Македонија ќе го добие првиот фестивал на книжевност за деца


Есенва, во пресрет на одбележувањето на 13 Ноември, Денот на ослободувањето на градот Скопје, во Скопје и во неколку други градови ќе почне првиот меѓународен фестивал на книжевноста за деца и млади „Нови штурци“, најавуваат организаторите - издавачката куќа „Феникс“ и Фондацијата за културна и научна афирмација и презентација „Македонија презент“ од Скопје. - Задачите и целта на оваа голема меѓународна манифестација се, пред с`, да се стимулира, афирмира и презентира творештвото за деца и млади, да се поврзат и проткајуваат националните литератури и во иднина да се воспостави заеднички мост и поголема и подобра информираност, комуникација и соработка на авторите и книжевностите за деца и млади од Република Македонија и странство - објаснуваат организаторите. Ново меѓународно списание за деца На фестивалот се очекува да учествуваат и присуствуваат најпознатите и најистакнати писатели за деца и млади од Македонија, Србија, Хрватска, Бугарија, Албанија, Турција, Грција и другите соседни земји. Сите тие ќе ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Специјална Олимпијада Македонија ја претстави програмата „Млади атлети“, на која беа презентирани придобивките за децата со и без интелектуална попреченост, преку демонстрација на стекнатите искуства на групите од Скопје и Тетово каде што оваа програма се спроведуваше изминатите четири месеци. – Општестовото кое не ги согледува можностите на лицата со попреченост, само ги создава пречките и ги стимулира предрасудите. Токму затоа неопходно е да се отвориме кон овие лица и да ги охрабриме да се вклучат во сите сфери на живеење, а спортот е една од можностите кои ние ги нудиме. Инклузијата почнува од најмалите години. „Младите атлети“ се тие кои ќе ја водат инклузијата во Македонија “ – изјави Ана Петровска Национален директор на Специјална олимпијада Македонија. Програмата „Млади Атлети“е иновативна спортско – забавна програма наменета за деца со и без интелектуална попреченост на возраст од 2 до 9 години, чиј фокус е развој на моторичките способности преку спортот, и социјалните и когнитивните способности, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Специјална Олимпијада Македонија“ денеска ги презентираше придобивките од програмата „Млади атлети“ наменета за децата со и без интелектуална попреченост, стекнати од нејзината примена на групите од Скопје и Тетово во изминатите четири месеци. – Општестовото кое не ги согледува можностите на лицата со попреченост, само ги создава пречките и ги стимулира предрасудите. Токму затоа неопходно е да се отвориме кон овие лица и да ги охрабриме да се вклучат во сите сфери на живеење, а спортот е една од можностите кои ние ги нудиме. Инклузијата почнува од најмалите години. „Младите атлети“ се тие кои ќе ја водат инклузијата во Македонија“, вели Ана Петровска Национален директор на „Специјална олимпијада Македонија“. „Млади Атлети“ е иновативна спортско – забавна програма наменета за деца со и без интелектуална попреченост на возраст од 2 до 9 години, чиј фокус е развој на моторичките способности преку спортот, и социјалните и когнитивните способности, преку игра и забава. Оваа програма „Специјална Олимпијада ...
| | веќе видена | слични

Во СП „Борис Трајковски“ спортот соедини 32 дечиња со и без интелектуална попреченост на возраст од 2 до 9 години. Преку игра и забава најмалите учеа едни за други и го промовираа здравиот и активен живот за сите деца. Овој настан е дел од програмата „Специјална Олимпијада Македонија“ веќе две години успешно ја спроведува со неколку групи деца, а сега има за цел да ја вклучи и во инклузивните училишта во земјата. Со директорот на специјалната олимпијада разговараше Данче Азманова: Програмата е поддржана од УНИЦЕФ
| | веќе видена | слични

Преку демонстрација на стекнатите искуства на групите од Скопје и Тетово каде оваа програма се спроведуваше изминатите четири месеци. Програмата „Млади атлети“ е иновативна спортско - забавна програма наменета за деца со и без интелектуална попреченост на возраст од 2 до 9 години, чиј фокус е развој на моторичките способности преку спортот и социјалните и когнитивните способности, преку игра и забава. Оваа програма, „Специјална Олимпијада Македонија“ веќе две години ја спроведува со неколку групи деца, а сега има за цел да ја вклучи и во инклузивните училишта во земјата. Програмата „Млади атлети“ се спроведува со поддршка од Европската унија и УНИЦЕФ преку регионалниот проект, кој што е финансиран од Европската унија и кофинансиран од страна на УНИЦЕФ „Заштита на децата од насилство и унапредување на социјалната инклузија на децата со попреченост во Западен Балкан и Турција“. 
| | веќе видена | слични

„Спортувме заедно за среќно детство“ е името на проектот кој во организација на Специјалната олимпијада Македонија ќе биде презентиран утре од 11 часот во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје. Програмата „Млади атлети“ е дел од проектот што траеше четири месеца на неколку групи деца во Скопје и во Тетово. Ќе бидат претставени тпридобивките за децата, преку демонстрација на стекнатите искуства. „Млади Атлети“ е иновативна спортско-забавна програма наменета за деца со и без интелектуална попреченост на возраст од 2 до 9 години, чиј фокус е развој на моторичките способности преку спортот и социјалните и когнитивните способности, преку игра и забава. Годинава програмата беше организирана втор пат, а подологорчаната цел е таа да биде вклучена во инклузивните училишта во земјата. Програмата се спроведува со поддршка од Европската унија и УНИЦЕФ преку регионалниот проект кој е финансиран од Европската унија и кофинансиран од страна на УНИЦЕФ „Заштита на децата од насилство и унапредување на социјалната ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Е² Young Engineers е меѓу неколкуте избрани компании во светот кои инвестираат во истражување и развој на образованието и нудат теоретско и практично знаење од областа на науката, технологијата, инженерството и математика (STEM) со помош на LEGO® коцки. Преку специјално дизајнираните комплети на LEGO® коцки, на децата им се нуди можноста да го истражуваат светот на науката со помош на градење специјално осмислени и моторизирани модели, а преку наставни програми во кои се поврзуваат математичките принципи со конструкција на над 200 модели и покажуваат различни закони на физиката. За потребите на интерактивно следење на моделите и компонентите и целосен поглед од 360 степени, се користи специјално дизајнирана сопствена апликација. И ова не е приказна пренесена од некаде далеку, туку e² Young Engineers веќе почна да ја пишува својата приказна и кај нас. Односно, програмите наменети за деца на возраст од 6 до 15 години кои се користат во повеќе од 30 земји во светот, веќе се достапни и за децата во Македонија. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Како што веќе најавивме, од утре па во текот на следниот период територијата на нашата држава ќе биде пов влијание на возок воздушен притисок (антициклон) кој ...
сите 202 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 152 | | | веќе видена

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија ќе го добие првиот фестивал на книжевност за деца

Од:
До кого (е-маил):
Порака: