Совети до младите родители: Не фрлајте пари за ова!

Новопечените родители не штедат кога е во прашање нивното бебе – од храна, преку играчки, до облека и обувки – купуваат се’ и сешто што мислат дека ќе им притреба. Имале или немале пари, сеедно. Меѓутоа, многу работи на нивниот список се излишни и непотребни.Една од работите кои младите родители сосема непотребно ги купуваат се чевлињата и патиките за бебиња. Бебињата не можат да проодат додека не наполнат барем девет месеци, а на некои за првиот чекор им требаат и 18 месеци.Термометри за проверка на температурата на водата во која бебињата се бањаат има во секакви и најзабавни форми, но истата работа може да се утврди и ако во водата само се стави раката.Специјални греачи за шишенца воопшто не се потребни – шишенцето ставете го во тенџере со вода и загрејте ги на шпоретот.Украсена торба за искористените пелени е исто така чисто фрлање на пари, затоа што валканите пелени едноставно може да ги ставите во обична најлон кеса.Она за што по правило родителите најмногу трошат пари е бебешкото креветче. Цените им ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 377 | | | веќе видена

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 404 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 809 | | | веќе видена

Опозицијата во националниот парламент на Унгарија ја доведе во прашање политиката на азил на власта поради аферата со бегството на поранешниот македонски ...
сите 809 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 34 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Совети до младите родители: Не фрлајте пари за ова!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: