Дали гостите се секогаш во право?

Кога станува збор за услугата не смеете да зборавите дека тоа не е привилегија на хотелите со 5 ѕвездички, квалитетната услуга треба да ја добиваат гостите во сите објекти, на кое ниво, се разбира зависи пред се од одлукат ана менаџерскит тим и од одлуката на вработените дали ќе бидат извонредни, просечни или подпросечни даватели на услугата. Во објектите со повисока категорија очекувањата на гостите се поголеми, тоа пак условува услугите да бидат на највисоко ниво. Ова подразбира дека секој поединец од вработените треба да понуди врвна услуга, а тоа е најчесто причината поради која гостите доаѓаат во објекти со ваква категорија. Сите хотелско угостителски објекти кои го темелат работењето на овој принцип уште во минатото се држеле до тезата дека ГОСТИТЕ СЕ СЕКОГАШ ВО ПРАВО. Но да не заборавиме дека секогаш оваа теза не применлива и дека гостинот е крал само додека се однесува како крал, односно, гостинот кога ќе почне да се онесува непримерно во угостителскиот објект тој може да стане непосакувана личност. ...
| | веќе видена | слични

Состојба со грип во Република Македонија, сезона 2015/2016 (до 12.03.017) В о текот на 10-тата недела од 2017 година, во Република Македонија пријавени се 144 новозаболени лица од грип/заболувања слични на грип со инциденца од 7,0 на 100.000, што претставува намалување од 4,6% во споредба со минатата недела кога беше пријавен 151 случај. Вкупниот број на пријавени случаи оваа недела одговара на многу ниско ниво на интензитет според моделот за одредување на интензитет на активноста на грип. Оваа недела, најголем број заболени (n=37) е регистриран на територијата на ЦЈЗ Куманово и ЦЈЗ Охрид (n=35). Во останатите ЦЈЗ/ПЕ се регистрираат поединечни случаи. Највисока инциденца од 62,4/100.000 е пријавена од подрачјето на ЦЈЗ Охрид, што одговaра на ниска активност на инфлуенца вирусот. Ниска активност на инфлуенца вирусот се регистрира и во ПЕ Дебар (I=32,4/100.000), додека според инциденцата на 100.000 жители, многу ниска (вон-сезонско) активност се регистрира на територија на 11 ЦЈЗ/ПЕ. Во 18 ЦЈЗ/ПЕ не е ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со акционен план и повеќе околности ќе им олеснеме на граѓаните, меѓу кои и на пензионерите поефикасно електронски да се пријавуват. Во тоа ќе помогне и ...
сите 87 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи на Сојузна Република Германија, Хајко Мас, утре и задутре ќе престојува во официјална посета на Република Македонија на покана ...
сите 267 | | | веќе видена

Она што е особено карактеристично за првиот дел од стартот на кампањата за промена на името е пред се слабата посетеност на трибините на кои присуствуваат ...
сите 119 | | | веќе видена

Фактот што полицискиот службеник што изврши грозоморно убиство е вработен од тогашниот министер Митко Чавков е доказ дека лицемерието на ВМРО-ДПМНЕ нема ...
сите 106 | | | веќе видена

Најистакнатите аналитичари ја пофалија четвртата генерација на паметниот часовник на Apple, посебно опциите за фитнес, следењето на работата на срцето и општо ...
сите 85 | | | веќе видена

Триесет лица од повеќе места во Полошко биле приведени во текот на изминатата недела како осомничени дека се вклучени во извршување на кривичното дело ...
сите 151 | | | веќе видена

Вардар покажа дека ќе биде исклучително цврст орев и во новата натпреварувачка сезона во Лигата на шампионите, без разлика на промената во ростерот која ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дали гостите се секогаш во право?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: