Законодавците во БиХ ги зголемуваат напорите против корупцијата

Според новите закони, во БиХ ќе бидат воспоставени институции против корупцијата и криминалот. Официјални претставници во Брисел велат дека барањата од граѓанските протести во февруари се исти со барањата на ЕУ. [Бедрана Калетовиќ/SETimes] Експертите и граѓаните велат дека со сетот антикорупциски закони што парламентот на Федерацијата на Босна и Херцеговина (ФБиХ) ги усвои овој месец, властите ги зголемија напорите против корупцијата и организираниот криминал. Владата на ентитетот усвои пет закона, од кои два предвидуваат создавање на специјализирани единици против криминалот и корупцијата. Премиерот на ФБиХ, Нермин Никшиќ, рече дека новите тела ќе бидат слични на хрватското Биро за борба против корупцијата и организираниот криминал. „Промените претставуваат ново поглавје за земјата и за нејзините судски институции“, рече Никшиќ на 5. јуни, на прес-конференција во Сараево, по усвојувањето на законите. Антикорупциските единици ќе бидат формирани по октомвриските избори во БиХ. „Судството и обвинителството ...
| | веќе видена | слични

Со помош од Турција, во тек е реконструкција на историските и верските споменици во БиХ. Финансиските средства од Турската агенција за меѓународна соработка и развој им помагаат на властите во Босна и Херцеговина да го реновираат мостот на Мехмед Паша Соколовиќ на реката Дрина во Вишеград, кој бил завршен во 1577 година. [Дражен Ремиковиќ/SETimes] Со поставувањето на првите темели на 1-ви јуни, реконструкцијата на Алаџа џамија во Фоча, Босна и Херцеговина (БиХ) доби значење, како од симболичен аспект, така и од реален аспект. Изградена во 1564 година од страна на Отоманците, Алаџа беше најстарата џамија во БиХ и беше ставена на Списокот на светското наследство на УНЕСКО. Но, истата беше уништена за време на војната во 1992 година - една од многуте џамии кои доживеаја слични судбини за време на конфликтот. Со помош од партнерите во Турција и САД, властите во БиХ ја реконструираат. Градоначалникот на Фоча, Радислав Машиќ, рече дека Алаџа џамија е еден од најважните верски споменици и еден од најважните ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 158 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 113 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 174 | | | веќе видена

Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 90 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Законодавците во БиХ ги зголемуваат напорите против корупцијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: