Спорт - Црна Гора во најсилен состав

Кошаркарската селекција на Црна Гора ќе настапи во својот најсилен состав на Европското првенство, кое ќе се одржи во Литванија летово. Селекторот Дејан Радоњиќ го објави поширокиот список од 16 кошаркари, кои ќе се борат за место меѓу 12. што ќе ги бранат боите на Црна Гора на претстојниот континентален шампионат. Општ впечаток е дека Црногорците ќе допатуваат во Литванија со својот најсилен состав, предводени од центарот на Минесота тимбервулвс, Никола Пековиќ. Оваа репрезентација, која е еден од ривалите во групата на македонскиот национален тим, во своите редови има уште еден кошаркар од НБА, Никола Вучевиќ од екипата на Филаделфија. Бековската линија ќе ја предводи Американецот со црногорски пасош Омар Кук, кој имаше одлична сезона во шпанскиот прволигаш Валенсија. Од останатите поквалитетни кошаркари, селекторот Радоњиќ на располагање ќе ги има Горан Јеретин од Локомотив Кубан, Владимир Драгичевиќ од Каха Лаборал, како и центарот на Уникс казан, Славко Вранеш.
| | веќе видена | слични

Црна Гора со двајца НБА-играчи Селекторот на Црна Гора, Дејан Радоњиќ, вклучи двајца НБА-играчи во поширокиот состав за подготовките за ЕП во Литванија, кадешто ќе игра во група со Македонија. Никола Вучевиќ е член на Филаделфија, додека Никола Пековиќ го носи дресот на Минесота. Првиот собир на Црногорците е закажан за 18 јули, а во составот на Радоњиќ се најдоа и: Кук (Милано), Јеретин (Локомотив Кубан), Михајловиќ, Сеад Шеховиќ (Будуќност), Борис Бакиќ (Црвена звезда), Бојан Бакиќ (Рига), Шќепановиќ (Панелиниос), Суад Шеховиќ (Босна), Дашиќ (Лотоматика), Борисов (Хемофарм), Бјелица (Лиетувос ритас), Драгичевиќ (Каха), Врањеш (Уникс) и Голубовиќ (Банвит). Во стручниот штаб се најде и поранешниот селектор на Србија и Црна Гора, Душко Вујошевиќ, кој има улога на советник. Македонија ќе одигра две средби со Црна Гора во пресрет на ЕП, на турнирот во Словенија, а потоа и во Скопје. *** Обрадовиќ - тренер на годината Жељко Обрадовиќ е добитник на наградата "Александер Гомељски" за најдобар тренер во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

Продолжува максималниот ефект на ракометарите на Вардар на средбите со шведски Кристијанштад, откако вечерва во СЦ „Јане Сандански“ црвено-црните триумфираа со ...
сите 153 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 69 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Црна Гора во најсилен состав

Од:
До кого (е-маил):
Порака: