Споделени искуствата за предизвиците од мигрантската криза и научените лекции

2 копии

Во рамки на ЕУ проектот „Градиме заедно – Мониторинг на заедницата и застапување на истата“ , Црвен крст на град Скопје реализира работилница за 35 лица, на тема Предизвици од мигрантската криза и научени лекции. Работилницата се реализира во Тренинг центарот„ Солферино“- Струга, а учесници се волонтери активно вклучени во мигрантската криза, членови на мрежата од НВО сектор која работи на ова поле, но и млади – потенцијални волонтери кои би се вклучиле во ваков вид кризни состојби. Работилницата има за цел да се споделат искуствата од досегашните активности, но и да се унапреди работата согласно научените лекции. По завршувањето на работилницата, следуваат активности на терен и тоа во локалните самоуправи на територија на град Скопје, училишните клубови, за членови и волонтери од општинските организации на ЦК во град Скопје.
| | веќе видена | слични

„Во име на солидарноста еден ден ние ќе им  посакаме добредојде на новите партнери и членки од Западниот Балкан“, рече Јункер во својот говор  на конференцијата за состојбата со европската унија 2018-та година што се одржува во Фиренца. Јункер предупреди  на растечката појава на популизам и национализам  во Европа и дека мигрантската криза била најголемиот причинител за овие појави.
| | веќе видена | слични

Останато

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 458 | | | веќе видена

Моментната „војна на зборови“ помеѓу Иран и САД има многу сличности со онаа од 2017 година, кога американската администрација ја користеше истата стратегија ...
сите 180 | | | веќе видена

Во ЈЗУ Центар за јавно здравје регистрирани се шест новозаболени од мали сипаници од кои две се бебиња под шест месеци, останатите четворица се возрасни на 31 ...
сите 159 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 62 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Споделени искуствата за предизвиците од мигрантската криза и научените лекции

Од:
До кого (е-маил):
Порака: