Фетел најбрз на вториот тренинг


Актуелниот светски првак и лидер во генералниот пласман во првенството на Формула 1, Себастијан Фетел, оствари најдобро време на вториот слободен тренинг на патеката во Нирбургринг, во пресрет на трката за Големата награда за Германија. Фетел, извозе најбрз круг со време од 1:30.416 минути, оставајќи го за нешто повеќе од две десетинки пилотот на Мерцедес Нико Розберг, додека трето најдобро време имаше Марк Вебер од Ред Бул. Зад најдобрите тројца се најдоа Грожан (Лотус), Раиконен (Лотус), Маса (Ферари), Хамилтон (Мерцедес), Батон (Мекларен) и Ди Реста (Форс Индија). На првиот слободен тренинг доминираа возачите на Мерцедес Хамилтон и Розберг, а зад нив беше Вебер. Последниот слободен тренинг ќе се вози во сабота од 11 часот, а истиот ден од 14 часот на програмата се квалификациите. Трката за Големата награда на Германија на програмата ќе биде во недела со почеток во 14 часот.
| | веќе видена | слични

Трикратниот светски првак, Германецот Себастијан Фетел (Ред бул), ја забележа првата победа во кариерата на домашна почва, на трката за Големата награда на Германија, во Нирнбургринг, вчера Ф1 - ТРКА ВО ГЕРМАНИЈА За Фетел ова беше четврта победа сезонава (по Малезија, Бахреин и Канада), вкупно 31. во кариерата. Второто место во крајно израмнета, возбудлива трка му припадна на Финецот Кими Раиконен (Лотус), кој во целта влезе со минимално заостанување од 1,08 секунда зад Фетел, а трет беше вториот возач на Лотус, Французинот Ромен Грожан. Трката ја обележија неколку инциденти, меѓу кои беше и оној кога ТВ-камерман беше удрен од тркалото што излета од болидот на Марк Вебер. Фетел го зголеми водството и сега има 157 бода, пред Алонсо со 123 и Раиконен со 116. Кај тимовите води Ред бул со 250 бода, пред Мерцедес со 183 и Ферари со 180. Следната, 10. трка сезонава е на 28 јули, во Унгарија.
| | веќе видена | слични

Шамионот во Формула 1 првенството од 2007-та година, Кими Раиконен, викендов изјави дека нема да брза со одлуката во врска со тоа каде ќе вози идната сезона. „Студениот“ Финец во моментов ги брани боите на Ф1 тимот Лотус, чии што челници се презадоволни од неговиот ефект и со сите сили се обидуваат да го задржат, меѓутоа последниве неколку недели се шпекулира дека Раиконен би можел да го замени Марк Вебер во екипата на Ред Бул. Искусниот Скандинавец минатата година направи „кам-бек“ во натпреварувањето по двегодишниот обид во рели-водите, а по враќањето во „најбрзиот циркус“ на светот, само една трка не заврши меѓу освојувачите на бодови. Иако пред една недела самиот загадочно најави дека го мерка местото на Вебер и не би имал против да му биде тимски колега на Себастијан Фетел, сега на прашањето во врска со иднината, Раиконен е малку понерешителен. „Немам идеја. Очигледно дека во некој момент ќе морам да донесам одлука, меѓутоа треба уште многу работи да се поклопат, а за добрите нешта е потребно време. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Светскиот првак и возач на Ред Бул, Себастијан Фетел победи на вчерашната трка за Големата награда на Германија што се возеше на патеката во „Нирбургринг“. По добриот старт Фетел го презеде водството и изби пред Луис Хамилтон. Германецот знаеше да го зачува првото место иако беше „нападнат“ од Раиконен. Ова за Фетел беше четврта победа сезонава – 30.та во кариерата, а прва на домашен терен. Второто место му припадна на Кими Раиконен од Лотус, а трет беше неговиот колега Себастијан Грожан. Зад тројката од пиедесталот се пласира Ферари со Фернандо Алонсо. И покрај инцидентот во боксот кога му излета едната гума и заврши во телото на еден камерман, Марк Вебер од последното стигна до седмото место. Во генералниот пласман Фетел е лидер со 157 бодови, Алонсо има 123, Раиконен 116, Хамилтон 99, а Вебер 93. Кај конструкторите води Ред Бул со 250 бодови, пред Мерцедес со 183 и Ферари со 180. Следната трка се вози на 28.јули за ГН на Унгарија.
| | веќе видена | слични

Себастијан Фетел успеа конечно да победи на домашна почва, во трката за Големата награда на Германија, која се возеше на патеката Нирбургринг. Задржувајќи ја првата позиција мина низ целта неколку стотинки пред Кими Раиконен, не дозволувајќи му да го помине. Трет финишираше Ромен Грожан и на Lotus му денесе многу поени. Победата со реден број 30 во кариерата на Фетел беше претворање на сонот во јаве, бидејќи ова е негова прва на родната почва. Тој успеа да триумфира во една многу напната трка со повеќе инциденти, кои на голема среќа не завршија покатастрофално. Луис Хамилтон, кој започна од пол-позицијата, не успеа да ја задржи веднаш по стартот. Силен тимски старт направија двајцата пилоти на Red Bull, односно Фетел и Вебер го нападнаа Хамилтон од двете страни и уште по првиот свиок го преземаа водството во трката. По само неколку стотици метри на врвот на колоната беа Фетел, Вебер, Хамилтон и Раиконен. Четири круга по стартот на трката пилотот на Ferrari, Фелипе Маса, кој исто така направи силен старт ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Себастијан Фетел изјави дека победата на трката во Германија била уште поспецијална за него, благодарение на притисокот во последните кругови од страна на тимот на Лотус. Тој изрази задоволство од неговото возење, потенцирајки дека победил со само една секунда разлика. - Ова е олеснување и специјален ден за мене. Ке ми треба време да се смирам, но неверојатно сум горд денес, бидејки тимот заврши одлична работа со стратегијата и пит стоповите. Беше тешко, притискав секој круг и беше тешко, бидејќи возев на границата на возможното. Не смееш исто така да ги оптеретите пневматиците, бидејки тогаш нема да стигнете на крајот, а и морате да се пробивате низ гужвата најбрзо што можете. Безбедносното возило не ни помогна многу, а тимот на Лотус беше неверојатно брз денес. Се грижеа за пневматиците подобро од нас, и не предизвикаа за сите пари! Мило ми е што испадна на добро работата. – изјави Фетел. Тој за разлика од Хамилтон, ги пофали новите пневматици на Пирели, како и самиот произведувач, за успешното елиминирање ...
| | веќе видена | слични

Германецот Себастијан Фетел (Ред Бул) е победник на деветтата трка сезонава, што се возеше за ГН на Германија на патеката Нирбуринг. Бранителот на титулата до својата четврта победа сезонава, 30. во кариерата и прва на германско тло, стигна со резултат од 1:41.14.711 часа. Германецот уште на стартот на трката ја презеде првата позиција на Британецот Луис Хамилтон (Мерцедес) и успеа да ја задржи до самиот крај. Второто место му припадна на Финецот Кими Раиконен (Лотус), а трет беше неговиот тимски колега, Французинот Роман Грожан. Двократниот шампион, Шпанецот Фернандо Алонсо (Ферари), мораше да се задоволи со четвртото место. Најголем губитник на трката е шампионот од 2008 година, Хамилтон, кој иако стартуваше од пол-позицијата, трката ја заврши на петтото место, а бодови освоија уште Џенсон Батон (Мекларен), Марк Вебер (Ред Бул), Сехио Перез (Меркларен), Нико Розберг (Мерцедес) и Нико Хилкенберг (Заубер). По девет трки лидер во генералниот пласман е Фетел со 157 бодови, пред Алонсо со 123 и Раиконен со 114 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На денешната трка за Големата награда на Германија, за малку беше избегната голема несреќа за време на деветиот круг... Механичарите лошо ја прицврстиле гумата на болидот на Марк Вебер, а гумата едноставно се откачи кога Вебер тргна. Снимателот кој работеше во боксот во тој момент беше свртен со грбот, не забележа што се случи и едноставно откачената гума го покоси. Веднаш реагираше медицинскиот тим и според првичните информации снимателот е при свест, чувствува големи болки во градите, меѓутоа неговиот живот е вон опасност. Да се навратиме на самата трка. Денес славеше Себастијан Фетел, а ова беше прва победа за трикратниот Формула 1 шампион на ,,домашен терен'. Денешната победа е јубилејна 30. во кариерата на Германецот и четврта за оваа сезона со што ја зголеми предноста во однос на Алонсо во генералниот поредок на 34 поени разлика. На трката од пол-позицијата стратуваше Луис Хамилтон, но тоа не му помогна многу. На стартот веднаш беше претекнат од двајцата пилоти на Ред Бул, а на крајот Британецот заврши ...
| | веќе видена | слични

Актуелниот светски шампион во Формула 1, Себастијан Фетел , конечно победи на трката за Големата награда на Германија. Ова е прв пат возачот на Ред Бул да победи на трката во неговата татковина. Второто место го зазема Кими Раиконен, додека трет низ целта помина Роман Грожан. Трката ја одбележи и инцидентот во кој беше повреден и еден камерман. Ова е прва победа на Фетел на домашна патека, четврта во сезоната, и 30 во кариерата. С.Т.И
| | веќе видена | слични
3 копии

Нирбург, 7 јули - Германецот Себастијан Фетел ја забележа четвртата победа во сезоната, откако победи во деветтата трка во првенството на Формула 1, Големата награда на Германија. Актуелниот светски првак до 30-та победа стигна со вкупно време од 1:41:14.711 часа, тој уште во првиот свиок го презеде водството од Луис Хамилтон и не го испушти до самиот крај. Инаку Фетел стана прв Германец кој победил на Нирбугринг, на Големата награда на Германија. Шумахер победуваше на оваа патека, но кога на неа се возеше Големата награда на Европа. Второто и третото место, благодарение на тимската стратегија, го освоија пилотите на „Лотус“, Кими Раиконен и Роман Грожан. Одлична трка возеше Марк Вебер, кој и покрај проблемите во боксот при првото менување на пневматиците, успеа да стигне до седмото место, додека целосно разочараа возачите на „Мерцедес“, кои на оваа трка не можеа да го следат темпото на Фетел и двоецот на „Лотус“. И покрај одличната стратегија и менаџирањето на пневматиците, Фернандо Алонсо, исто така, не ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 180 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 681 | | | веќе видена

Во продолжение ја гледаме атмосферата во дел од нив, но и од Мелбурн Австралија каде Македонците се организираа за одбележување на овој  верскиот празник.
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фетел најбрз на вториот тренинг

Од:
До кого (е-маил):
Порака: