Ле Пен и Макрон со израмнети резултати одат во вториот круг


По првпат во поновата француска историја доаѓа до прекројување на политичката карта. Кандидатите класичната десница Франсоа Фијон, и на умерената левица, Беноа Хамон не се во вториот круг на претседателските избори. Имено, Емануел Макрон, кандидатот на „Во движење“ со 23,7 отсто од гласовите и Марин Ле Пен од крајно десниот Национален Фронт со 21,7 отсто од гласовите се победници во првиот круг на претседателските избори, на кои се претставија единаесет канидати, јавува дописникот на МИА од Париз. Ова се неофицијални резултати, но се објавени исти или многу слични од речиси сите различни институти и медиуми. Франсоа Фијон, кандидатот на Републиканците и Жан-Лук Меланшон на Бунтовна Франција, добиваат по 19,5 отсто од гласовите, додека кандидатот на социјалистите Беноа Хамон е далеку, со само 6,5 отсто на гласовите, што претставува најкатастрофален резултата на еден кандидат на социјалистичката партија, која е на власт од 2012 година. Излезеноста на изборите е околу 77 отсто, односно пред гласачките кутии не ...
| | веќе видена | слични

Откако првпат во шесте децении на историјата на Петтата Република од претседателската трка беа елиминирани кандидатите на двете традиционални партии што се сменуваа во Елисејската палата, на поделената Франција сега ѝ останува да избере помеѓу европскиот глобализам и популистичкиот национализам. Центристот Емануел Макрон и ултрадесничарката Марин Ле Пен се новата реалност, но и симптоми на земјата што по години политичко назадување, лажни ветувања и изневерени очекувања, се соочува со губење доверба во политичката класа. Од четирите претседателски кандидати што од вториот круг ги раздвојуваше само понекој процент, само еден ѝ припаѓа на етаблирана партија. Франција не е во криза само поради анахрониот политички систем. Втората најголема економија во ЕУ не објави реформи во пензискиот, даночниот и образовниот систем, не го реконструира пазарот на трудот. Невработеноста не паѓа под десет отсто, порастот на економијата е само околу еден процент. Се заканува тероризмот, кој го нарушува секојдневниот живот повеќе ...
| | веќе видена | слични

Мајката на Марин Ле Пен, Пјерет, во 1987. година одлучила за машкото списание да се фотографира гола за да му се одмазди на својот сопруг за навредите на нејзина сметка. 81-годишната Пјерет Ле Пен, мајка на Марин Ле Пен, лидерка на десничарскиот Национален фронт, своевремено позирала гола за "Playboy" за да му се одмазди на Жан Мари Ле Пен. Жан Мари Ле Пен и Пјерет, која се занимавала со манекенство, се венчале во 1960. година и во бракот добиле три ќерки. Жан Мари во 70-тите години го основал Националниот фронт, екстремно десничарска партија која собирала антисемитисти и поранешни нацисти. Кратко потоа доаѓа до расправии во бракот, и Пјерет одлучила да го остави Жан Мари, а семејниот дом го напуштила во 1984. година. Три години подоцна, кога разводот бил финализиран, Пјерет позирала гола за "Playboy", каде навела дека од сопругот се развела бидејќи тврдел дека "според традиционалните француски вредности, жената е добра само за чистење, перење и вршење на брачни должности". Позирала во облека на ...
| | веќе видена | слични

Според спроведените анкети, одговорот е „Не“, но тоа не значи дека така и ќе биде на крајот. фото извор: Getty Images Емануел Макрон води убедливо на анкетите, но дали Марин Ле Пен би можела да стане претседател на Франција на изборите на 7 мај? Макрон во првиот круг освои еден милион повеќе гласа од Ле Пен, има одлична политичка позадина и поддршка од сегашниот претседател Франсоа Оланд, како и поранешниот претседател Никола Саркози. Сепак, експертите сметаат дека ако има мала излезност во вториот круг за Макрон, тогаш гласовите за Ле Пен може многу брзо да се искачат за дури 50 проценти. Ле Пен, пак, сметаат дека треба да напредне во анкетите,. Ако 90 проценти од луѓето кои кажале дека ќе гласаат за Ле Пен тоа и го направат, а во исто време само 65 проценти од гласачите на Макрон излезат на гласање, тогаш Марин Ле Пен ќе ги добие изборите со 50.07 проценти. Некои експерти пак, сметаат дека Ле Пен е многу полош избор дури и од Трамп. Ле Пен го привлече вниманието на јавноста со интервјуата кои ги даде за ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Француската полиција денеска употреби солзавец против учениците кои протестираа во Париз против претседателските кандидати Марин Ле Пен и Емануел Маркон, кои влегоа во вториот круг. Околу 500 средношколци организираа протестен марш, а полицијата реагираше откако тие почнаа да фрлаат шишиња врз полицајците. Полицијата употреби солзавец и против демонстрантите во градот Рен, западна Франција, каде протестираа околу 2.000 средношколци, студенти и десничарски активисти. Претходно, во текот на денот учениците ги блокираа влезовите на 20 средни училишта во Париз, барајќи прекин на наставата. Откако Ле Пен и Макрон влегоаа во вториот круг од претседателските избори во средните училишта ширум Франција се одржуваат протести под мотото „Ниту Ле Пен, ниту Макрон“.
| | веќе видена | слични

Францускиот претседателски кандидат, глобалистот Емануел Макрон, вчера се соочи со анимозитет и туркање и беше исвиркан од околу 300 работници пред фабриката „Вирпул“ во неговиот роден град Амиен. Настанот што почна како планирана кампањска средба со синдикалните лидери во фабриката во Амиен, која се соочува со затворање и селење на активностите во Полска, кулминира во катастрофа за Макрон по изненадната посета на неговата ривалка во претседателската трка, Марин Ле Пен, на фабриката неколку часа претходно, пренесува британски „Експрес“. Kрадејќи му го моментот, појавувајќи се ненајавена, Ле Пен вети дека ќе ја задржи фабриката отворена и ја нагласи потребата да се заштитат француските работни места. - Kога слушнав дека Макрон доаѓа тука и не планира да се сретне со работниците, не планирал да дојде за да ја спаси фабриката, туку да се засолни којзнае каде во Стопанската комора ... тоа го сметам за знак за непочитување на работниците на „Вирпул“ и решив да дојдам и да се видам со вас. Сите знаат на која ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Емануел Макрон лесно ќе ја победи ултрадесничарката Марин ле Пен на претседателските избори во Франција на седум мај, покажуваат резултатите од анкетата на Институтот Пининвеи. Сепак, рејтингот на Макрон во секојдневната анкета на Институтот денеска првпат забележа пад под психолошкиот праг од 60 проценти. Според последните резултати за Макрон би гласале 59 проценти, а за Ле Пен – 41. Вчерашните резултати беа 60 наспроти 40 отсто.
| | веќе видена | слични

Повеќе од 500 средношколци во Париз организираа протестен марш против претседателските кандидати Марин Ле Пен и Емануел Маркон. Тие почнаа да фрлаат шишиња врз полицајците, по што силите за безбедност возвратија со солзавец. Полицијата употреби солзавец и против демонстрантите во градот Рен, каде протестираа околу 2.000 средношколци, студенти и десничарски активисти. Претходно, во текот на денот учениците ги блокираа влезовите на 20 средни училишта во Париз, барајќи прекин на наставата. Откако Ле Пен и Макрон влегоаа во вториот круг од претседателските избори во средните училишта ширум Франција се одржуваат протести под мотото „Ниту Ле Пен, ниту Макрон“. (Макфакс) Loading...
| | веќе видена | слични

Димни бомби и солзавци биле фрлени на демонстрантите кои се собрале на улиците на Париз да протестираат против двата кандидати за претседател на Франција - Емануел Макрон и Марин Ле Пен. Полицијата против неколку стотина демонстранти започнала да ја применува оваа тактика, по што тие одбиле да си заминат, и покрај тоа што градот не го одобрил протестот од едноставна причина што - не бил најавен. "Ни Макрон, ни Ле Пен", се слушало на улиците во Париз, што е парола со која демонстрантите јасно покажуваат што мислат за двајцата луѓе од кои едниот ќе стане нивен претседател на 7. мај. Учество на протестите земале студенти од најмалку 20 факултети во Париз, пренесува France Presse , и додава дека на солзавецот и димните бомби демонстрантите возвратиле така што со стаклени шишиња и камења ја гаѓале полицијата. Демонстрантите носеле транспаренти на кои пишувало "Ни татина наследничка, ни корпоративен шеф", како и "Не сакаме ни расист, ни банкар", алудирајќи на двајцата кандидати и нивното професионално минато. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Париз денеска се одржуваат протести против претседателските кандидати кои минаа во вториот круг на изборите во Франција. На улиците излегоа неколку илјади незадоволни граѓани кои фрлаа димни бомби, шишиња и камења, извикувајќи „ниту Макрон, ниту Ле Пен“. Дел од медиумите јавуваат дека протстот го водат средношколци. Полицијата возвратила со солзавец. Неколку објекти се ишарани со пароли, „ниту банкарот, ниту расистот. Двајцата кандидати повторно ќе се соочат на избори на 7 мај. Според социјалните медиуми, протестите против двајцата кандидати за претседател на Франција се одвивале во Париз, но и во други француски градови, особено на северозападот на земјата. Млади луѓе денеска ги блокирале, или се обиделе да постават барикади пред влезовите во 20 париските средни училишта, демонстрирајќи против Макрон и Ле Пен.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 204 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ беше во куќата на семејството на Шаулиќ за да изрази сочувство за смртта на познатиот пејач, пренесуваат српските ...
сите 186 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 140 | | | веќе видена

Братучедот на Лирим Красниќи, Мухамет Красниќи, на својот ФБ профил се пофали и го поздрави потегот на неговиот братучед и другарот Есат Кафеѓоли, кои ги ...
сите 292 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Работодавачите во чии компании работеле повредените или загинатите во сообраќајната несреќа кај Ласкарци треба овие случаи да ги пријават во Државниот ...
сите 130 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ле Пен и Макрон со израмнети резултати одат во вториот круг

Од:
До кого (е-маил):
Порака: