Генералот на НАТО вели дека Алијансата е фокусирана на Украина и на тероризмот

Врховниот генерал на НАТО рече дека земјите од алијансата соработуваат во борбата против екстремизмот. Генералот Филип М. Бридлав, врховен командант на сојузничките сили на НАТО во Европа, го посети Косово на 30 јули. [АФП] Заканата од исламистичкиот екстремизам и состојбата во Украина и понатаму предизвикуваат најголема загриженост за атлантската алијанса, рече генерал Филип М. Бридлав, врховен командант на сојузничките сили на НАТО во Европа, кој ги дискутираше двете прашања при неодамнешната посета на Приштина. Бридлав рече дека бројот на руски трупи по границата со Украина се зголемува, при што достигна над 12.000, вклучувајќи работни групи, баталјони, специјални и воздушни одбранбени единици, одреди за артилерија и друго. „Гледаме како се движат материјалите, од централниот воен регион на Русија кон областа на Росток, каде што се склопуваат, се пресретнуваат, се обучуваат, кон границата, и потоа ги гледаме како се распоредуваат преку границата во Украина. Секакви видови оружје, резерви, преносливо ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Советот за безбедност на ОН на 25 август ќе ја разгледа ситуацијата на Косово врз основа на редовниот извештај на генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун, објавено е на сајтот на светската организација. Бан Ки Мун во претходниот извештај оцени дека остануваат уште неколку предизвици во примената на Бриселскиот договор кои го постигнале во Белград и Приштина во април 2013 година, посебно кога се работи за воспоставување на Заедница на српски општини на северот на Косово. Покрај седницата за Косово, во текот на овомесечното претседателствување на Велика Британија со Советот за безбедност на ОН, ќе бидат организирани и состаноци и консултации за ситуацијата на Блискиот Исток и Украина.
| | веќе видена | слични

Претседателот се залага за поголема институционална соработка за намалување на говорот на верска омраза и вандализмот. Умерените исламски стручњаци бараат заштита на верската толеранција во Косово. [AФП] Косовските власти се обидуваат да го поткопаат трендот на верска нетолеранција, кој влијае негативно на верската хармонија и работата на доминантната Исламска заедница (БИК), велат експертите. Косовскиот претседател Атифете Јахјага одржа заеднички состанок со премиерот во заминување, Хашим Тачи, и шефовите на владините агенции. Јахјага рече дека сите институции мора да ги координираат своите активности и вети дека Косово никогаш нема да стане засолниште за оние кои промовираат такви ставови. „[Институциите] мора да ги онеспособат активностите, организациите и секоја радикална и екстремистичка активност кои ги загрозуваат граѓаните“, се вели во изјавата за SETimes од кабинетот на претседателката. Извештајот на американскиот Стејт департмент за верските слободи во 2014 година дава детали за голем број проблеми ...
| | веќе видена | слични

Српскиот премиер Александар Вучиќ во своето обраќање до нацијата, по повод стоте дена од работата на Кабинетот, пропушти да зборува за Косово, коментира српското радио b92. Според неименувани извори од владата, причина за тоа е политичката криза во Косово, која се создала по предвремените парламентарни избори, поради неприменување на Бриселскиот договор. Од друга страна, аналитичарите веруваат дека со "косовската тишина" премиерот сака да го прикрие поразот на неговата политика во однос на Косово. (Крај)
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 290 | | | веќе видена

„Почитувани судии од Апелациониот суд, Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на ...
сите 210 | | | веќе видена

Имотот во Чешка на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков ја зголемува околноста тој да се даде во бегство, продавајќи го огромниот имот од ...
сите 160 | | | веќе видена

Владата размислува и ќе донесе одлука да испрати барање за повлекување на одлуката за азил на Никола Груевски, од причини што доколку одлуката е заснована врз ...
сите 772 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 51 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 175 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Генералот на НАТО вели дека Алијансата е фокусирана на Украина и на тероризмот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: