Фудбал: Рома го отпушти Спалети

4 копии

Рим – Италијанскиот фудбалски прволигаш Рома денес и официјално потврди дека Лучијано Спалети повеќе нема да седи на тренерското место на овој клуб. И покрај тоа што Спалети успеа да го освои 2.место во Серија А и да обезбеди директен пласман во Лигата на шампионите, раководството на Рома му врачи отказ, бидејќи клубот остана без ниту еден трофеј и покрај големите амбиции пред почетокот на сезоната. - Му изразуваме голема благодарност на Спалети за вложениот труд и постигнатите резултати. Под негово водство Рома постигна најмногу голови во својата историја и освои најмногу бодови. Му посакуваме успех во понатамошната работа, стои во соопштението од Рома. Спалети покрај сезоната 2016/17, во римскиот клуб работеше и во периодот од 2005 до 2009 година. Се очекува раководството наскоро да го објави името на новиот тренер.
| | веќе видена | слични
4 копии

Лучијано Спалети неодамна го напушти тренерското место во Рома, но тој и понатаму ќе работи во Италијанското фудбалско првенство, како тренер на Интер. Според пишувањата на медиумите во Италија, Спалети се согласил на двегодишна соработка со Интер, а трансферот се очекува да биде официјализиран во текот на утрешниот ден. Новиот тренер на Интер ќе заработува четири милиони евра годишно. 58-годишниот Спалети во тренерската кариера ги предводел Емполи, Сампдорија, Венеција, Удинезе, Анкона, Рома, и Зенит Санкт Петербург.
| | веќе видена | слични

Според пишувањата на медиумите во Италија, Спалети се согласил на двегодишна соработка со Интер, а трансферот се очекува да биде официјализиран во текот на утрешниот ден. Новиот тренер на Интер ќе заработува четири милиони евра годишно. 58-годишниот Спалети во тренерската кариера ги предводел Емполи, Сампдорија, Венеција, Удинезе, Анкона, Рома, Зенит и Санкт Петербург. /МИА
| | веќе видена | слични

Италијанските медиуми пренесуваат дека милански Интер е сериозно заинтересиран за играчот на Саутемптон и српската репрезентација, Душан Тадиќ. Интер следната недела и официјално ќе го промовира Лучијано Спалети за нов тренер, но веќе работи на засилувањата за следната сезона. Наводно „нероаѕурите“ сакаат да го засилат средниот ред со Душан Тадиќ и веќе стапиле во контакт со неговите агенти. Србинот имаше одлична сезона во Саутемптон, а во Интер веруваат дека тој може да донесе додатна креативност во средниот ред. 28-годишниот српски репрезентативец има договор со Саутемптон до 2020 година, а се очекува цената на трансферот да изнесува 17 милиони евра.
| | веќе видена | слични

Лучијано Спалети од клупата на Рома се сели на тренерската позиција во редовите на Интер со кого ќе потпише двегодишен договор, објавија вечерва најугледните италијански медиуми. Спалети ја одведе Рома до второто место во Серија А и пласман во Лигата на шампионите, но не го продолжи договорот кој му истече по крајот на сезоната, а причина очигледно е желбата да ја прифати понудата на Интер. Конечниот договор бил постигнат денеска во Фиренца, Спалети ќе одлучува за целосниот стручен штаб, а официјално информацијата ќе биде објавена во понеделник.
| | веќе видена | слични
2 копии

Калчолигашот Интер во изминативе неколки сезони е далеку од посакуваното ниво, па цехот за променливите резултати го плаќаат тренерите кои се менуваат како на филмска лента. Само претходната кампања се случија еден куп промени, се тргна со Манчини, па дојде Де Бур, менуваше Веки, неколку месеци на чело беше и Пиоли што значи Интер никако не може да најде стратег кој подолго време ќе се задржи на кормилото и ќе ги оставари високите цели. Можеби во тоа ќе успее Лучијано Спалети кој според потпретседателот Хавиер Занети е на чекор од преземање на таа функција. - Да Спалети е блиску, - истакнал Занети. Некој информации велат дека Спалети ќе биде официјално промовиран или до крајот на оваа или на почетокот на другата седмица.
| | веќе видена | слични

Рома тешко дека ќе успее да ги задржи двајцата свои стопери ова лето. За Рудигер се интересира Интер, а за Манолас интерес покажува Челси. Како што пренесуваат италијанските медиуми, Рудигер наводно веќе ја прифатил понудата на Интер и постигнал договор со миланскиот клуб, па сега останува Интер и Рома да се договорат околу обесштетувањето. Мал проблем претставувало тоа што Рома бара околу 60 милиони евра за својот стопер, додека пак Интер не се подготвени да издвојат толку голема сума. Сепак, се очекува пресудна улога во трансферот да одигра Валтер Сабатини, новиот спортски директор на Интер, а поранешен на Рома, а доколку Спалети биде назначен за нов тренер на „Нераѕурите“, тоа само ќе го забрза процесот. Наводно Рудигер во Интер би требало да заработува три милиони евра по сезона. Поранешниот фудбалер на Штугарт досега има настапено на 62 натпревари за Рома.
| | веќе видена | слични

Рома денеска и официјално потврди дека Лучано Спалети си заминува од тренерската позиција и спортскиот директор Мончи им откри на навивачите нешто повеќе за неговиот наследник. Тој вели дека точно знае што бара од новиот тренер и е на добар пат брзо да ја заврши потрагата. – Се уште работиме на тоа, но имаме голем напредок. Наш приоритет беше Лучано да остане, но очигледно дека работевме на алтернативи во случај ова да се случи. Многу ни е јасен кандидатот што сакаме да не предводи следната сезона и работиме на тоа – кажа Мончи за клупската телевизија.
| | веќе видена | слични
3 копии

Лучано Спалети ја напушти клупата на Рома, објави римскиот клуб на својата официјална интернет страница. Договорот на Спалети истече по завршувањето на сезоната, а тој не го продолжи поради интересот и понудата која ја добил од Интер. Сезоната која во Серија А заврши во неделата Рома ја заврши на второто место, зад шампионот Јувентус. Рома наредната сезона ќе игра во Лигата на шампионите. Рома со Спалети на клупата освои рекорден број бодови и постигна рекорден број голови во Серија А. Спалети во два мандати ја предводеше „волчицата“, првиот му беше од 2005 до 2009 година, а вториот траеше 17 месеци. Наследник на Спалети ќе биде поранешниот фудбалер на Рома, Еузебио ди Франческо, кој со Саусоло изминатите две сезони оствари забележителни резултати.
| | веќе видена | слични

Како што официјално пренесуваат од римскиот клуб… Дојде до разделба помеѓу досегашниот тренер Лучијано Спалети и Рома. Екипата воедно вели дека во процес е изнаоѓањето на нов шеф на клупата. Оваа одлука за прекин на соработката дојде после одлучувачкиот триумф на „Олимпико“ од 3:2 против Џенова и на тој начин се обезбеди второто место на табелата кое носи учество во групите на Лигата на шампионите наредната сезона. Спалети со „волчицата“ успеа двапати да го освои Купот на Италија и еднаш Суперкупот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 388 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша рано утрово ( понеделник, 21 јануари, 2019) се врати во Белград, со ќерките Атина и Ника. Јелена на аеродромот Никола Тесла пристигнала во ...
сите 233 | | | веќе видена

Скопските општини не ги почитуваат препораките на градската администрација. И покрај екстремното загадување дозволуваат на терен се уште да траат градежните ...
сите 208 | | | веќе видена

Во среда во 10 часот по локално време во грчкиот Парламент ќе почне расправата за ратификација на Договорот од Преспа, додека негова ратификација треба да има ...
сите 109 | | | веќе видена

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев, вели дека Законот за употреба на јазици е противуставен. Според него, тој е донесен во нелегална процедура и ...
сите 312 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фудбал: Рома го отпушти Спалети

Од:
До кого (е-маил):
Порака: