Спасени група холандски туристи од островот Голем Град во Преспанското Езеро

Скопје - На 25.06.2011 година околу 23,30 часот по добиено телефонско известување од дежурниот на ПС-Ресен, од страна на двајца униформирани полициски службеници при ПС за ГН Стење со еден пловен објект со комплетна пловидбена опрема и средства за спасување, упатена е патролна служба кон островот Голем Град на Преспанското Езеро, за спасување на група од десет луѓе, од кои осумина државјани на Р.Финска, кои преку ТА „Лале Турс” од Охрид, сопственост на К.Б.(1991) од с.Пештани, со два метални чамци биле на прошетка на островот и при враќање ги фатило големо невреме и не можеле да се вратат назад и побарале помош од Полицијата. Бидејќи Единицата за специјални задачи при МВР на РМ се наоѓа во х.Крани побарана е нивна асистенција. Истите со еден УПС од ПС за ГН Стење во 00,10 часот со еден пловен објект се упатиле на островот заради прифаќање на дел од групата. Лицата околу 02,40 часот безбедно се донесени во ПС за ГН Стење.
| | веќе видена | слични

Хумана страница: Подвиг на единицата за спасување на општината Карпош Просторната единицата за заштита и спасување на општина Карпош завчера во Струга направи вистински хуман подвиг, спасувајќи татко и две деца од езерското невреме. Имено, осумчлената екипа од оваа неодамна основана единица во состав: Димитар Бадев, Марјан Јовановиќ, Дејан Јонузоски, Петре Кузмановски, Златко Чегар и Димитар Чаловски, кои се на повеќедневна обука за спасување од несреќи во води, завчера несакано имаше вистински тест на подготвеноста. Претпладне, за време на обуката, кога ја тестираше опремата за нуркање и вежбаше пливачки техники, на педесетина метри во вода, тимот од Карпош забележа на 1,2 километар од брегот неподвижен пловен објект. По интервенцијата во Црвениот крст беа информирани дека станува збор за објект што два до три часа стои на исто место и не успева да се приближи до брегот. По ваквите сигнали спасувачки чамец со тим спасувачи, две лица од Црвен крст и тројца од единицата за спасување на општината Карпош ...
| | веќе видена | слични

Родител и две малолетни деца, кои се возеле на педалинка, на безмалку два километра од брегот на Охридско Езеро, вчера, во драматична акција за спасување изведена од припадници на МВР и од Единицата за заштита и за спасување од скопската општина Карпош, биле спасени од високите бранови и од силниот ветар, кој не им дозволил да се вратат безбедно на брегот. Околу 11 часот тие тргнале од брегот на Струга да се возат по езерото. Во еден момент почнал да дува силен ветер, а брановите преминувале преку пловниот објект и било невозможно да се контролира ситуацијата. Додека тој се обидувал да ја одржи педелинката стабилна, неодамна формирана единица за заштита и за спасување од скопската општина Карпош била на повеќедневна обука во Струга. Кога ја тестирале опремата за нуркање и вежбале пливачки техники на длабочина од 50 метри, тимот забележал на околу еден километар од брегот неподвижен пловен објект како плута по езерото, а на него има три лица. По интервенцијата на Црвениот крст биле информирани дека станува ...
| | веќе видена | слични

Eдиницата за заштита и спасување на општина Карпош вчера напладне во Струга спасиле татко и две деца од езерското невреме, соопштија локалните власти од Карпош. Осумчлената екипа од оваа неодамна формирана едница која се наоѓа на повеќедневна обука за спасување од несреќи во води, имала вистински тест на подготвеноста. Кога ја тестирале опремата за нуркање и вежбале пливачки техники, на 50-тина метри во вода, тимот забележал на 1,2 километри од брегот неподвижен пловен објект. По интервенцијата на Црвениот крст биле информирани дека станува збор за педалинка кој три часа стои на исто место и не успева да се приближи до брегот. Со спасувачки чамец тимот со две лица од Црвен крст отишле на местото и ги извлекле 50-годишниот татко со две деца кои со крајни сили, се обидувале да им се спортивстават на силниот ветер и брановите на Охридското Езеро. Драматичното извлекување на таткото и децата го следеле повеќемина туристи кои било во близината на плажата на хотелот „Дрим“. /З.М.
| | веќе видена | слични

БИТОЛА - „Тигри“ ги спасиле финските туристи од невремето во Преспа. За влакно и во вистински момент била избегната голема несреќа. Жителите на Преспа велат дека двата чамца со туристи од островот Голем Град ги носел силен ветер кон Грција. Овие гости не носеле спасувачки појаси, нагласуваат од полицијата. Вработени од туристичката агенција „Лале турс“ од Охрид, кои се организатори на турата на Финците до Преспа, велат дека целата организација била по желба на клиентите. Меѓутоа, сопственикот на агенцијата категорично одбива да зборува за настанот, под изговор дека би можел да биде злоупотребен, како што рече, за сензационални вести. Сепак, признава дека бил повикан во полиција. Пред почетокот на туристичката сезона во Преспа и по овој настан голем број прашања остануваат отворени. Пред се', колку се безбедни туристите на копно и во вода. Потоа колку се безбедни пловните објекти? Дали се почитуваат сите мерки за безбедност? Преспанци велат дека без добро познавање на езерото секој излет во него е ризик за ...
| | веќе видена | слични

Спасувачка драма на татко и на неговите два сина на струшкото крајбрежје. Семејството што се возело на педалинка во еден момент се оддалечило од брегот и со часови стоело сред езеро, не можејќи да му се спротивстави на силниот ветер. Со брза интервенција на Црвен крст и на Единицата за спасување на Карпош, кои во близината биле на обука, 50-годишниот татко и неговите два сина навреме се спасени. Драмата се случила завчера попладне во близина на хотелот „Дрим“ во Струга. Борбата на спасувачите со брановите во Охридското Езеро и силниот ветер ја следеле повеќемина туристи што се нашле во близина на една од најпознатите плажи на струшкото крајбрежје. Осумчлената екипа за време на обука за пливачки техники, на која ја тестирала опремата за нуркање, во еден момент на 1,2 километри оддалеченост од брегот забележала неподвижен пловен објект. По интервенција во Црвен крст, се информирале дека станува збор за педалинка што веќе два-три часа стоела в место и безуспешно се обидувала да се врати на брегот. Откако ги ...
| | веќе видена | слични

на брегот од Охридското Езеро Во спасувачката драма учествувале осум члена од оваа неодамна основана единица кои, за среќа, биле на повеќедневна обука за спасување од несреќи во води Татко и две деца, кои биле исцрпени од неколкучасовна борба со силниот ветар и обидот педалинката да ја вратат на брегот од Охридското Езеро, биле спасени вчера од просторната единица за заштита и спасување на општина Карпош во Струга. Во спасувачката драма учествувале осум члена од оваа неодамна основана единица кои, за среќа, биле на повеќедневна обука за спасување од несреќи во води. Тие вчера за време на обуката, кога ја тестирале опремата за нуркање и вежбале пливачки техники, забележале неподвижен пловен објект на повеќе од еден километар од брегот. По интервенцијата во Црвениот крст биле информирани дека станува збор за објект кој два до три саати стои на исто место и не успева да се приближи до брегот. Веднаш потоа спасувачки чамец со тим спасувачи од Црвениот крст и од единицата за спасување на Општина Карпош отишол до ...
| | веќе видена | слични

Екипата за спасување и тимот на Црвениот крст успешно ја изведоа акцијата и тројцата ги довеле до плажата на хотелот "Дрим" Невремето што го зафати Охридско-преспанскиот регион предизвика неколку поголеми несреќни случаи во езерските води, што, за среќа, завршија без човечки жртви. Единицата за заштита и спасување од скопската општина Карпош во Струга викендов спаси татко и две деца. Осумчлената екипа од оваа неодамна основана единица, која е на повеќедневна обука за спасување од несреќи во води во Струга, имаше вистински тест на подготвеност. Спасувачите успеаја да ја донесат до брегот педалинката што била на километар од брегот, а капачите не можеле да ја вратат поради силниот ветер и брановите. На педалинката биле 50-годишниот А.И. и две малолетни деца. Екипата за спасување и тимот на Црвениот крст успешно ја изведоа акцијата и тројцата ги довеле до плажата на хотелот Дрим". Викендов за влакно беше избегнат уште еден Илинден", овој пат во водите на Преспанското Езеро. Силно невреме зафати група од осум ...
| | веќе видена | слични

Припадници на единицата за заштита и спасување на скопската општина Карпош и екипа на Црвениот крст, вчера, спасиле татко и две деца кои ги зафатило невреме додека со педалинка се возеле по Охридското Езеро во Струга. Спасувачите кои биле на повеќедневна обука за спасување од несреќи во води во Струга, околу пладне биле информирани од екипа на Црвениот крст дека пловен објект неколку часа стои неподвижен на околу еден километар од брегот. Спасувачката екипа веднаш се упатила кон местото каде татко со два сина на педалина се обидувал да се справи со силните бранови. Тие биле безбедно донесени на брегот каде спасителите биле наградени со аплауз од туристите присутни на плажата. OhridNews
| | веќе видена | слични

Невремето и големите бранови кои го зафатија охридско преспанскиот регион предизвикаа неколку драми во езерските води кои за среќа завршија без човечки жртви. Просторната единицата за заштита и спасување на скопската општина Карпош во Струга вчера спаси татко и две деца од езерското невреме. Осумчлената екипа од оваа неодамна основана единица, која е на повеќедневна обука за спасување од несреќи во води во Струга, имаше вистински тест на подготвеноста. Тие успеаја да донесат до брегот педалинка која била на околу еден километар од брегот и не можела да се врати поради силниот ветер и брановите. На педалинката бил 50-годишниот А.И. и две малолетни деца. Екипата за спасување и тимот на Црвениот крст успешно ја изведоа акцијата и тројцата ги довеле до плажата на хотелот „Дрим“. Викендов за влакно избегната уште една незгода, овој пат во водите на Преспанското Езеро. Силно невреме зафати група од осум фински туристи кои биле во прошетка и разгледување на островот Голем Град. Туристите преку агенцијата „Лале ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 258 | | | веќе видена

Сега, кога се очекува договорот за името да биде ратификуван во грчкиот парламент и со тоа да му се стави крај на долгогодишниот наметнат спор за нашето ...
сите 183 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 374 | | | веќе видена

Огњен Врањеш, кој популарноста ја стекна после врската со Катарина Грујиќ, а овие денови и со аферата со Јелена Карлеуша, се уште е во Белгија, иако се ...
сите 230 | | | веќе видена

Престануваат да важат интервентните препораки и мерки кои беа активирани при надминувањето на прагот на алармирање во Стурмица, соопшти владината прес-служба. ...
сите 200 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 155 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спасени група холандски туристи од островот Голем Град во Преспанското Езеро

Од:
До кого (е-маил):
Порака: