Баерн против Реал и традицијата


Реал Мадрид и Баерн Минхен му даруваат нов фудбалски спектакл на светот. Лидерите во Примера и во Бундес лига вечерва (20:45 ч.) на „Сантијаго Бернабеу“ во реванш четвртфинална пресметка во Лигата на шампиони. „Кралскиот“ клуб е во неспоредливо поповолна позиција. Покрај домашниот терен има и 2:1 од првата средба на „Алијанц арена“, па Баварците немаат друг избор освен да атакуваат на триумф. Помош овој пат ќе имаат и од одличниот напаѓач Роберт Левандовски кој ќе биде главна закана по Кејлор Навас. Полјакот го пропушти дуелот во Германија поради повреда, но сега, според најавите, е подготвен да помогне во тешката мисија на составот на Анчелоти. „Добро се чувствувам. Задоволен сум што се вратив на тренинзите. Во ред е сега се'“, истакна репрезентативецот на Полска и ударна тупаница во германскиот тим кој постигна 38 гола во 40 натпревари во оваа сезона. Левандовски не е во добро сеќавање на Реал Мадрид и на неговите фанови. Како член на Борусија, пред четири години, дури четири пати ја тресеше мрежата на ...
| | веќе видена | слични

Герет Бејл ќе го стартува големото дерби со Барселона, одлучи вечерва Зинедин Зидан вклучувајќи го велшкиот фудбалер меѓу првите единаесетмина на „кралскиот клуб“ за денешното „Ел Класико“. Велшанецот ги пропушти последните натпревари на Реал поради повреда, но успеа да се рехабилитира навреме за да им помогне на соиграчите во клучниот меч во трката за титулата. На спротивната страна, Луис Енрике го остави Маскерано на клупата давајќи му предност на Умтити во срцето на одбраната на Барса крај Жерар Пике. Бускетс, Ракитиќ и Иниеста ќе го сочинуваат средниот ред во формацијата 4-3-3, каде очекувано местото на суспендираниот Нејмар му припадна на Пако Алкасер. РЕАЛ МАДРИД: Навас, Карвахал, Рамос, Начо, Марсело, Кашемиро, Модриќ, Крос, Бејл, Роналдо, Бенззема. БАРСЕЛОНА: Тер Штеген, Роберто, Пике, Умтити, Алба, Бускетс, Ракитиќ, Иниеста, Алкасер, Меси, Суарез.
| | веќе видена | слични

Барселона во минатото многу пати знаеше да направи грешки на трансфер пазарот, а особено промашувањата дојдоа до израз оваа сезона. Луис Енрике навистина освои многу трофеи со Каталонците, но минатото лето дефинитивно направи неколку катастрофални грешки во изборот на играчите и селекцијата на тимот. Сепак, едно име посебно се истакнува на листата промаѓувања, а тоа е Португалецот Андре Гомеш. Играчот кого Реал Мадрид го бараше цело лето, на крајот сепак Барса победи во трката и го донесе на „Камп Ноу“. Го платија 35 милиони евра, а тој износ би можел да порасне до неверојатни 55 милиони со одредени бонуси. Ова е потполно неверојатна сума за играчот кој оваа сезона е најлош на „Камп Ноу“. Во Мадрид поради него задоволно тројат раце и „позади грб“ им се смеат на најголемите ривали од Каталонија. Барса практично го украде „пред носот“ на Реал, а само неколку месеци подоцна целиот Камп Ноу му свиреше на Португалецот. Медиумите во Шпанија тврдат дека Гомеш после само една година ова лето ќе ја напушти Барселона.
| | веќе видена | слични

Угледниот шпански неделник „Дон Балон“ пишува дека одличниот хрватски играч за врска Лука Модриќ е на мета на баварскиот гигант Баерн Минхен. Според наводите на „Дон Балон“, Баварците за стандардниот играч на Мадриѓаните и сигурно еден од најдибрите, подготвени се да платат 35 милиони евра и на тој начин да го решат проблемот во средниот ред кој ќе настане откако Чаби Алонсо ќе замине во пензија. Реал и Баерн прилично добро соработуваат во последните години во преодниот рок, од Мадрид во Минхен заминаа Ајрен Робен и токму Чаби Алонсо, како и тренерот Карло Анчелоти, а во спротивна насока се упати Тони Крос.
| | веќе видена | слични

Во време кога главна тема во светскиот фудбал се грешките со кои судијата го однесе Реал Мадрид во полуфинале, со големи и клучни грешки во корист на шпанскиот клуб против Баерн Минхен. Фудбалерите и тренерот на Баерн својот револт по натпреварот го изразија со изјави против судиите и барања за воведување технологија, за разлика од нив има и такви кои на друг начин ги решаваат проблемите.
| | веќе видена | слични

Четвртфиналето меѓу Реал Мадрид и Баерн Минхен донесе премногу контроверзни моменти и катастрофална арбитража од страна на Виктор Касаи, а токму тоа спречи светската спортска јавност да излезе со позитивни коментари за играта на „кралевите“ и нивниот пласман во ново полуфинале на Лигата на шампионите. Жестоките протести кои следеа по крајот на средбата од играчите на Баерн и тренерот Карло Анчелоти секако нема да променија ништо кога е во прашање епилогот од тој натпревар, но по низа коментари, сега со интересен став на оваа тема излезе и поранешниот тренер на баварците, Пеп Гвардиола. – Имам само една порака за Анчелоти, треба да биде горд. Прво нешто на кое помислив по крајот на мечот е тоа дека Карло треба да биде горд, играчите треба да бидат горди и навивачите на Баерн треба да бидат горди. Единаесет против единаесет беа подобри и играа на неверојатно ниво. Беа многу паметни и го контролираа натпреварот, знам колку е тешко да се постигне тоа со Реал Мадрид, – истакнал денеска Гвардиола, одбивајќи да ги ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерот на Реал Мадрид, Герет Бејл го одработи последниот тренинг пред дуелот со Барселона во шпанското фудбалско првентсво. Бејл се повреди против Баерн во првиот дуел на „Алијанц арената“, по што следуваше пауза од два меча, односно го пропушти Спортинг Хихон и реваншот со „баварците“ на „Сантијаго Бернабеу“. Добра вест за Реал Мадрид е информацијата дека и дефанзивецот Рафаел Варан се врати на тренинг, но засега не се знае дали ќе биде потполно подготвен за дуелот со Барса, додека Пепе започнал со работа по индивидуална програма за побрзо опоравување.
| | веќе видена | слични
3 копии

Суперѕвездата на Реал Мадрид, Герет Бејл ги израдува фановите на актуелниот европски првак со неговото присуство на тренинг пред дуелот со Барселона во шпанското првентсво. Бејл се повреди против Баерн во првиот дуел на „Алијанц арената“, по што следуваше пауза од два меча, односно го пропушти Спортинг Хихон и реваншот со „баварците“ на „Сантијаго Бернабеу“. И на двете средби Реал излезе како победник, Иско го реши Хихон во 90. минута за конечни 2-3, додека против Баерн по негативата од 2-1 во регуларните 90 минути, следуваше шоу на Роналдо, а мадридскиот клуб славеше со конечни 4-2 и пласман меѓу најдобрите четики екипи во Европа. Избраниците на Зидан в недела (20.45 часот) ќе ја пречекаат Барселона во второто „Ел класико“ сезонава, а можеби и решавачки меч во трката за титулата во Шпанија. Тоа што Бејл ќе биде во стартните единаесет е дополнителна мотивација за тимот и францускиот стратег, со оглед дека Барса се опоравува од елиминацијата во ЛШ од Јувентус, а „кралевите“ се инспирирани и бараат победа за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Шпанските медиуми “AS” и “Cadena Cope” само еден ден по победата над Баерн Минхен во ЛШ (4:2), лиферуваа информација дека Реал Мадрид експресно, отфрлил понуда од 50 милиони евра од Ливерпул за трансфер на нивниот играч, Марко Асенсио. Добрите игри на Асенсио успеа да ги улови првиот стратег на Ливерпул, Јирген Клоп и информациите од шпанските медиуми говорат дека тој немал намера да се откаже, во своите редови по секоја цена да го донесе младиот играч, Асенсио. Реал Мадрид не само што ја одбил понудата, туку испратил информација до раководството на Ливерпул дека нема намера да го продава својот играч. Асенсио успеа да се наметне во Реал, а тоа го виде и Зинедин Зидан кој почна да му дава се поголем простор за игра. Асенсио тоа го искористи и успеа да постигне 9 голови во 29 натпревари, што полека почна да го пробива патот кон успехот.
| | веќе видена | слични
3 копии

Ливерпул на Реал му понудил 50 милиони евра за трансфер на Марко Асенсио (21), ден по натпреварот Реал-Баерн (4:2). Марко Асенсио на натпреварот одигран во вторникот го постигна четвртиот гол за Реал. Ден по пласманот во полуфиналето во Лигата на шампионите, Реал Мадрид, ја одбил понудата од 50 милиони евра за 21-годишниот крилен напаѓач, Марко Асенсио, која пристигнала од Ливерпул, пишуваат Марка и Кадена Коп. Истите извори пренесоа дека Реал без размислување ја одбил понудата за фудбалерот кој во 2015 година за сума од четири милиони евра го донесе од Мајорка. Асенсио сезонава добива сосема солидна минутажа од тренерот Зинедин Зидан, има одиграно 29 натпревари, а постигнал девет голови. Со она што го прикажува сезонава во дресот на Реал Асенсио заслужи повик и во шпанската репрезентација, за која настапи на два натпревари. Loading...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Храброста на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас реши долготраен проблем, кој ќе и овозможи на Македонија да се движи напред кон НАТО и Европската унија, ...
сите 658 | | | веќе видена

Викендов на барање на жителите, хеликоптер на АРМ достави храна и помош од „Црвен крст“, во селата Брест и Малино маало. Армијата е секогаш тука за своите ...
сите 97 | | | веќе видена

Ирската влада изрази загриженост откако Долниот дом на британскиот парламент синоќа го отфрли предлогот на премиерката, Тереза Меј за брегзит, оценувајќи дека ...
сите 246 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Баерн против Реал и традицијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: