Свет - Легард, прва жена на чело на ММФ

Француската министерка за финансии Кристин Легард завчера е избрана за нов шеф на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), со што стана прва жена што ќе ја раководи оваа глобална финансиска институција. Нејзината кандидатура беше поддржана од Кина, Бразил, Русија и од САД. Таа ќе стапи на функцијата на 5 јули, а должноста директор ќе ја врши пет години. Нејзиниот избор следува откако Доминик Штрос Кан поднесе оставка бидејќи беше уапсен во Њујорк под обвинение дека се обидел да силува собарка. Со изборот на Лагард продолжи традицијата ММФ да биде предводен од Европеец, а Светска банка од Американец. Пред неа стојат огромни предизвици бидејќи таа е избрана во време кога еврозоната се соочува со најголемата криза од своето постоење. Лидерите на ЕУ се уште немаат решение за должничката криза, а пред се за Грција, која може да банкротира и да го внесе глобалниот финансиски систем во нова неизвесност и криза. Лагард веднаш по изборот ги повика Грците да постигнат единство и да ги изгласаат новите пакет-мерки за ...
| | веќе видена | слични

Шефот на Фондот треба да биде избран според заслугите, а не според договорот меѓу Европејците и Американците, со кој првите ја добиваат челната функција во ММФ, а вторите во Светската банка. Ваквиот избор е срамен, оценува неделникот Очекуваниот избор на француската министерка за финансии Кристин Лагард (55) за нов шеф на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) е погрешен, оценува „Економист“. Угледниот неделник смета дека челникот на Фондот треба да се избира според заслуги и способности, а не според неофицијалниот договор меѓу Европејците и Американците, според кој првите ја добиваат директорската фотелја во ММФ, а вторите во Светската банка. За „Економист“ ваквиот начин на избор е „срамен“. Лагард завчера доби поддршка од бордот на ММФ откако зад нејзината кандидатура застанаа и САД. Првата жена на чело на светскиот позајмувач со Фондот ќе раководи пет години, почнувајќи од 5 јули. Неделникот оценува дека Французинката има многу квалитети - таа е успешен министер за финансии, добар преговарач и одличен ...
| | веќе видена | слични

Комбинација од стручност, искуство и талент Управниот одбор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ја избра француската министерка за финансии, Кристин Лагард, за извршен директор со петгодишен мандат, кој почнува на 5. јули. Таа е првата жена во претседателската фотелја на ММФ. По петнеделната трка со единствениот ривал, гувернерот на централната банка на Мексико, Агустин Карстенс, клучен момент за победата на Лагард беше поддршката од САД и од Европската унија, кои учествуваат со над 50% во гласовите на 24-члениот управен одбор на ММФ. Поддршка доби и од Кина, Русија и Бразил. Со ова, и покрај обидот на брзорастечките економии да ја прекинат традицијата, на чело на ММФ остана Европеец. Експертите коментираат дека традицијата е премолчено создадена од САД и Европа. Непишано правило е на чело на ММФ да биде Европеец, а на Светската банка Американец. “Премногу сум горда што ќе бидам претседател на толку респектабилна институција. Моја цел е работата на ММФ да продолжи со истата фокусираност и истиот жар за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 397 | | | веќе видена

Денес времето ќе биде облачно и студено со повремени врнежи, кои во западните делови ќе бидат претежно од снег. Во попладневните часови врнежите ќе преминуваат ...
сите 253 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 229 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 55 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 275 | | | веќе видена

Албански медиуми кои се повикуваат на полициски извори тврдат дека поранешниот премиер Никола Груевски во Албанија влегол нелегално и тоа во близина на ...
сите 202 | | | веќе видена

Со предлог Буџетот за 2019 година, изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедуваме повеќе пари за граѓаните, социјална праведност, поголеми плати, поголем ...
сите 249 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свет - Легард, прва жена на чело на ММФ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: