200 интелектуалци со прашање до политичарите: Кој ве овластил да преговарате за името и идентитетот?


Над 200 интелектуалци испратија отворено писмо до политичките лидери во кое прашуваат кој ги овластил да преговараат за нашето име и идентитет и за понижувањето што Македонија го трпи во преговарачкиот процес. Тие прашуваат што ќе се случи со оние 137 земји кои ја признаа нашата земја под уставното име Република Македонија, и зошто во јавноста се сака да се остави впечаток дека ова е историски миг да се влезе во НАТО и ЕУ. Ви го пренесуваме писмото во целост во кое се потпишани многу професори како Билјана Ванковска, Димитар Апасиев,Гордана Силјановска,Жидас Даскаловски,музичарот Горан Трајковски,дизајнерот Александар Ношпал и многу други. Длабоко загрижени и вознемирени од начинот на кој Владата на Република Македонија го води процесот на разговори со Република Грција околу нашето уставно име и национален идентитет, чувствуваме историска одговорност да не молчиме и да ѝ се обратиме на целата македонска и светска јавност, во духот на мислата на Мисирков: шчо напраифме и шчо требит да праиме за однапред? ...
| | веќе видена | слични

Анализите за можното решение на деценискиот спор за името се главна тема во неделните весници. Фокус се осврнува на писмото од 200 интелектуалци кои бараат прекин на преговорите за името, додека Капитал анализира дека спорот е дојден „до деталите“. Фокус - Групен секс на интелектуалците со идентитет Отвореното писмо од 200 интелектуалци „загрижени“ за Македонија и за националниот идентитет во контекст на преговорите за името со Грција предизвик за неколку текстови во најновиот број на неделникот Фокус. „ Групен секс на интелектуалците со идентитет “ е насловена првата анализа во која авторот покрај другото вели дека без оглед што во таа група интелектуалци има и такви кои не можат да се поврзат со поранешната власт и со нејзините тврдокорни ставови, „барањето за повлекување од преговорите за името ја разоткрива нивната идеолошка матрица“. Со отвореното писмо, смета Фокус, тие всушност сакаат да ни соопштат дека нивниот колективен ум се определил Република Македонија да не се зачленува во НАТО и во Европската ...
| | веќе видена | слични

Во новиот број на неделникот Фокус ќе читате: ЗА НЕШТАТА ДА СТАНАТ ПОЈАСНИ Без оглед што меѓу 200 интелектуалци има и такви кои не можат да се поврзат со поранешната власт, барањето за повлекување од преговорите за името ја разоткрива нивната идеолошка матрица. Тие всушност сакаат да ни соопштат дека се определиле Македонија да не се зачленува во НАТО и во ЕУ ИМА РАЗЛИКА Не држи вода тезата за „нееднаквост на граѓаните“, односно дека е иста состојбата како порано. Груевци кои беа недопирливи, сега се изедначија со нас, обичното „пучанство“. Но, дали заевци ќе бидат „поеднакви од другите“? КРАЖБА НА ДЕЦЕНИЈАТА ЕЛЕМ во последните десет години потрошил 230 милиони евра за надворешни фирми за ископ на јаглен, и тоа честопати во постапки во четири очи, а не купил ниту една сопствена машина за ископ. Сепак, и покрај тоа количеството на ископан јаглен се намалило, како и производството наструја, што автоматски влијаело врз зголемување на увозот СВЕДОЦИ И СНИМКИ ОД НАПАДОТ ВРЗ СЕЛА Главен доказ на обвинителството ...
| | веќе видена | слични

Пишува: Стојан АНДОВ Деновиве околу 200 интелектуалци напишаа, потпишаа и објавија документ со кој се бара од нашата влада веднаш да ги прекине преговорите за решавање на спорот во врска со името на нашата земја. Верувам дека тоа го сторија мотивирани од здравиот разум и чувството на национална гордост. Текстот содржи многу убедувања, искази и осуди, но главно е во рамките на мотивите кои ги принудиле овие угледни луѓе да состават и да објават таков документ. Меѓутоа, не секогаш здравиот разум е навистина здрав разум. А и националната гордост понекогаш не е во склад со околностите кои ја поткрепуваат, туку и едната и другата категорија во практиката понекогаш се покажале само како лош привид. Ниту амбициите биле поставени врз вистинскиот здрав разум, ниту пак воделе кон заштита на нашата национална гордост, туку и едниот и другиот елемент директно ги загрозувале. Овој обид на оваа група интелектуалци ме потсетува на тешките и драматични настани во 1993 година, пред приемот на нашата земја во ОН. И здравиот ...
| | веќе видена | слични

Денеска го објавуваме вториот дел од анализата на професорката по уставно право Гордана Силјановска – Давкова во врска со прашањето за името Првиот дел со наслов објавен вчера може да го прочитате на овој линк Пишува Гордана Силјановска – Давкова Јас, bona fide и заради кооперативност, веднаш би прифатила две имиња од Нимицовиот именски арсенал : „НЕЗАВИСНА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА“ ИЛИ „ДЕМОКРАТСКА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА“, се разбира, со превод на англиски, француски, германски… како и во случајот на другите држави за меѓународна употреба. За обата, верувам дека нема да има проблем ниту за erga omnes употреба, ниту за идентитетот, се разбира, „доколку“ јазикот и народот си останат македонски!!! Ако Грците инсистираат на јасна дистинкција меѓу името на нашата држава и нивните три, новосоздадени географски региони во 90-тите години (Централна, Источна и Западна), тогаш, нема подобро решение од двете горенаведени, зошто тие се differentia specifica меѓу нашата држава и регионите, оти епитететите „ демократска“ и ...
| | веќе видена | слични

Не постои список во Македонија на кој ќе се потпишат двесте интелектуалци, за кое било прашање на светот и векот, а на кој нема да се најдат секакви луѓе: некои кои би ги гушнале и бакнале, други со кои ни во ист автобус не би се возеле; некои на кои би им се поклониле пред политичките и професионалните ангажмани, други на кои со задоволство би им се поклониле свртени наназад, за да имаат подобар увид во вашата аргументација; некои за кои веднаш ќе се согласите дека ја задолжиле земјава со своите интелектуални промислувања и делувања, други за кои ќе се согласите дека навистина ја задолжиле земјава, „до гуша“, со своите политички и професионални ангажмани… Дури, не е спорна ни содржината на писмото под кое се потпишале, во смисла на тоа што во текст во кој има дваесетина параграфи има и паметни работи, има и дневно-политички пароли и разни политикантски глупости… Но, важно е дека потпишаните интелектуалци се согласиле со духот и пораките од писмото: велат, ова се нашите јасни ставови, кој мисли или делува ...
| | веќе видена | слични

Во анализата за маратонските разговори на Димитров и Коѕијас весникот „То Вима“, како што јавува дописникот на МИА од Атина, коментира дека веќе треба да се смета за сигурно забрзувањето на разговорите, но и променетиот состав на инволвираните страни, бидејќи од ниво на преговарачи, преговорите сега се водат на ниво на министри за надворешни работи. - Во јадрото на разговорите се наоѓа Меѓународниот договор што ќе ја замени Времената спогодба од 1995 и ќе стане основен столб на идните односи меѓу Грција и поранешната југословенска Република Македонија. Од оваа гледна точка, името што на крај ќе се одбере не е самото по себе „големиот трн“, барем за Атина, пишува „То Вима“. Во однос на името, повикувајќи се на изјавите на македонскиот премиер, новинарот анализира дека предлозите на Нимиц што се со временска одредница веќе не се на преговарачката маса. По „Република Македонија (Скопје)“, што беше отфрлено од грчката страна, сега се чини дека и „Република Нова Македонија“, според „То Вима“, е името за кое не се ...
| | веќе видена | слични

Во Грција, по средбата на министрите за надворешни работи на двете земји Никос Коѕијас и Никола Димитров, се зголемува позитивното мислење за решавање на спорот и во анализите на медиумите и кај политичките чинители. Тие сепак, потенцираат дека клучот за решение е „ерга омнес" и менување на македонскиот Устав.Грчката министерка за административна реконструкција смета дека преговорите меѓу Македонија и Грција се наоѓаат во идеален моментум, наспроти тврдењата на лидерот на опозициската Нова демократија дека во овој момент нема околности за решение.Олга Геровасили, во интервју за грчката новинска агенција АПЕ-МПЕ, вели дека грчката влада ги користи создадените услови, јавува дописникот на МИА од Атина.„Во овој момент, преговорите се во тек под покровителство на Обединетите нации. Се прават значителни напори и од двете страни. И покрај она што го кажува Мицотакис, моментумот е идеален. И ја користиме оваа ситуација, како што би направила секоја одговорна влада, покажувајќи разумност, преговарачки способност, а ...
| | веќе видена | слични

Јас не сум дел од овие 200 што милуваат да се нарекуваат интелектуалци. Јас сум дел од другите. Оние кои сакаат Македонија да го живее 21 век – вели професорката Мирјана Најчевска, коментирајќи го писмото во кое 200 македонски мислители од сите сфери на животот и образованието, бараат од владата, но и од опозицијата, разум и трезвеност при решавање на спорот за името. Професорката која е позната по неверојатната бучност во одбрана на она што нејзе и се допаѓа, на својот дрзок начин објаснува зошто не се согласува со писмото, но мора да и се признае дека крајот од нејзиниот статус завршува со едно сосем логично прашање на кое како да не е даден адекавтен одговор; „Во Уставот не постои забрана за промена на името на државата (како што постои забрана за капитулација), што значи дека за тоа може да се разговара и преговара. Второ, јас мислам дека дел од активностите на претходната влада направени после донесувањето на пресудата можат да бидат перцепирани како иредентистички. Трето, во изборите дел од политичките ...
| | веќе видена | слични

Клучна точка останува комбинацијата на постепена примена на ерга омнес со промените во скопскиот Устав, што ги бара грчката страна - пишува весникот „То Вима“ Постепена промена на името за севкупна употреба и промена на Уставот е клучна точка во преговорите на македонските и грчките власти за спорот што Грција го има со името, објави весникот „То Вима“. Во анализата која ја пренесува дописникот на МИА од Атина, стои дека шефовите на дипломатиите Коѕијас и Димитров, одат чекор по чекор напред до договор. „Клучна точка останува комбинацијата на постепена примена на ерга омнес со промените во скопскиот Устав, што ги бара грчката страна. Не е јасно колкав напредок е постигнат во оваа точка, но од постоечките информации, Атина не е негативно настроена во однос на тоа да му даде „грејс период“ на Скопје за да го смени внатрешното име. Нормално, ќе треба да се договори точната формула според која ова ќе се направи, но и временскиот периодот (на пример 1 година)“. - пишува весникот „То Вима“ Според анализата, во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 192 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 233 | | | веќе видена

Оваа 2019 година ќе биде година на метеоролошкиот феномен ЕЛ НИЊО кој условува повисоки температури на воздухот но и почести временски непогоди. Во најголем ...
сите 162 | | | веќе видена

На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна Македонија од кандидатите Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река, ...
сите 154 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 80 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека казнени мерки наметнати врз царинските давачки на Кина можат да останат на сила подолг период, не ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

200 интелектуалци со прашање до политичарите: Кој ве овластил да преговарате за името и идентитетот?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: