Владика Агатангел: Некој манипулира со Синодот на МПЦ, архиереите и со народот, но вистината секогаш победува


Можеби некој си игра и во Синодот, не можам да тврдам, ни да напаѓам, не сакам да си ја грешам душата, но може некој манипулира и во Синодот со нас архиереите, ...
| | веќе видена | слични

Името на држвата и црковниот спор не треба да се решаваат во ист пакет но владата и црквата може да си помагаат - вели претседателот на Комисијата за односи со ...
| | веќе видена | слични

Евентуалното решавањето на спорот со името може да помогне и при решавање на црковниот спор, а Вселенската патријаршија е најлегитимниот фактор во ...
| | веќе видена | слични

Досега Грчката црква ја игнорираше МПЦ-ОА, солидаризирајќи се со Српската православна црква, но имаше и ригиден став околу придавката „македонска“ во името на ...
| | веќе видена | слични

Искрен прстап кон решение на македонското црковно прашање, или обид за омекнување на Македонија во преговорите со Грција за името. Верските аналитичари, ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Вселенскиот патријарх Вартоломеј интензивно работи во позадина и е решен да го затвори прашањето со црквата на Скопје, вели лидерот на партијата Река, Ставрос ...
| | веќе видена | слични

Маврово има уште еден, многу значаен аргумент за да биде неодминлива дестинација за посета и катче за духовно поклонение на православните верници. Селото ...
| | веќе видена | слични
3 копии
2 копии
повеќе

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 100 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 77 | | | веќе видена

Имaме сознанија дека се работи за непријатни измени на Уставот, односно за нови амандмани кои се спремаат за да се измени Уставот, но се кои се кријат од ...
сите 144 | | | веќе видена

Амбасадорот во заминување на САД во Косово, Грег Делави изјави дека Вашингтон продолжува да бара договорот меѓу Приштина и Косово да произлезе од ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Владика Агатангел: Некој манипулира со Синодот на МПЦ, архиереите и со народот, но вистината секогаш победува

Од:
До кого (е-маил):
Порака: