Спорт - Бурусис дел од допинг-мафија

Кошаркарскиот репрезентативец на Грција, Јанис Бурусис, може да ја заврши својата кариера прерано затоа што одлучил да профитира и надвор од кошаркарските терени, на нелегален начин. Имено, Бурусис бил поврзан со криминална организација која се товари за местење натпревари, допинг и за перење пари, а која е разоткриена неодамна. Во акција на грчката полиција биле уапсени повеќе од десет луѓе, по петмина се уште се трага, а обвинение ќе биде подигнато за уште 85 лица. Криминалната организација се состои од претседатели на клубови и од мнозински акционери, како на врвните клубови така и на екипите во пониските лиги, од поранешни и сегашни фудбалери и кошаркари, поранешни и сегашни судии. Името на Бурусис е на црната листа затоа што тој е во врска со сестрата на уапсениот претседател на ФК Кавала, Ставрос Псомијадис, а таткото на девојката се наоѓа во бегство. Групата била откриена благодарение на грчката тајна служба, која ги прислушувала телефонските разговори на стотици сомнителни лица, а меѓу нив е и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во Република Македонија владее рекетарска, корумпирана и криминална влада. Со СДСМ и Заев секој бизнисмен или обичен граѓанин е жртва или може да стане жртва. ...
сите 304 | | | веќе видена

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 109 | | | веќе видена

Врховниот лидер на Иран, Ајатола Али Хаменеи, во вторникот изјави дека Иран ќе продолжи да ги намалува своите обврски во рамките на нуклеарниот договор, ...
сите 80 | | | веќе видена

И покрај невремето што минатата недела ја зафати Грција, туристите сепак не се исплашија. Наш читател ни испрати фотографии од колоните на македонско-грчката ...
сите 144 | | | веќе видена

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ вчера по петти пат победи на неофицијалното Светско првенство Вимблдон победувајќи го Роџер Федерер кој важееше за голем ...
сите 314 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Бурусис дел од допинг-мафија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: