Пет години од смртта на Стив Џобс


Денеска се навршуваат пет години од смртта на Стив Џонбс. Оние кои го познаваа, тврдат дека бил можеби најголемиот визионер на нашето време, технички гениј, упорен и истраен. Со својата компанија „Епл“ направи пресврт во светот, не само во информатичкиот, туку и во животите на сите. Веројатно се ретки оние кои се имуни на компјутерите Мак, Ајпод или Ајфон. Стив Џобс беше еден и специфичен, чуден на свој начин. Неговите соработници сведочат дека имал неверојатна способност да ги мотивира луѓето околу себе и дека носел енергија што била неговото оружје кога имал бројни тенички, финансиски и деловни проблеми. Многу од тоа останало запишано, што е секому од голема помош. Ако не сте ја прочитале книгата за Стив Џобс на Валтер Ајтаксон, или не сте го гледале филмот Џобс со Ештон Качер во главната улога, барем малку застанете над зборовите на овој великан кои не кажуваат ни за компјутерите, ниту за деловната стратегија.. „Кога ќе пораснете, главно ви велат дека е светот таков и треба да живеете во него. Ви кажуваат ...
| | веќе видена | слични

Погледното го ова препознатливо видео од Стив Џобс во 90-тите години, каде што тој дава совет до младите претприемачи. Доколку сакате да имате своја компанија, веднаш да го погледнете видеово.
| | веќе видена | слични

Сигурно ви е познат системот HAARP кој неодамна почна да делува и на овие простори. Иако локациите на HAARP на Балканот не се познати, опкружени сме со HAARP постојки во земјите околу нас. За сега се знае дека HAARP е инсталиран во местото Бељина во Близина на Барајево, што е многу блиску до Белград. HAARP системот потекнува од Америка и е прилично разорен во секоја смисла, а секако тоа го прави и табу тема на разговор. HAARP системот и неговото влијание на климата Дефинитивно ова е правецот кон кој HAARP најмногу се насочува. Пред се HAARP е тука да ја менува климата и да влијае на елементарните непогоди. Иако овој систем е релативно нов, целиот проект е планиран после Втората Светска Војна. Иако многу одбиваат да зборат што представува HAARP , вистината станува се појасна и грозна. HAARP системот делува пред се преку електро и магнетни бранови и така се влијае на климата. На температурата на воздухот, влажноста на земјата, јачината на ветрот и слично. На Балканот тоа најмногу се чувствува на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 397 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 275 | | | веќе видена

Денес времето ќе биде облачно и студено со повремени врнежи, кои во западните делови ќе бидат претежно од снег. Во попладневните часови врнежите ќе преминуваат ...
сите 253 | | | веќе видена

Албански медиуми кои се повикуваат на полициски извори тврдат дека поранешниот премиер Никола Груевски во Албанија влегол нелегално и тоа во близина на ...
сите 201 | | | веќе видена

„Предлог Буџетот за 2019 година изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедува социјална праведност, повеќе пари кај граѓаните и поголема помош за секое ...
сите 231 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 48 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пет години од смртта на Стив Џобс

Од:
До кого (е-маил):
Порака: