

Македонската кошаркарска федерација вечерва на специјална свеченост во хотелот „Александар палас“ ќе ги додели наградите на лицата што го одбележаа овој спорт во 2010 година. Главната награда, таа за најдобар кошаркар во Македонија за 2010 година, ќе замине во рацете на стандардниот репрезентативец Дамјан Стојановски. Овој кошаркар имаше серија извонредни настапи со тимот на Вардар осигурување, со кој стигна до второто место во ланската сезона. Добрите игри на Дамјановски не останаа незабележани од страна на поголемите клубови, па така овој кошаркар си осигури трансфер во редовите на бугарскиот прволигаш Лукоил, каде што македонскиот интернационалец, исто така, прикажува добри игри. За одбележување е дека Стојановски беше стандарден член во македонскиот национален тим помагајќи „црвено-жолтите“ да обезбедат учество на Европското првенство во 2011 година. Токму поради тие причини, Дамјан Стојановски освои убедливо најмногу гласови во оваа конкуренција, каде што беа номинирани и Горан Самарџиев, Ефтим Богоев и ...
| | веќе видена | слични

Настапите во репрезентацијата и во Вардар О. му го донесоа признанието: Дамјан Стојановски (десно) Членот на бугарскиот Лукоил Академик, според тренерите и новинарите, е најдобриот македонски кошаркар за годината што измина, па нему вечерва на свеченост во Скопје ќе му припадне најблескавото признание за најуспешнитеод МКФ Членот на Лукоил Академик, Дамјан Стојановски, е најдобар кошаркар во Македонија за 2010 година. Стојановски кој како играч на Вардар Осигурување беше најкорисен играч во финалето на плејофот од минатата сезона, не освои титула, но со игрите во текот на минатата сезона ги заслужи гласовите од тренерите и новинарите. Добрите игри во Вардар О. и настапот за националниот тим му помогнаа на Стојановски да направи трансфер во странство. Сега го носи дресот на најдобриот бугарски тим. Свеченоста со доделување на наградите за најуспешните во 2010 година, Македонската кошаркарска федерација ќе ја организира, вечерва (20ч.) во хотелот Александар Палас, во Скопје. Капитенот на репрезентацијата, ...
| | веќе видена | слични

Се очекува на вечерашната промоција на најдобрите за минатата година во изборот на КФМ награди да добијат и Димовска, Рајковиќ... Дамјан Стојановски ќе биде прогласен за најдобар македонски кошаркар, а Перо Антиќ најдобар кошаркар во странство за 2010 година, дознаваме пред вечерашното прогласување на најдобрите во хотелот,,Александар палас“, во избор на Македонската кошаркарска Федерација (МКФ). Стојановски беше финалист во плејоф-натпреварите и МВП на финалната серија играјќи за Вардар осигурување и имаше своја улога во македонската репрезентација во квалификациите за ЕП 2011. Во оваа конкуренција номинирани беа и Горан Самарџиев (Фени), Ефтим Богоев (Фени) и Димитар Караџовски (Торус). Во истата категорија за најдобра македонска кошаркарка се очекува да биде прогласена Славица Димовска (играше за Младинец, сега и на Исланд) во конкуренција со Ана Тантуровска (Вигор, а сега во Олимпијакос Волос) и со Весна Балазовска (Билјана 006, а сега во Колибри). Признанието за најдобар кошаркар во странство се очекува ...
| | веќе видена | слични

Стојановски, во минатата година беше член на сега веќе непостоечкиот клуб Вардар Осигурување со кој стигна до финалето во плеј-офот, но не ја освои титулата. Сепак, беше прогласен за најкорисен ихграч (МВП) во финалната суперинтересна серија. Добрите настапи за Вардар О., како и за македонската репрезентација со која избори палсман на Евробаскетот годинава во Литванија, му обезбедија странски ангажман. Стојановски ќе го понесе најблескавото признание, а свеченоста че се одржи вечерва во 20 часот во хотелот „Александар Палас“. Покрај Стојановски, лауреати се и капитенот на репрезентацијата, Перо Антиќ, кој е најдобар македонски кошаркарски амбасадор, потоа Славица Димовска како најдобра кај жените, додека Емил Рајковиќ е најдобар тренер во сениорските екипи, откако освои двојна круна со Фени Индустри. Кај жените најдобар тренер е Светислав Костовски. Во младинска конкуренција најмногу гласови добија Горјан Марковски и Анжелика Митрашиновиќ. Најдобар судија е Александар Милојевиќ.
| | веќе видена | слични

На денот кога Македонската кошаркарска федерација го слави својот 61 роденден, 22.01.2011, МКФ ќе додели награди и признанија за најдобрите во македонската кошарка во 2010 година. Годината ќе ја паметиме по уште еден извонреден успех. Нашите најдобри кошаркари на прекрасен начин остварија пласман на ЕП во Литванија. Во минатата година бевме одлични домаќини и успешно организиравме две младински европски првенства. Ќе биде запаметена и по експанзијата на домашната кошарка, зголемување на македонското кошаркарско семејство за нови 18 клубови, ќе се памети драмата од фајнал-форот на македонскиот куп, како и извонредната финална плеј-оф серија во женската и машката прва лига. Тренер на годината - Емил Рајковиќ Минатата година беше во знакот на неговиот Фени индустри. На извонреден начин со своите кошаркари дојде најнапред до трофејот во македонскиот куп, а потоа низ една драматична финална плеј-оф серија со Вардар Осигурување и до шампионската титула. Македонски тренер на годината е освојувачот на двојната ...
| | веќе видена | слични

Останато

„ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски мора да покажат одговорност пред државата и граѓаните и заеднички да допринесеме во воспоставувањето на правдата и правната ...
сите 175 | | | веќе видена

Откако го освои Вимблдон, Новак Ѓоковиќ со сопругата Јелена и децата летува на островот Корчула во Хрватска. Српскиот тенисер веќе објави неколку слики и видеа ...
сите 143 | | | веќе видена

Прашањето дали Македонија ќе го добие посакуваниот датум за преговори со ЕУ во октомври годинава, практично ќе претставува и одговор на тоа дали во земјава ќе ...
сите 249 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Дамјан Стојановски - кошаркар на годината

Од:
До кого (е-маил):
Порака: