Калајџиев: Разочаран сум од изборот на обвинителката


Законското решение нуди доволна гаранција дека специјалната обивнителка ќе има можност и ресурси независно да ги истржи случаите поврзани со прислушвањето, согласни се експертите, но тие се со поделени мислења околу изборот на личноста. Професорот на правниот факултет, Гордан Калајџиев, кој исто така се споменуваше како можно решение, се сомнева во интегритетот на Катица Јанева. За „24 Вести“ вели дека и покрај неговото 30-годишно искуство, таа не му е позната како истакнат обвинител, а од тоа што го дознал, се сомнева и дека е блиска со актулениот државен обвинител Марко Зврлевски. Калајџиев кој е и претседател на Хелсиншкиот комитет, вели дека на некој начин граѓанскиот сектор се чувствува изневерен од СДСМ и меѓународната заедница.
| | веќе видена | слични

Интервју со Оливер Спасовски, генерален секретар на СДСМ: Говори за тоа како се одвивале преговорите за специјален јавен обвинител, зошто се договориле партиите за Катица Јанева, зошто е елиминиран Клајџиев, и која е улогата на странскиот фактор
| | веќе видена | слични

„Кој прв ја предложи Катица Јанева за Специјален јавен обвинител? Спие ли мирно, каква е совеста на Зоран Заев после сите ислушани прислушувани разговори? Стравува ли Заев од ново обвинение? Какви ќе бидат позициите на СДСМ во натамошните преговори од Договорот во Пржино? Ќе прифатат ли социјалдемократите нови компромиси“, се дел од прашањата на новинарката Оливера Трајковска вечерва од 21 часот, во интервјуто со претседателот на СДСМ, Зоран Заев во Win-Win на 24 Вести.
| | веќе видена | слични

Дебата на профeсорката Мирјана Најчевска и адвокатот Ѕвонко Давидовиќ: За поддршката и критиките кон специјалната обвинителка Катица Јанева, како и за пропустите во новиот Закон за јавен обвинител
| | веќе видена | слични

Советот на јавни обвинители вечерва едногласно ја избра Катица Јанева за специјален јавен обвинител. Таа не присуствуваше на изборот. Заклетва ќе положи во текот на утрешниот ден.
| | веќе видена | слични

Ви го пренесуваме вечерашното издание на 24 Анализа на 24 Вести каде за законот и изборот на специјалната обвинителка Катица Јанева, каде дискутираа Гордан Калајџиев и Насер Зибери.
| | веќе видена | слични

Останато

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 205 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 44 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Калајџиев: Разочаран сум од изборот на обвинителката

Од:
До кого (е-маил):
Порака: