Се утврдува материјалната штета во Собранието


5 копии

Во Собранието на Република Македонија денеска се работи на утврдување на материјалната штета и за ставање во функција на работните простории кои се надвор од употреба. Собраниската служба за односи со јавност соопшти дека по вчерашните случувања во зградата на Собранието на Република Македонија причинета е материјална штета, и дел од работните простории, прес-центарот, како и сала „Македонија“ во која се одржуваат пленарните седници се надвор од употреба. Согласно законската регулатива надлежните институции преземаат чекори за нивно ставање во функција и утврдување на штетата, стои во соопштението. – Се прават напори за враќање во првобитната состојба во најкус рок, со што ќе се создадат услови за работа на Собранието, стои во соопштението. Со оглед на тоа, се посочува во соопштението, денешното продолжение на конститутивната седница на Собранието на Република Македонија закажано за 11 часот нема да се одржи и за продолжението јаноста дополнително ќе биде известена.
| | веќе видена | слични

Улицата пред Собранието е блокирана за сообраќај, освен полициски возила пристапот е забранет за граѓаните. Полицискиот кордон е поставен пред Порта Македонија, старата градска болница, ГТЦ и зад Собранието. Околу зградата можеа да се забележат само неколку странски медиумски екипи и по некој пешак. Шаторите кои ги поставија синоќа од граѓанската иницијатива за заедничка Македонија, сеуште се пред зградата на парламентот но не и граѓаните кои протестираа. Мирно е и во Собранието, а од прес службата информират дека се работи на утврдување на материјална та штета и за ставање вофункција на работните простории кои вчера беа демолирани во инцидентот. Се прават напори да се врати во првобитна состојба со што ќе се обезбедат услови за работа. Конститутивната седница која беше закажана за во 11 часот, е одложена а кога ќе се одржи истата од прес службата најавија дека јавноста ќе биде информирана. Од утрово во парламентот не се дозволи влез за новинарските екипи поради присуството на јавен обвинител и екипите кои ...
| | веќе видена | слични

Ден по инцидентите, мирно пред македонското Собрание. Полицијата е околу зградата на Законодавниот дом. Запрен е протокот на возила. Проретчено е и движењето на граѓаните во непосредна близина на Парламентот. По жестоките случувања во парламентот, дел од демонстрантите ноќта ја минаа под отворено небо. Велат- ќе останат овде онолку колку што е потребно. Нема продолжение на конститутивната седница. Во канцелариите, прес- центарот и салата „Македонија“, каде се одржуваат пленарките се проценува напрвената штета. Се прават напори за враќање во првобитната состојба во најкус рок, со што ќе се создадат услови за работа на собранието информираа од собраниската служба. Миле Ристески
| | веќе видена | слични
15 копии

По вчерашните случувања во зградата на Собранието на Република Македонија причинета е материјална штета и дел од работните простории, прес-центарот, како и салата „Македонија“ се надвор од употреба, известија собраниските служби. „Согласно законската регулатива, надлежните институции преземаат чекори за ставање во функција на истите и утврдување на штетата. Се прават напори за враќање во првобитната состојба во најкус рок, со што ќе се создадат услови за работа на Собранието“.
| | веќе видена | слични

Денешното продолжение на конститутивната седница на Собранието на Република Македонија закажано за во 11 часот нема да се одржи, а за продолжението ќе има дополнително соопштение. По вчерашните случувања во зградата на Собранието на Република Македонија причинета е материјална штета и дел од работните простории, прес-центарот, како и сала „Македонија“ се надвор од употреба. Согласно законската регулатива надлежните институции преземаат чекори за ставање во функција на истите и утврдување на штетата. Се прават напори за враќање во првобитната состојба во најкус рок, со што ќе се создадат услови за работа на Собранието. Со оглед на тоа, денешното продолжение на конститутивната седница на Собранието на Република Македонија закажано за во 11 часот нема да се одржи, а за продолжението ќе има дополнително соопштение.
| | веќе видена | слични
2 копии

Согласно законската регулатива надлежните институции преземаат чекори за ставање во функција на истите и утврдување на штетата. Се прават напори за враќање во првобитната состојба во најкус рок, со што ќе се создадат услови за работа на Собранието. Со оглед на тоа, денешното продолжение на конститутивната седница на Собранието на Република Македонија закажано за во 11 часот нема да се одржи, а за продолжението ќе има дополнително соопштение.
| | веќе видена | слични

Сите вработени во Собранието се на работа, изјави за „Мета“, советникот за односи со јавноста во Собранието, Тодор Пендаров. Од Собранието информираа дека по вчерашните случувања во зградата, причинета е материјална штета. Дел од работните простории, прес-центарот, како и салата „Македонија“ се надвор од употреба. „Во согласност со законската регулатива, надлежните институции преземаат чекори за ставање во функција на истите и за утврдување на штетата. Се прават напори за враќање во првобитната состојба во најкус рок, со што ќе се создадат услови за работа на Собранието. Со оглед на тоа, денешното продолжение на конститутивната седница на Собранието закажано за 11 часот, нема да се одржи и за продолжението дополнително ќе бидете известени“, информираат од Собранието.
| | веќе видена | слични

Останато

Десетиците лажни вести и пропагандни елементи, особено на социјалните мрежи, но и во дел од медиумите кои имаат голема публика во Македонија, се поклопија со ...
сите 109 | | | веќе видена

Ниту еден политичар нема мандат да преговара за идентитетот на еден народ. Мнозинството македонски граѓани не гласале за програма во која е предвидена промена ...
сите 82 | | | веќе видена

Имaме сознанија дека се работи за непријатни измени на Уставот, односно за нови амандмани кои се спремаат за да се измени Уставот, но се кои се кријат од ...
сите 186 | | | веќе видена

За време на IFA 2018 настанот, Honor го најави својот нов уред, Honor Magic, но не и датумот кога ќе биде претставен. Сега, компанијата сподели малку повеќе ...
сите 47 | | | веќе видена

Јувентус успеа да го победи аутсајдерот Фрозиноне со 2:0, но тоа го направи многу потешко од очекувањата и со погодоци во завршните десетина минути од средбата ...
сите 197 | | | веќе видена

Со откривање на споменик на поранешниот претседател на Јужноафриканска Република, Нелсон Мандела во зградата на Обединети нации во Њујорк денеска ќе почне ...
сите 34 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се утврдува материјалната штета во Собранието

Од:
До кого (е-маил):
Порака: