Спорот во судството може да ѝ наштети на Србија во процесот на интегрирање

Тековниот штрајк на правниците го блокира српскиот правосуден сектор веќе подолго од два месеца, исфрлувајќи од колосек поле што е клучно за интегрирањето на земјата во Европа. Адвокатите во Србија штрајкуваат од средината на септември. [Никола Барбутов/SETimes] Десетнеделниот застој во српското судство поради штрајкот на правниците во земјата може да го загрози напредувањето на земјата во процесот на интеграција во ЕУ, велат аналитичарите. Српската адвокатска комора почна да штрајкува на 17 септември, тврдејќи дека парламентот усвоил неуставни закони за нотарите што на адвокатите им одземаат голем дел од нивното работење со граѓаните, и со тоа, голем дел од приходите. Адвокатите исто така поднесоа и барање да се намалат нивните даноци, што беа зголемени неколкупати оваа година. Уставниот суд допрва треба да издаде процена на законите што го предизвикаа штрајкот на адвокатската комора. Во текот на протестите во траење подолго од два месеца, државниот правосуден систем беше буквално парализиран бидејќи само ...
| | веќе видена | слични

Србија оствари неколку реформи и е на пат кон членство во ЕУ, додека БиХ сè уште стагнира во политички ќор-сокак. Според извештајот, Србија треба да спроведе реформи за владеење на правото. [АФП] Во најновиот извештај за напредокот на земјите од западен Балкан што стремат кон членство во ЕУ, Европската комисија (ЕК) вели дека проширувањето е во најдобар интерес и за безбедноста на Унијата. „Србија, која очекува отворање нови поглавја од преговорите со ЕУ до крајот на годинава, доби и пофалби и критики од Брисел. Според Комисијата, Србија презела значајни чекори во насока на реформирање на правниот систем, но владата „допрва треба да постигне опипливи резултати во потиснувањето на корупцијата и организираниот криминал“. „Има неколку тековни истраги за случаи на корупција на највисоко ниво“, се вели во извештајот, каде што, исто така, се истакнува дека „корупцијата преовладува во многу области“. Во извештајот се вели дека во Србија сè уште е неопходно да се спроведат реформи и уставни измени во насока на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 185 | | | веќе видена

Лидерите на Европската Унија се спремни да дозволат кратко одложување на датумот за излегување на Велика Британија од Унијата доколку британскиот Парламент ...
сите 201 | | | веќе видена

На Политичкото Собрание на Европската Народна Партија денес во Брисел. Со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски активно учествуваме во работата на ЕПП ...
сите 154 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во рамките на својата посета на политичкото собрание на Европската Народна Партија што се одржува во Брисел ...
сите 171 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 185 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 275 | | | веќе видена

Српскиот суд ослободи две лица кои во саботата влегоа во зградата на РТС, а претседателот Вучиќ најави и дека ќе ги амнестира експресно осудените кои се судени ...
сите 220 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Кавадарци, каде се сретна со граѓаните и учествуваше на трибина ...
сите 99 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорот во судството може да ѝ наштети на Србија во процесот на интегрирање

Од:
До кого (е-маил):
Порака: