Гвардиола без Чави

2 копии

Поради повреда на мускулот на ногата, фудбалерот на Барселона, Чави нема да може да настапува во следните седум до десет дена и тоа е дополнителен проблем за тренерот Жозеп Гвардиола. Чави се пожали на повреда веднаш по завршувањето на дуелот против Атлетик, а клучниот играч во средниот на Барселона ќе ги пропушти двата исклучително значајни дуели во одржувањето на разликата во однос на Реал Мадрид против Мајорка и Валенсија. Сепак добра вест за тренерот Гвардиола е фактот дека Чави ќе биде подготвен за настап на реванш дуелот од осминафиналето во Лигата на шампионите против Арсенал на осми март.
| | веќе видена | слични

Плејмејкерот на Барселона, Чави Хернандез, ќе отсуствува десетина дена од фудбалските терени поради повредата на бутниот мускул што ја заработи во второто полувреме од дуелот со Атлетик Билбао. Главниот организатор на играта на Барселона стисна заби и го доигра мечот со баскискиот тим, но веднаш потоа му беше сугерирано дека ќе мора целосно да мирува една недела за да не дојде до посериозна повреда. - Проблемот со Чави не е премногу сериозен, но тој, сепак, ќе мора да биде надвор од тренажен процес една недела. Дури по седум дена Чави ќе почне со тренинзи, така што неговата вкупна пауза би требало да изнесува десетина дена - соопшти клупскиот лекар на Барселона. Оваа повреда значи дека 32-годишниот плејмејкер ќе го пропушти гостувањето кај Мајорка, меч на кој тренерот Гвардиола нема да може да смета ниту на услугите на повредените Пујол и Валдес, како и на суспендираниот Дани Алвеш. Чави е неизвесен и за дербито со Валенсија на почетокот од март, но Гвардиола се надева дека шпанскиот репрезентативец ќе биде ...
| | веќе видена | слични

Репрезентативецот на Шпанија предвидува тешки 90 минути за неговата Барселона во реваншот од Лигата на шампионите против “топџиите“ на Ноу Камп. Чави Хернандез е свесен дека Барселона ќе има тешка задача на својот Ноу Камп во дуелот со Арсенал во рамките на осминафиналето од Лигата на шампионите. Клубот од Лондон во првата средба на домашен терен славеше со 2:1, иако Каталонците први дојдоа до водство. Иако успеаја да постигнат гол во гости, според Чави тоа не е никаков гарант пред дуелот со Арсенал, кој може да ги изненади со брзи контри. “ Сигурен сум дека дуелот со Арсенал ќе биде доста тежок. Можевме да ги отстраниме сите сомнежи уште на првата средба, доколку бевме попрецизни. Сега пред нас се 90 минути неизвесност во кои мислам дека Арсенал ќе се обиде да се брани што може само да ни ја отежни задачата. Тие имаат квалитетни играчи кои можат да развијат брза контра и тоа ќе биде голема опасност за нас “ - изјави Чави, кој поради помала повреда ќе паузира во следните десет дена. Тој ќе се врати во тимот ...
| | веќе видена | слични

Креаторот на играта на Барселона, Чави Ернандес се пожали на повреда на десната нога и ќе мора да паузира еден недела. Според најавите, Чави сигурно ќе го пропушти првенствениот меч на Барса против Мајорка, а неизвесно е дали ќе биде подготвен за дуелот против Валенсија кој се игра следната среда. За Барселона најважно е тоа дека „мозокот“ на тимот на шпанскиот првак ќе биде подготвен за реваншот против Арсенал во Лигата на шампионите што ќе се игра на 8 март.
| | веќе видена | слични
2 копии

Шпанија Играчот од средниот ред на Барселона, Чави Ернандез вели дека има добри шанси за настап на средбата против Валенсија што ќе се одигра следната среда Барселона вчера соопшти дека Чави ќе паузира од 7 до 10 дена откако фудбалерот заработил повреда на листот на ногата на средбата против Атлетик Билбао. Со ваква дијагноза, под знак прашалник беше ставен настапот на Чави на гостувањето на Местаља. Но на денешната прес-конференција, Чави изрази оптимизам околу можноста за настап на средбата против Валенсија што ќе се одигра следната среда. “Се работи за ситна повреда.” – рече Чави. “Ќе видиме како ќе се опоравувам, но мислам дека ќе можам да настапам против Валенсија.” За новиот договор кој утрово го потпиша Пеп Гвардиола, Чави рече: “Тоа е одлични вести за Пеп, за нас и за клубот. Ова се многу среќни моменти за Барселона.” Powered by: 24 FUDBAL.com.mk
| | веќе видена | слични

Фудбалерот на Барселона Чави Ернандез ќе отсуствува од теренот седум до 10 дена поради повреда на мускулот на левата нога, соопшти денеска клубот. Чави се повреди на мечот Барселона-Атлетик Билбао и ќе ги пропушти следните два меча на Каталонците, против Мајорка во сабота и Сарагоза на 5. март. Шпанскиот репрезентативец ќе биде подготвен за реванш мечот од осмина финалето на Лигата на шампионите, што Барселона го игра на 8. март на Камп Ноу. Во првиот меч Арсенал славеше со 2:1. На табелата на Примера Барселона се наоѓа на прво место со пет бодови повеќе од Реал Мадрид.
| | веќе видена | слични

Фудбалерот на Барселона, Чави, ќе отсуствува од фудбалските терени во наредните десет денови, откако реннгенскиот преглед откри мало оштетување на мускулот на левата нога. Чави ќе ги пропушти првенствените натпревари со Валенсија и Мајорка, доколку не се врати пред предвидениот рок од страна на лекарите. Но, затоа тој ќе му биде на располагање на тренерот Гвардиола за реванш дуелот од Лигата на Шампиони против Арсенал, на 8-ми март. Чави им се придружи на Виктор Валдес и Карлес Пујол на листата на повредени играчи.
| | веќе видена | слични

Останато

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ вечерва оддржува седница на централниот комитет во седиштето на партијата. Највисоко на агендата на вечерашниот состанок се очекува ...
сите 176 | | | веќе видена

Премиерот, Зоран Заев, не гледа одговорност кај МВР за бегството на Груевски. Тој вели дека Министерството за внатрешни работи постапи според законот. ...
сите 324 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 196 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 157 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 156 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 92 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гвардиола без Чави

Од:
До кого (е-маил):
Порака: