Заев: Една изборна единица ќе спречи воспоставување апсолутистички режим


2 копии

Нашиот став за една изборна единица е во функција на граѓаните, демократијата и државата. Ќе спречи да се случат моќни функционери на апсолутистички начин да воспоставуваат режим како што тоа го направи Груевски, рече претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска во Пехчево. „Груевски ќе замине во историјата, СДСМ ќе ја добие честа да ги врати демократските институции и квалитетот на живот на граѓаните. Но искрен лидер не смее да се плаши од помалите партии. Ако Груевски сакал мнозински модел требаше да се спроведе попис, но тој мнозински модел значи бипартитетн систем. Со една изборна единица гласот на секој граѓанин се вреднува исто, и во Македонија и во дијаспората“, рече Заев.
| | веќе видена | слични
10 копии

Доколку се прават измени во изборниот модел, треба да се избере мнозинскиот модел. Предлогот на опозицијата за една изборна единица ќе ги остави помалите политички партии надвор од собранието, велат од Социјалистичката Партија на Македонија. Според Станковиќ, мнозинскиот модел носи многу поголема локална репрезентативност. Во него граѓаните гласаат за личност а не за партија. Со предлогот на СДСМ оди и изборен праг што значи дека многу помали партии но и етнички групи ќе останат без свои претставници. Но СПМ, не се плаши ни од изборниот праг.Од СПМ додаваат дека во почетоците на Македонската демократија, кога системот беше мнозински, тие имале повеќе пратеници затоа што нивните гласови се често стационирани во одредени региони и нивните пратеници со кредибилитет ги претставувале граѓаните.
| | веќе видена | слични
3 копии

По фреквентно нагласуваната позиција на Социјалдемократите за нивниот предлог за пропорционален изборен модел со една изборна единица и дека со него ќе се демократизира Македонија а помалите партии би добиле свој претставник во Парламентот, доброупатените во оваа област веќе почнаа со анализата и калкулациите дали во случајот на Македонија тоа е навистина така. Даштевски: Сo пропорционален модел како што бара СДСМ, малите партии не би обезбедиле доволен број гласови да имаат за свои претставници Поранешниот член на Државната изборна комисија Александар Даштевски за весникот Дневник, изјавил оти не му е јасно зошто се предлага овој модел, како ќе се зајакне парламентарната демократија и како ќе се изедначи гласот на секој граѓанин. Според него, во овој модел морало да се воспостави праг кој ќе мора да го исполни секоја од партиите вклучително и помалите. Земајќи ги за пример изборите во 2014-та и фактот што во Македонија има запишано милион и 780 илјади бирачи, Даштевски заклучува дека помалите партии воопшто ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот член на Државната изборна комисија Александар Даштевски за весникот Дневник, изјавил оти не му е јасно зошто се предлага овој модел, како ќе се зајакне парламентарната демократија и како ќе се изедначи гласот на секој граѓанин. Според него, во овој модел морало да се воспостави праг кој ќе мора да го исполни секоја од партиите вклучително и помалите. Земајќи ги за пример изборите во 2014-та и фактот што во Македонија има запишано милион и 780 илјади бирачи, Даштевски заклучува дека помалите партии воопшто не би обезбедиле доволен број гласови за да се надеваат на свој претставник во Законодавниот дом. Земајќи ги за пример последните три изборни циклуси Парламентарните во 2014-та и 2011 и Локалните во 2013-та година,и излезноста која се движела околу 60 проценти или 1,1 милион гласови, Даштевски го утврдува следново. Изборниот праг за да се влезе во распределбата на пратеничките места  во различни држави се движи од три до пет отсто. Според предлогот на СДСМ тоа би значело дека за една ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Дали ако Македонија е една изборна единица помалите партии ќе добијат поголема шанса да освојат пратеници? Дали ќе добиеме подемократски изборен модел во кој секој глас ќе биде еднаков со секој друг и ќе се ефектуира во пратеничко место? Лидерот на СДСМ Зоран Заев вели да! Иако не беше на агендата согласно договореното од Пржино, меѓу него и другите тројца политички лидери – Никола Груевски на ВМРО-ДПМНЕ, Али Ахмети на ДУИ и Мендух Тачи на ДПА – Заев од минатата недела се обидува како политички битно прашање да го вметне и изборниот модел. Со нов изборен модел и тоа пропорционален со една изборна единица, тој вели дека Македонија ќе станела демократска, пишува Дневник. -Без разлика што тоа им носи одредена штета на СДСМ и опозицијата, во име на демократијата и демократизација на институциите даваме поддршка за моделот Македонија да биде една изборна единица – говореше Заев на една од своите последни средби со граѓаните. Од неговата партија појаснуваат: -Со моделот за една изборна единица рамноправно вреди ...
| | веќе видена | слични

Не постои совршен изборен систем, но на Македонија најмногу ѝ одговара комбиниран изборен модел, сметаат дел од аналитичарите што ги консултираше „Слободен печат“. Според нив, вреди да се анализира и предлогот за една изборна единица, но ако нема висок праг за освоените гласови. Мнозинскиот систем, според нив, се покажал како лош изборен модел, особено како што предлага владејачката партија, гласањето да биде во два круга. Актуелниот, пропорционален модел, е поевтин за државата, но ја истакнува моќта на партискиот лидер. Она што се покажува како искуство од претходните изборни циклуси, е дека пропорционалниот модел во Македонија целосно ги депласира малите партии, а кај големите партии ја јакне позицијата на лидерот во формирањето на листите. Па така, пратеници се оние што ќе ги определи лидерот. Според професорот Јове Кекеновски, потребно е да се укинат изборните единици во дијаспората, а Собранието на Република Македонија да брои 120 пратеници. - Првата варијанта што сметам дека како добра е Република ...
| | веќе видена | слични

Безбедносниот систем е целосно разоран и неопходни се реформи, но пред се механизми за целосна цивилна контрола. Настаните во Куманово, каде 8 припадници на елитните полициски единици загинаа, а 38 беа повредени, покажуваат во каков хаос е и МВР, вели во интервјуто за Врв.мк пратеникот и претседател на ДС, Павле Трајанов МВР е класична партиска институција, која дејствува селективно и под директна контрола на раководството на партијата на власт. Силната партизација, придонесе МВР да биде институција од која граѓаните се плашат и се сомневаат во нејзината објективноста и законското работење. Не верувам во приказните дека некој од надвор го користи системот за масовно прислушување. Но, како и да е, одговорноста паѓа на Министерот за внатрешни работи. ВРВ.МК: Ве немаше во досега објавените бомби. Се плашите ли вие и вашата партија да не се најдете на „дневен ред“ кај Специјалниот обвинител? ПТ: Подолго време припадници на МВР предупредуваа дека системите за прислушување и тајно следење се злоупотребуваат, но ...
| | веќе видена | слични

Ви пренесуваме дел од интервјуто на Врв.мк со пратеникот и претседател на ДС, Павле Трајанов: ВРВ.МК: Како поранешен Министер за внатрешни работи, врвен аналитичар во МВР, прислушувањето секако не ви делуваше изненадувачки. Има ли лек за безбедносните служби? Дали си ја вршат својата функција и задачи во рамките на уставните и законски надлежности, или повеќе се бават со прибирање информации и компромитирачки материјали за уцена и влијание на општествено-политичките и бизнис процеси во државата? ПТ: Безбедносниот систем е целосно разоран и неопходни се реформи, но пред се механизми за целосна цивилна контрола. Настаните во Куманово, каде 8 припадници на елитните полициски единици загинаа, а 38 беа повредени, покажуваат во каков хаос е и МВР. МВР е класична партиска институција, која дејствува селективно и под директна контрола на раководството на партијата на власт. Силната партизација, придонесе МВР да биде институција од која граѓаните се плашат и се сомневаат во нејзината објективноста и законското ...
| | веќе видена | слични

Предлогот на опозицијата за една изборна единица воопшто не им одговара на малите партии, затоа што така би имало и цензус од минимум 4% кој никоја мала партија не може да го пројде. Смета универзитетскиот професор Владимир Божиновски.Од партијата ГРОМ со сличен став, тие го подржуваат мнозинскиот модел кој го предлага ВМРО ДПМНЕ, затооа што тој повеќе им одговара на малите партии. Со ваков модел ќе се гласа за личност а не за партија, велат оттаму.Божиновски категоричен, Заев и Шекеринска се спремаат за пораз, и со предлогот не сакаат да им помогнат на малите партии туку да извлечат 3-4 пратеници повеќе.Според професорот на политички науки, мнозинскиот модел носи и подобра локална репрезентативност, затоа што пратеникот кој ќе гласаат граѓаните доаѓа од нивното опкружување.
| | веќе видена | слични
2 копии

Дали лицитирањето со различни изборни модели во јавноста е за да се крене сопствената цена во преговорите во меѓупартиската работна група во која се договараат изборните реформи во согласност со политичките договори од 2 јуни и 15 јули? Ова прашање се отвора откако неофицијално извори од повеќе партии вклучени во политичкиот дијалог ни потврдија дека во работната група ниту власта ниту опозицијата официјално не поднела предлог за промена на постојниот изборен модел, пишува весникот Дневник. Kако што е познато, веќе неколку дена партиите во јавноста се изјаснуваат со „за“ и „против“ два предлога – чисто мнозински систем во еден круг или мнозински систем со бонус пратеници за оној што ќе биде победник на изборите за да има стабилно мнозинство и комотна влада наспроти една изборна единица. Двете спротивставени идеи на власта и опозицијата за изборите во април беа пласирани на највисоко ниво – од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и од лидерот на СДСМ, Зоран Заев. За разлика од тоа, нема официјални потврди ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 189 | | | веќе видена

Демократите од Конгресот во САД ја одбија поканата на претседателот Доналд Трамп да учествуваат на работен ручек во Белата куќа да преговараат за блокадата на ...
сите 111 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев: Една изборна единица ќе спречи воспоставување апсолутистички режим

Од:
До кого (е-маил):
Порака: