Карпош – Татко и две деца спасени од невреме

Скопје – Просторната eдиницата за заштита и спасување на општина Карпош денес во Струга имаше вистински хуман подвиг, спасувајќи татко и две деца од езерското невреме .Имено, осумчлената екипа од оваа неодамна основана едница во состав од: Димитар Бадев, Марјан Јовановиќ, Дејан Јонузоски,Петре Кузмановски, Златко Чегар и Димитар Чаловски кои се на повеќедневна обука за спасување од несреќи во води, денес несакано имаше вистински тест на подготвеноста.Претпладне, за време на обуката, кога ја тестираше опремата за нуркање и вежбаше пливачки техники, на 50-тина метри во вода, тимот од Kарпош забележа на 1,2 километри од брегот неподвижен пловен објект. По интервенцијата во Црвениот Крст беа информирани дека станува збор за објект кој два до три саати стои на исто место и не успева да се приближи до брегот. По ваквите сигнали спасувачки чамец со тим спасувачи, две лица од Црвен Крст и тројца од Единицата за спасување на Општина Карпош (Димитар Бадев, Марјан Јовановиќ и Дејан Јонузоски) отидоа до самото ...
| | веќе видена | слични

Хумана страница: Подвиг на единицата за спасување на општината Карпош Просторната единицата за заштита и спасување на општина Карпош завчера во Струга направи вистински хуман подвиг, спасувајќи татко и две деца од езерското невреме. Имено, осумчлената екипа од оваа неодамна основана единица во состав: Димитар Бадев, Марјан Јовановиќ, Дејан Јонузоски, Петре Кузмановски, Златко Чегар и Димитар Чаловски, кои се на повеќедневна обука за спасување од несреќи во води, завчера несакано имаше вистински тест на подготвеноста. Претпладне, за време на обуката, кога ја тестираше опремата за нуркање и вежбаше пливачки техники, на педесетина метри во вода, тимот од Карпош забележа на 1,2 километар од брегот неподвижен пловен објект. По интервенцијата во Црвениот крст беа информирани дека станува збор за објект што два до три часа стои на исто место и не успева да се приближи до брегот. По ваквите сигнали спасувачки чамец со тим спасувачи, две лица од Црвен крст и тројца од единицата за спасување на општината Карпош ...
| | веќе видена | слични

Родител и две малолетни деца, кои се возеле на педалинка, на безмалку два километра од брегот на Охридско Езеро, вчера, во драматична акција за спасување изведена од припадници на МВР и од Единицата за заштита и за спасување од скопската општина Карпош, биле спасени од високите бранови и од силниот ветар, кој не им дозволил да се вратат безбедно на брегот. Околу 11 часот тие тргнале од брегот на Струга да се возат по езерото. Во еден момент почнал да дува силен ветер, а брановите преминувале преку пловниот објект и било невозможно да се контролира ситуацијата. Додека тој се обидувал да ја одржи педелинката стабилна, неодамна формирана единица за заштита и за спасување од скопската општина Карпош била на повеќедневна обука во Струга. Кога ја тестирале опремата за нуркање и вежбале пливачки техники на длабочина од 50 метри, тимот забележал на околу еден километар од брегот неподвижен пловен објект како плута по езерото, а на него има три лица. По интервенцијата на Црвениот крст биле информирани дека станува ...
| | веќе видена | слични

Eдиницата за заштита и спасување на општина Карпош вчера напладне во Струга спасиле татко и две деца од езерското невреме, соопштија локалните власти од Карпош. Осумчлената екипа од оваа неодамна формирана едница која се наоѓа на повеќедневна обука за спасување од несреќи во води, имала вистински тест на подготвеноста. Кога ја тестирале опремата за нуркање и вежбале пливачки техники, на 50-тина метри во вода, тимот забележал на 1,2 километри од брегот неподвижен пловен објект. По интервенцијата на Црвениот крст биле информирани дека станува збор за педалинка кој три часа стои на исто место и не успева да се приближи до брегот. Со спасувачки чамец тимот со две лица од Црвен крст отишле на местото и ги извлекле 50-годишниот татко со две деца кои со крајни сили, се обидувале да им се спортивстават на силниот ветер и брановите на Охридското Езеро. Драматичното извлекување на таткото и децата го следеле повеќемина туристи кои било во близината на плажата на хотелот „Дрим“. /З.М.
| | веќе видена | слични

БИТОЛА - „Тигри“ ги спасиле финските туристи од невремето во Преспа. За влакно и во вистински момент била избегната голема несреќа. Жителите на Преспа велат дека двата чамца со туристи од островот Голем Град ги носел силен ветер кон Грција. Овие гости не носеле спасувачки појаси, нагласуваат од полицијата. Вработени од туристичката агенција „Лале турс“ од Охрид, кои се организатори на турата на Финците до Преспа, велат дека целата организација била по желба на клиентите. Меѓутоа, сопственикот на агенцијата категорично одбива да зборува за настанот, под изговор дека би можел да биде злоупотребен, како што рече, за сензационални вести. Сепак, признава дека бил повикан во полиција. Пред почетокот на туристичката сезона во Преспа и по овој настан голем број прашања остануваат отворени. Пред се', колку се безбедни туристите на копно и во вода. Потоа колку се безбедни пловните објекти? Дали се почитуваат сите мерки за безбедност? Преспанци велат дека без добро познавање на езерото секој излет во него е ризик за ...
| | веќе видена | слични

Спасувачка драма на татко и на неговите два сина на струшкото крајбрежје. Семејството што се возело на педалинка во еден момент се оддалечило од брегот и со часови стоело сред езеро, не можејќи да му се спротивстави на силниот ветер. Со брза интервенција на Црвен крст и на Единицата за спасување на Карпош, кои во близината биле на обука, 50-годишниот татко и неговите два сина навреме се спасени. Драмата се случила завчера попладне во близина на хотелот „Дрим“ во Струга. Борбата на спасувачите со брановите во Охридското Езеро и силниот ветер ја следеле повеќемина туристи што се нашле во близина на една од најпознатите плажи на струшкото крајбрежје. Осумчлената екипа за време на обука за пливачки техники, на која ја тестирала опремата за нуркање, во еден момент на 1,2 километри оддалеченост од брегот забележала неподвижен пловен објект. По интервенција во Црвен крст, се информирале дека станува збор за педалинка што веќе два-три часа стоела в место и безуспешно се обидувала да се врати на брегот. Откако ги ...
| | веќе видена | слични

на брегот од Охридското Езеро Во спасувачката драма учествувале осум члена од оваа неодамна основана единица кои, за среќа, биле на повеќедневна обука за спасување од несреќи во води Татко и две деца, кои биле исцрпени од неколкучасовна борба со силниот ветар и обидот педалинката да ја вратат на брегот од Охридското Езеро, биле спасени вчера од просторната единица за заштита и спасување на општина Карпош во Струга. Во спасувачката драма учествувале осум члена од оваа неодамна основана единица кои, за среќа, биле на повеќедневна обука за спасување од несреќи во води. Тие вчера за време на обуката, кога ја тестирале опремата за нуркање и вежбале пливачки техники, забележале неподвижен пловен објект на повеќе од еден километар од брегот. По интервенцијата во Црвениот крст биле информирани дека станува збор за објект кој два до три саати стои на исто место и не успева да се приближи до брегот. Веднаш потоа спасувачки чамец со тим спасувачи од Црвениот крст и од единицата за спасување на Општина Карпош отишол до ...
| | веќе видена | слични

Екипата за спасување и тимот на Црвениот крст успешно ја изведоа акцијата и тројцата ги довеле до плажата на хотелот "Дрим" Невремето што го зафати Охридско-преспанскиот регион предизвика неколку поголеми несреќни случаи во езерските води, што, за среќа, завршија без човечки жртви. Единицата за заштита и спасување од скопската општина Карпош во Струга викендов спаси татко и две деца. Осумчлената екипа од оваа неодамна основана единица, која е на повеќедневна обука за спасување од несреќи во води во Струга, имаше вистински тест на подготвеност. Спасувачите успеаја да ја донесат до брегот педалинката што била на километар од брегот, а капачите не можеле да ја вратат поради силниот ветер и брановите. На педалинката биле 50-годишниот А.И. и две малолетни деца. Екипата за спасување и тимот на Црвениот крст успешно ја изведоа акцијата и тројцата ги довеле до плажата на хотелот Дрим". Викендов за влакно беше избегнат уште еден Илинден", овој пат во водите на Преспанското Езеро. Силно невреме зафати група од осум ...
| | веќе видена | слични

Припадници на единицата за заштита и спасување на скопската општина Карпош и екипа на Црвениот крст, вчера, спасиле татко и две деца кои ги зафатило невреме додека со педалинка се возеле по Охридското Езеро во Струга. Спасувачите кои биле на повеќедневна обука за спасување од несреќи во води во Струга, околу пладне биле информирани од екипа на Црвениот крст дека пловен објект неколку часа стои неподвижен на околу еден километар од брегот. Спасувачката екипа веднаш се упатила кон местото каде татко со два сина на педалина се обидувал да се справи со силните бранови. Тие биле безбедно донесени на брегот каде спасителите биле наградени со аплауз од туристите присутни на плажата. OhridNews
| | веќе видена | слични

Невремето и големите бранови кои го зафатија охридско преспанскиот регион предизвикаа неколку драми во езерските води кои за среќа завршија без човечки жртви. Просторната единицата за заштита и спасување на скопската општина Карпош во Струга вчера спаси татко и две деца од езерското невреме. Осумчлената екипа од оваа неодамна основана единица, која е на повеќедневна обука за спасување од несреќи во води во Струга, имаше вистински тест на подготвеноста. Тие успеаја да донесат до брегот педалинка која била на околу еден километар од брегот и не можела да се врати поради силниот ветер и брановите. На педалинката бил 50-годишниот А.И. и две малолетни деца. Екипата за спасување и тимот на Црвениот крст успешно ја изведоа акцијата и тројцата ги довеле до плажата на хотелот „Дрим“. Викендов за влакно избегната уште една незгода, овој пат во водите на Преспанското Езеро. Силно невреме зафати група од осум фински туристи кои биле во прошетка и разгледување на островот Голем Град. Туристите преку агенцијата „Лале ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 89 | | | веќе видена

Шпанскиот ас, Рафаел Надал одигра квалитетно на овогодинешното издание на Вимблдон на кое како и лани дојде до полуфиналето во кое подобар од него беше Рожер ...
сите 290 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Еден пријавил па почнала истрагата, но по обелоденувањето на случајот и некои други бизнисмени пријавиле во Јавното бвинителство дека биле уценувани. Во ...
сите 364 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 101 | | | веќе видена

Лидерска средба најверојатно нема да има. Извори од СДСМ синоќа брифираа дека лидерот Зоран Заев им соопштил на сопартијците дека форматот на средбата без ...
сите 309 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Карпош – Татко и две деца спасени од невреме

Од:
До кого (е-маил):
Порака: